Çillerden Kurtulmanın Yolları

25 Mayıs 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
77 defa okundu.
Çillerden Kurtulmanın Yolları

Kırşehir Ahi Çarşısı Esnaflarından Hüseyin Kılıçoğlu çillerden kurtulmanın yollarını gazetemize anlatı. Kılıçoğlu açıklamasında şunları kaydetti. Tipik olarak çivi başı boyutunda ve genellikle bej, kahverengi, kırmızımsı, sarı ya da siyah renge sahip olan cilt üzerindeki dairesel lekelerdir. Cilt ve saç renginden (pigmentasyon) sorumlu olan melaninin aşırı üretimi sonucu oluşur. Koyu tenli insanlar, açık tenli insanlara göre daha fazla melanin ile doğarlar. Bir başka deyişle açık tenli kişiler, çil oluşumuna genetik olarak daha yatkındır. Çilli insanlar, güneş ışınlarına maruz kaldıklarında  melanin üretimi artar ve cilt üzerinde ten renginden daha koyu küçük noktacıklar oluşur. 

Zararsız bir oluşum olmasına rağmen çiller, estetik açıdan kişinin psikolojisini etkileyebilir. Özellikle yaz aylarında güneşin etkisiyle artan çiller için mutlaka güneş kremi kullanmalısınız. Güneş kremi mevcut çillerden kurtarmaz ancak yenilerini önlemeye yardımcı olur.

Lazer Tedavisi

Çil tedavisinde oldukça etkili bir yöntem olan lazer, cildin hasarlı bölgelerin odaklanan yoğun ışık darbelerini kullanır. Genellikle güvenilir bir tedavi yöntemidir ve yara izi oluşturma riski düşüktür.

Kriyocerrahi

Çillerin yok edilmesinde etkili bir diğer yöntem olan kriyocerrahi, anormal cilt hücrelerini dondurmak ve yok etmek için sıvı nitrojen formunda aşırı soğuk kullanır. Kriyocerrahi genellikle güvenlidir ve anestezi gerektirmez.

Kimyasal Peeling

Kimyasal peeling tedavisinde, hasarlı cilt alanlarını pul pul dökmek ve soymak için kimyasal bir çözelti kullanır. Çilleri gidermek için glikolik asit veya trikloroasetik asit içeren çözelti, cildin orta katmanlarına nüfuz eder. Hasar görmüş cildi soyarak yeni ve çilsiz bir cilt katmanı oluşmasını sağlar.

Çillerden kurtulmak için kullanabileceğiniz doğal yöntemler de vardır. Bunlar:

Yüksek oranda C vitamini ve antioksidan bileşenler içeren limon suyunun, cilt üzerinde aydınlatıcı etki yarattığı düşünülür. Bir parça pamuk üzerine limon suyu sıkıp temizlenmiş cildinize her gece yatmadan önce uygulayın.

Tuz ya da şeker ile bal karışımı, peeling etkisi yaratarak çillerden kurtulmanıza yardımcı olabilir. 1 yemek kaşığı bal içine 1 tatlı kaşığı tuz ya da şeker ekleyin. Karışımı çilli bölgeye uygulayın ve birkaç dakika ovduktan sonra ılık su ile durulayın. İşlemi haftada birkaç kez tekrar edin.

Yulaf ezmesi ve yoğurt ile hazırlanan yüz maskesi de çiller üzerinde etkili olabilir. 3 yemek kaşığı yoğurt ve 1 yemek kaşığı yulaf ezmesini karıştırın. Karışımı yüzünüze hafif masaj hareketleriyle sürün ve daha sonra ılık su ile yıkayın. Haftada bir kez uygulayabilirsiniz. Laktik asit içeren yoğurt çil oluşumunu engelleyebilir.

Sülfür içeren soğan, cilt üzerinde peeling etkisi gösterir. Soğanı ortadan ikiye bölüp yüzünüze sürmeniz yeterlidir. Birkaç dakika yüzünüzde beklettikten sonra ılık su ile durulayın. Soğan suyu çil renklerinin açılmasında etkili olabilir.

(İlknur Öncü)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN