CHP’DEN ÇOCUK İSTİSMARINA SERT TEPKİ!

27 Nisan 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
45 defa okundu.
CHP’DEN ÇOCUK İSTİSMARINA SERT TEPKİ!

CHP’DEN ÇOCUK İSTİSMARINA SERT TEPKİ!

CHP Kırşehir İl ve Merkez İlçe Başkanlığı, cinsel istismar olaylarını protesto etti.

CHP Kırşehir İl Başkanlığı’nda ortak bildiriyi okuyan CHP Kırşehir İl Başkanı Baran Genç, son yıllarda kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar olaylarında ciddi artış görüldüğünü anımsattı.

“TÜM BUNLAR GERÇEKTEN YETERLİ Mİ?”

İl Başkanlığında açıklama yapan CHP İl Başkanı Şeref Baran Genç, “Türkiye’nin dört bir yanında 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlamaları gerçekleştirilirken, İstanbul Küçükçekmece Kanarya Mahallesi beş yaşında bir kız çocuğunun çığlığı ile yankılandı. Bu çığlık, tıpkı daha öncekiler gibi yurdun dört bir yanında karşılık buldu ve tepkiler çığ gibi büyüdü. 5 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan zanlı iki gün önce gözaltına alındı. Sosyal medyada #çocuk susar sen susma etiketleri ile milyonlarca insan bu acı olaydan haberdar edildi, artan çocuk istismarı olaylarına dikkat çekildi; fakat tüm bunlar gerçekten yeterli mi?

“9 BİNLİK BİR ARTIŞ VAR”

CHP İl Başkanı Genç, “Türkiye genelinden, son yıllarda kadın ve çocuklara yönelik şiddet ve cinsel istismar haberlerindeki artışı görmemek için kör olmak gerekiyor. Geçtiğimiz hafta sadece bir gün içerisinde, 5 çocuk istismarı ve bir cinsel taciz olayı basına yansıdı. Bolu, Alanya, Balıkesir ve İstanbul Küçükçekmece’de toplam 5 çocuğun cinsel istismara maruz kaldı; aynı günde Denizli’de de genç bir kadın pantolon denediği giyim mağazasında erkek çalışan tarafından taciz edildi.

TÜİK verilerine göre 2014’te 74.064 olan çocuk mağdur sayısı, 2016’da 83.552’ye yükselmiştir. Evet, yaklaşık 9 binlik bir artış vardır.

Yine TÜİK’e göre; cinsel suç mağduru olan çocukların yüzdesi 2014’ten 2016’ya %33 artış göstermiştir.

Türkiye’de 27 ilde 30 Çocuk İzlem Merkezi bulunmaktadır. Yani 54 il bu merkezlerden mahrumdur.

Ocak 2011 – Mayıs 2016 arasında Çocuk İzlem Merkezlerine Türkiye genelinde 21.068 başvuru olmuş, bu vakaların %85’i kız, %15’i erkek çocuğudur.

Türkiye’de çocuk istismarıyla ilgili dava sayısının son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttığına dikkat çekmek gerekir.

İNSAN HAKLARI DERNEĞİ’NİN İSTANBUL ŞUBESİ ÇOCUK HAKLARI KOMİSYONU’NUN 2018 RAPORUNA GÖRE,

Ülkemizde son 16 yılda 18 yaşın altında 440 bin çocuk doğum yapmıştır.

Yine İnsan Hakları Derneği 2018 raporunda, cinsel suçların yüzde 46’sının çocuklara karşı işlendiği, çocuğun cinsel istismarında Türkiye’nin Dünya listesinde 3. sırada olduğu belirtilmiştir.

Her 5 çocuktan 2’sinin fiziksel, duygusal ya da cinsel istismara uğradığı ülkemizde, uzmanlar cinsel istismar vakalarının ancak yüzde 15’inin, sadece yüzde 15’inin adli mercilere intikal ettiğini söylüyor. Gerisinin üzeri bir şekilde kapatılıyor ve çocuklar yaşadıkları travmalarla yalnız bırakılıyor.

