CİPSLER PAKETTEKİ KADAR MASUM DEĞİL

17 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
424 defa okundu.
CİPSLER PAKETTEKİ KADAR MASUM DEĞİL

CipsKırşehir’de her yaş grubunun yediği cips paketinde göründüğü gibi masum değil.

 

Kırşehir’de her gün birçok kişinin tükettiği cipsler tehlike saçıyor. “Cips yemek yağ içmekten farksız” diyen uzmanlar, kanserden obeziteye,diyabetten kısırlığa ve Parkinson‘a kadar birçok hastalığa neden olabildiğini ifade ediyor. İçinde yüzde 10 oranında doymuş yağ ve yüzde 3 oranında trans yağ bulunan cipslerden günde 35 gramlık bir paket yiyen kişi, yıl boyunca 5 litre yağ içmiş gibi oluyor.
TEHLİKELİ HASTALIKLAR
Araştırmalar sonucu  35 gramlık cips paketinde 2.5 çay kaşığı yağ kullanıldığını ortaya çıkardı. Cipslerde yağdan başka tuzun da olması tehlikeyi büyütüyor. Bazı kurumlara göre bir yetişkinin günde en fazla 6 gram tuz alması, 65 gram yağ tüketmesi gerekiyor. Günde 2 paket cips yiyen bir kişi, bu oranları fazlasıyla aşıyor. Fazla alınan yağ ve tuz; kolestrol, kalp krizi ve felç gibi tehlikeli hastalıklara yol açıyor.

800 MİLYON DOLAR
– Cips pazarının büyük bölümü ABD firmalarına ait.
– Ülkemizde tüketilen çerezlerin yüzde 25’i markette satılıyor.
– Türkiye’de 10’dan fazla uluslararası, bir o kadar da yerli marka var.
– Dünyada her yıl 40 milyar paket patates cipsi satılıyor.
– Türkiye’de cipse ayrılan para 800 milyon dolar.

HER PAKETİN ÜSTÜNE ‘ÖLDÜRÜR’ YAZILMALI
Kırşehir’deki uzmanlar cipslerdeki trans yağların, dünyanın birçok ülkesinde kullanımının yasaklanmasına rağmen ürünün içinde bulunduğunu söyledi. Uzmanlar  cipsin içindeki trans yağların birçok tehlikeli hastalığa neden olduğunu, kanser, kısırlık ve karaciğer rahatsızlıklıklarına yol açtığını ifade etti. Cipsin içinde, akrilamidin de bulunduğunu kaydeden uzmanlar: “Bu, kimyasal plastik sanayide kullanılan, sigaranın da içinde bulunan ve kansere neden olan bir maddedir. Dünyanın birçok yerinde cips paketlerine, sigaradaki gibi ‘Öldürür’ yazısı yazılması teklif ediliyor.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN