Çin Malı Ürünler Teknolojiye Direniyor

12 Aralık 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
99 defa okundu.
Çin Malı Ürünler Teknolojiye Direniyor

Çin Malı Ürünler Teknolojiye Direniyor

Çin yapımı dijital saatler ve cep telefonlarının yaygınlaşması nedeniyle zor günler geçiren saat tamircileri, kaybolmaya yüz tutan mesleklerin temsilcileri arasına girdi.

Kırşehir’de yaşayan Ahmet Meral, Gazetemize açıklamada, uzun yıllar mesleğini sürdürdüğünü ve çocukluğundan bu yana saat tamir ederek, geçimini sağladığını söyledi.

Piyasada ucuz saatlerin artması nedeniyle saat tamirine ilgi gösterilmediğini vurgulayan meral, ’’Babamızın yanında bu mesleği saatleri bozarak, düzelterek öğrendik yani çıraklıktan öğrendik, özel kursa gitmedik. Teknoloji değişti ve gelişti. Saat tamircileri olarak teknolojiye yenik düştük. Artık günümüzde saat tamirciliği mesleği de kaybolmaya yüz tutan meslekler arasına girdi çünkü piyasadaki ucuz saatlerden dolayı kimse saat tamiratı için gelmiyor” ifadesini kullandı.

“Artık Masa Saati Satılmaz Oldu”

Her geçen gün saat tamircilerinin azaldığına dikkati çeken Meral, eskiden gece geç saatlere kadar çalıştıklarını aktardı.

“Artık kimse saat ustası olması için çocuğunu çırak göndermiyor” diyen Gürses, şunları belirtti:

“Müşterilerimiz sadece pil takmak için geliyor ve bir daha uğramıyor. Ucuz saatler çıktı, bozulunca tamir ettirmiyorlar, işin son aktörleri olarak kaldık. Gelişen teknolojiyle insanlar artık saat kullanmak yerine cep telefonlarının saatlerine bakıyor. Geçmişte özellikle ramazandan önce kolilerle masa saatleri getirirdik. Bu saatleri ramazana kadar satardık. Artık masa saatleri satılmaz oldu. Artık baba veya dede yadigârı antika niteliği taşıyan duvar, cep, kol saatlerini tamir için getiriyorlar. Onların da temizliğini, bakımını yapıyoruz. Bu saatler vitrinde süs olarak kullanılıyor. Antika saate bakmak gönül, sevgi ve emek ister. Herkes buna zaman ayıramıyor.”

Meral, eskiden sadece saatçilerin saat sattığını kaydederek, “Artık herkes saat satıyor. Marketi, ayakkabıcısı, pazarcısı, kuyumcusu, herkes satıyor. Eskiden saati sadece saatçi satardı. Onun için iş potansiyeli günden güne azalıyor” dedi.

Meral, eskiden Hasan kurmalı saatler kullandıklarını belirterek, “Kurmalı saatlerin su geçirenleri ve geçirmeyenleri vardı. Bunları her gün aynı saatlerde kurmak gerekiyordu. Ara sıra bakım için tamire getiriyorduk. Eski saatler çok sağlam olurdu. Şimdiki saatleri biz gibi yaşlılar fazla anlamıyor’’ diye konuştu

Haber Nurten Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On