CHP’li YILDIRIM KAYA’NIN KALEMİNDEN,:”CHP EN FIRTINALI GÜNLERİNİ YAŞIYOR

25 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1820 defa okundu.

1 Kasım seçiminin başarısızlığı, partide olduğu kadar CHP seçmeninde de büyük umut kırıklığına neden oldu. Kurultayların hangisi, olağanı mı, olağanüstüsü mü partiyi iktidara taşıyacak?

Bu sorunun yanıtını beklemeden, CHP iktidarı için yapılması gerekenlere bakmak lazım :

1- Delege seçimlerinden başlayarak İlçe ve İl Kongrelerinin, eşit, demokratik, tüzüğe uygun, üye hukukunun üstünlüğünü sağlayan ve de şüpheye yer vermeyecek biçimde ( CHP içi seçimlerde Oy ve Ötesine ihtiyaç duyulmayacak şekilde ) yapılması sağlanmalıdır.

2 -Tüm kademelere aday olacaklar, iki yıl sonra yapılacak kurultaya partiyi ve partilileri hazırlama görevi ve bilincinde olmalıdırlar.

3- Kurultaydan hemen sonra başlamak kaydıyla, ilçe ve illerde program ve tüzük tartışmasının en yaygın bir biçimde ve 6 ay süre ile tartışılması sağlanmalıdır.

4- İlçe ve illerde yapılan program ve tüzük tartışmalarını merkeze taşıyacak delegeler ile 3 gün daha tartışılıp, son bir kez daha tartışılmak üzere illere gönderilmelidir.

5 -2017 yılı başlarında program ve tüzük kurultayı ile parti kendini yenilemelidir. Partinin ideolojik çizgisi netleştirilmelidir. (en azından Avrupa Sosyal Demokrat Partiler çizgisine çekilmesi gibi)

6 -Program ve tüzük değişikliğinden sonra olağan kongreler ve olağan kurultay yapılmalıdır.

7- Genel Başkanlığa ve Parti Meclisine aday olacaklar, kurultayın 6 ay öncesinden başlayarak, programları ile birlikte, partililere ve seçmenlere kendilerini anlatmalıdır.

8 -Yukarıdaki süreçler devam ederken CHP’nin halkın içinde daha fazla olma yöntemleri geliştirmeli, sendika, meslek odaları ve demokratik kitle örgütleri ile olan bağlar güçlendirilmeli,

Cumhuriyet Halk Partisi, Türkiye’nin temel sorunlarına çözüm üretecek ve halkın iktidarını gerçekleştirecek tek partidir.

Olağan ya da olağanüstü kurultay tartışmalarının partinin gerçek sorunlarının ve partide yapılması gerekenlerinin üzerini örtmesine izin vermeyelim.

“35 İlde milletvekili çıkartamayan gitmelidir”  demek yerine, aday adayı arkadaşlarımız öncelikle; Hakkari, Ağrı, Şırnak, Bayburt, Gümüşhane, Çankırı, Yozgat, Aksaray, Diyarbakır, Bingöl, Elazığ……ve diğer illerde, hangi program ve hangi çalışma örgütlenme modeli ile milletvekili çıkartacaklarını açıklamalı, partiye karşı her alanda negatif algı oluşturacak propagandadan öteye geçmeyen kısır açıklamalardan vazgeçmelidirler.
Gün, CHP’yi yeniden örgütleyerek, halkla buluşturma günüdür.

Gün, halkın iktidarını, Halkçı ve Cumhuriyetçi programla gerçekleştirme günüdür.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN