Çiçek Satışları Beklentiyi Karşılamıyor

7 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
132 defa okundu.
Çiçek Satışları Beklentiyi Karşılamıyor

Son yıllardaki çiçek satışlarıyla ilgili değerlendirmede bulunan Kırşehirli çiçekçi esnafı, çiçekçilik sektörünün en zor dönemini yaşadığını belirtti. Gazetemiz 40 Arena’ya açıklamalarda bulunan Sefer Karaca, her sektörde olduğu gibi çiçekçilik sektöründe de düşüş yaşanıyor dedi. Karaca,

“Bu süreçte çok zor zamanlar oldu ama bugün yaşadığımız ekonomik krizi hemen hemen hiç görmedim.” dedi. 14 Şubat Sevgililer Gününden umutlu olduklarını ancak esnafın beklentilerini karşılayamadığına dikkat çeken Karaca, ticari açığın giderek büyüdüğünü vurguladı. 

Sektörün 2019 yılının Kasım ve Aralık ayında büyük zarar ettiğini belirten Karaca, zor bir dönem geçirdiklerini söyleyerek bunun sadece çiçekçi esnafını kapsamadığını bütün sektörlerin ekonomik sıkıntılardan etkilendiğini ifade etti. Karaca, bütün sektörlerin ekonomik krizden etkilemesinin çiçekçiliğe yansıdığını işaret ederek şunları söyledi:

“Çiçek özellikle Türkiye’de lüks tüketim olarak görülüyor. Önce insanlar geçimini sağlayacaklar, zorunlu giderlerini karşılayacaklar sonrasında çiçeğe para ayıracaklar. Ekonomi böyle olunca ister istemez çiçeğe para ayıramıyorlar. Bu nedenle de ilk krize giren çiçekçiler oluyor. Çiçek bir ihtiyaç malzemesi değil o yüzden böyle krizleri Türkiye’de ekonomik analiz edecekseniz önce çiçekleri gezeceksiniz, çiçekçilerde durum nedir? Çiçekçilerdeki duruma bakarak Türkiye’nin ekonomik durumunu anlayabilirsiniz.” 

2020 yılından umutlu olduklarını ifade eden Karaca, özel günlerdeki çiçek satışlarına ilişkin değerlendirmede bulunarak şöyle konuştu:

“Yılbaşı uzun yıllardır Türkiye’de çiçek konusunda çok önemli olmuyor. Çok eski yıllarda bundan 15-20 yıl önce yılbaşlarında şirketler birbirine kutlama için yılbaşı sepeti gönderirlerdi ama bu gelenek süreç içerisinde hemen hemen ortadan kalktı. Yılbaşı kutlaması Türkiye’de artık birbirlerine hediye alıp verilen bir gün olmaktan çıktı. Tabii ki çiçekçilik için önemli bir gündü yılbaşı çok büyük hazırlıklar yapılırdı.  Şimdi sembol olarak Sevgililer Günü, Dünya Kadınlar Günü, Anneler Günü birçok dönem 24 Kasım Öğretmenler Günü bunlara dahil oluyor. Son yıllarda 24 Kasım hep tatile denk geliyor bu yüzden öğretmenler mutsuz oluyor, esnaf mutsuz oluyor. Öğretmenlere hediye verilemiyor ya daha sonrasında ya da birkaç gün öncesinden veriliyor. O da tam aynı günün anlamını ifade etmiyor.”

Sevgiler günü beklentileri karşılamadı

Karaca, 14 Şubat Sevgililer Gününe büyük beklentilerle girdiklerini ancak beklentiyi karşılayamadıklarını vurgulayarak “ Herkes hazırlıklarını, alımlarını yaptı. Özellikle sevgililer gününün anlamı kırmızı güldür. Esnaf arkadaşlar bin tane gül almışlar, 200 gül anca satabilmişler. Geriye kalan güller zaten onun maliyeti değil. Hiçbir şekilde kurtarmamış ve zarar etmişler. Böyle bir umutsuzluk yaşamışlar. Halk arasında bu tarz günler ‘çiçekçilerin bayramı’ diye tabir ediliyor ama işin doğrusu öyle değil. Çiçekçi hazırlığını yapıyor, çiçekleri alıyor. Suni bir fiyat yükselişi yok. Çiçeklerde mezat usulü alıyoruz. Arz ve talebe göre çiçek fiyatları değişiyor dolayısıyla sevgililer günü yaklaştığı zaman güle talep arttığı için fiyatlar çok yükseliyor bizim alımımız çok yükseliyor. İster istemez gül fiyatlarının alışı ve satışı normal şartlardan yüzde 50 ve daha üzerine çıkıyor. Çiçekler uzun ömürlü bitkiler değil. Maksimum ömrü bir haftadır böyle olunca da o günler için hazırlık yapılmış alımlarda esnaf beklediğini bulamazsa ister istemez atılmak durumunda kalıyor ve bu esnafta ciddi bir ticari açık meydana getiriyor. Diğer zamanlarda bunu kapatmanın umudunu yaşıyor.” diye konuştu.

Dünya Kadınlar Gününden umutluyuz

Sevgililer gününden beklentinin karşılanmasından dolayı esnafta ekonomik krizin derinleştiğinin altını çizen Karaca, bu nedenle çiçekçilerin umudunu Dünya Kadınlar Gününe bağladığını belirtti. Karaca,

“Şimdi kadınlar gününe umut bağladık. Kadınlar gününde inşallah güzel işler olacak şimdi onun hazırlığına başladık. Kadınlar günü kurumların benimsediği dünya çapında bir gün. Türkiye’de de çok ciddi bir şekilde kutlamalar oluyor. Geçen sene bir avantajımız vardı Dünya Kadınlar Günü seçim arifesine gelmişti onun içinde adaylardan çok fazla talep vardı. Herkesin tanıdığı belediye başkan adayı, belediye meclis üyesi adayı vardı. Bu yüzden geçen sene için böyle bir hareketlilik olmuştu bu sene böyle bir durum yok. Kamu kurumları kadın çalışanlarına çiçek dağıtırlar, özel sektörler çiçek dağıtırlar bunun bir hareketi olur. Öbür tarafta da bireysel olarak vatandaşlarımız annesine, kardeşine karısına, yakınına birer karanfil verirse onları mutlu etmiş olurlar. Birazda ticarete katkıda bulunmuş olurlar diye düşünüyorum.” dedi.

Dünya Kadınlar Gününü geçirdikten sonra Anneler Gününe umut bağlayacaklarını söyleyen Karaca, o zaman da beklentiler karşılanmazsa krizin daha da derinleşeceğine dikkat çekti. Karaca, ticari açığın giderek büyümesiyle birlikte bu süreçte birçok esnafın dükkanını kapatmak zorunda kaldığını vurgulayarak şunları kaydetti:

“İnsanlar düzgün ticaret yapıyor olsa düzgün para kazanıyor olsa neden kapatsınlar. Bir küçük esnafın dükkânını kapatması minimum 3 kişinin işsiz kalması anlamına geliyor ki buna aile olarak baktığınız zaman 3 aileden 9-10 kişinin işsiz kalması demektir. Bu nedenle esnafın daha rahat olması lazım. İşsizlik Türkiye’de ciddi bir sorun olmakla beraber bu kapanmalar o sorunu daha da büyütüyor ve rakamlar inanılmaz boyutlara geliyor. Şuan Türkiye nüfusunun sanırım yüzde 10’u işsiz. Yani bunu hepimiz yakın çevremizde görüyoruz.”

İnternet üzerinden daha fazla satış yapılıyor

İnternet üzerinden de satış yaptıklarını da söyleyen Karaca, “ O zaman yeni yeni oturuyordu e-ticaret bilenler yine sipariş veriyordu. O zamanlar sitelerin SSL güvenliği yoktu zamanla oda Türkiye’de gelişti ve sanal poslar yaygınlaştı. İnternet üzerinden satışta şuanda reel satıştan biraz daha iyi gidiyor. Şuanda çok ciddi firmalar var, reklamlar giriyor bu da Türkiye’de çiçek sektörünün yüzde 60’ını yönlendiriyor diyebiliriz. Doğum günlerinde çiçek alımı sanırım reel dükkânlara yansımıyor. İnternet üzerinden yapılıyor. İnternetteki sipariş alma olayı tamamen reklam üzerinde gidiyor.” ifadelerini kullandı. 

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On