ÇİFTLİKBANK – NASIL BİR MUCİZEYMİŞ -YAŞANDI

7 Nisan 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
ÇİFTLİKBANK – NASIL BİR MUCİZEYMİŞ -YAŞANDI

ÇİFTLİKBANK – NASIL BİR MUCİZEYMİŞ -YAŞANDI

Halk arasında SAADET ZİNCİRLERİ olarak bilinmekle birlikte, son 20-25 yılda farklı isimler altında birçok yapı tarafından temsil edildi ve ediliyor.Gerek dünyada, gerekse ülkemizde çok göz önünde olmasa da, bu sistemler oldukça yaygın olarak yapılanma alanı bulabiliyor.
Bu Yapılanmada Kimler Kazanabilir?
Bahiste bir söz vardır, ‘her zaman kasa kazanır’. Piramit sistemlerde de, kasa ve kasa sahibinin yakın çevresi kazanır. Sosyal çevresini, büyük bir istekle sonu belirsiz, güvensiz bir maceraya sokmakta tereddüt etmeyen kişiler kazanabilir.
Bu Sistem Ne Zaman Çöker?
Üst grupların gelirini finanse eden, alt kademenin bir ivmeye sahip ‘sisteme nakit girişi’ sona erdiğinde, en azından yavaşladığında bu sistemin sonunun geldiğinin sinyalidir. Piramit sistemlerin belirli bir noktada patlak vereceği, hafif bir endişenin yayılması ile sona ereceği açıktır. Ponzi tipi sahtekarlık çarklarının kayıtlı ve kurumsal bir yapısı yoktur.
Ancak günümüzde asıl tartışılması gereken konu, ‘network marketing kılıfına gizlenmiş’ PONZİ sistemlerdir.
Ponzi oyunu, yatırımcılara kendi paralarından geri dönenle veya sonraki yatırımcılardan gelen paralarla ödemenin yapıldığı bir dolandırıcılık ile yatırım islemidir. Tarihte bilinen ilk ponzi oyunu, sisteme adını veren Charles Ponzi tarafından 1920 yılında gerçeklestirilmistir.
Ülkemizde Son örnek “ÇİFTLİK BANK” oldu.

TÜRKİYE’ de son dönemin en büyük dolandırıcılık olayı olan ÇİFTLİK BANK’ta vurgunun ; başta 511 milyon TL olduğu ifade edilmişti. Şimdi 1 milyar TL’yi geçtiği açıklandı. Yetkili farklı kurum ve kaynaklardan miktarın 2 milyar TL’yi bulabileceği, dolandırılan insan sayısının da 200 bine ulaşabileceği de söyleniyor.
Bunu Kimse Sorgulamamış mı?
Çiftlik Bank Yöneticileri, özellikle büyük sermayelerle girişilen toplu hayvancılık üretiminde yılda %200 %300 gibi oldukça yüksek kar marjları olduğu iddiasıyla kendilerini duyurmaya başladılar. Yatırımcılarından 100 alıp 250 veriyor ve bunu hayvancılıktan elde ettikleri karlar ile gerçekleştirdiklerini iddia ediyorlardı. Peki Hayvancılıkta gerçekten o kadar kar var mı? Bunu kimse sorgulamamış.
Çiftlik Bank nasıl bir mucize ile 100 alıp 250 verebiliyormuş? bunun cevabı: Sistem tam bir ponzi dolandırıcılığı olduğu anlaşıldı Bunun suç kısmıyla savcılar ilgilenecek.
Kurdukları sanal sistemle yüksek kar vaadi karşılığında vatandaşlardan para toplayan Çiftlik Bank hakkında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın suç duyurusunda bulunmasının ardından Gümrük ve Ticaret Bakanlığı da Teftiş Kurulu’nu harekete geçirdi.
( 26 yaşındaki bir bilgisayar mühendisi olan Mehmet Aydın, -yönetim ekibinde de hayvancılıktan gelen kimse yok -hangi engin tecrübe ve donanımı sayesinde büyük şirketlerin kar oranlarından kat kat daha fazla kar elde edecek, kimse bunu araştırmamış bile )
Sermaye Piyasası Kurulu, Çiftlik Bank’ın Türk Ceza Kanunu kapsamında Nitelikli Dolandırıcılık Suçu’nun faili olduğu gerekçesiyle Suç Duyurusu’nda bulunmuştur.( 28.12.2016 ) tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu, yapmış olduğu tespitlerinde
Çiftlik Bank’ın yüksek oranlı getirisinin kaynağı olarak hayvancılık sektöründe yapılan reel yatırımların gösterildiğinin iddia edildiğini, Ancak söz konusu şirketlerin de zarar ettiğini,
Mevcut üyelere oyun içerisinde yapılması vaat edilen yüksek oranda ödemelerin gerçekleştirilmesinin mümkün olmadığını,
Çok sayıda kişiden hayatın olağan akışına uygun olmayacak şekilde yüksek getiri taahhüdü yoluyla para toplandığını,
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 157 ve 158 inci maddeleri kapsamında Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç ihbarında bulunulduğunu,
Sistemin “piramit satış sistemi”nin özelliklerini bünyesinde barındırmasından ötürü Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na bilgi verilmesine karar vermiştir.
Ancak keşke bizdeki bankacılık ve sermaye piyasası, borsa otoriteleri siyasetçilere hoş görünmek için “faizi düşecek”, “borsa yükselecek” lafları yerine “finansal okur-yazarlık” üzerine eğilselerdi.
Risksiz Ya Da Çok Düşük Riskle Çok Yüksek Getiri:
Kuralı unutmamak gerekir; yüksek getiri yüksek risk demektir. “Garantili yüksek getiri” şüphe uyandırmalı. Türkiye ölçeğinde, mevduat getirileri 2018 mart koşullarında yaklaşık yıllık % 10-15 arasında iken bunun çok üzerinde “yüksek düzenli sabit getiriyi” işaret edenlere bu herhangi bir bilgisayar-internet oyunu olsa da şüpheyle yaklaşılmalıdır.
Sistem hakkında bir uyarı da Tüketici Başvuru Merkezi Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu’ndan geldi. Ağaoğlu, “Tüketicilere şunu sormak istiyorum: Bir koyup 3 almaya heveslenmeyin. Bu ülkede her kazancın bir vergisi var. Sen kazancını nasıl belgeleyeceksin, vergiyi nasıl vereceksin? Bu işte bir bit yeniği var” dedi. “Nerede bu zamanda bir koyup 3 ayda 3 misli kazanç?” şeklinde konuşan Aydın Ağaoğlu, “Bu sistemde para toplanıyor, çalıştırılıyorsa Bankacılık Düzenleme ve denetleme Kurumu’ndan (BDDK), emtia alışverişi yapılıyor, hisseler devrediliyorsa bu tür bir işlem yapabilmek için de Sermaye Piyasası Kurulu’nun (SPK) izni lazım” şeklinde konuştu.
FATMA ACAR ÜNLÜ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com