Geleneklerin, örflerin, feodal ilişkilerin, ekonomik ilişkilerin ya da toplumsal statülerin de baskısıyla birçok olay açığa çıkarılmadan üzeri örtülüyor ve çocuklar sesini çıkaramıyor! Yaşadıklarını gizliyor! En acısı ki, işte tam da bu durum istismarın toplumdaki devamını sağlıyor.

Tüm bu rakamlar ve raporlar en acı tabloyu gözler önüne sermeye yeterken; yetkisini kullanmayanlar, bu konu hakkında komisyonlar kurulmasını engelleyenler, geçmiş vakalarda gizlilik kararı alanlar ve ardından halkı bilgilendirmeyenler de en az istismarı yapanlar kadar suçludur. Yalnızca onlar mı, tabi ki hayır!!!

Maalesef ülkemizde istismara uğrayan çocuklar genellikle korkutuluyor ve sindiriliyor. Onları korkutan ve susmayı öğreten, sürekli çocuklarını susturan ebeveynler de suçludur!

Nerede olmuş? O saatte orada ne yapıyormuş? Üzerinde o kıyafet mi varmış? O kız da büyümüş de küçülmüş…ve benzeri ilkel ve bir o kadar insanlık dışı yorumlar ile mağdurdan değil de mahlûktan yana tavır alanlar, işte bizatihi bu olayların sorumlularının başındadır !

Kız çocukları buluğ çağına girdiklerinde evlenebilir diye fetva verenler, açık açık her yerde bu fikre sahip çıkanlar ve bu yanlış bilgiler ile toplum yönlendirilirken, denetlemeyenler, cezalandırmayanlar da bir o kadar bu olayların suçluları arasındadır.

“İSTİSMAR; SADECE CİNSEL İSTİSMAR DEĞİLDİR”

Kamu spotlarını gece 12’den sonra yayınlayan televizyon kanalları, çocuk ve kadın istismarı dolu diziler ile toplumun gözünde bu olayları normalleştiren dizi ve film yapımcıları da suçlular arasındadır.

İstismar; sadece cinsel istismar değildir. Bir çocuğa şiddet uygulamak da, bir çocuğu haklarından mahrum etmek de, eğitimden alıkoymak da, o’nu çalıştırmak, o’nun üzerinden ekonomik çıkar elde etmek de, çocuk yaşta evlendirmek de istismardır.

SON YILLARDA, TÜRKİYE’DE ÇOCUK İSTİSMARI VAKALARINDAKİ HIZLI ARTIŞIN EN ÖNEMLİ SEBEPLERİ ARASINDA:

 • Giderek yoksullaştırılan halk,
 • Cinsiyet eşitsizlikleri,
 • Kız çocuklarının okula gönderilmemesi,
 • Devletin çocukları koruyan yasa ve kurumlarının olmaması, var olanların ise yetersiz, işlevsiz ve niteliksiz olması,
 • Toplumda çocuğa yeterince değer verilmemesi,
 • “3 yetmez 5 çocuk doğurun”, bu ülkenin işçiye ihtiyacı var zihniyeti,
 • 4+4+4 sistemi ile kamusal eğitimin yerine pazar ihtiyaçlarına göre düzenlenen ve paralı hale getirilerek yoksul çocukların eğitim haklarının ellerinden alınması,
 • Devletin çocuk ve aile politikaları,
 • İstismar eden kişilere cezaların giderek düşürülmesi,
 • İstismara uğrayan çocuğa yardım edecek yeterli sağlık hizmetinin ve psikolojik destek biriminin bulunmaması,
 • Okullarda kalabalık sınıflar,
 • Çocukların susturulması ve sessizleştirilmesi,
 • Okullarda ki disiplin yöntemleri ve bazı eğitimcilerin kişilik ve ruhsal yapısı ile ilgili sorunlar… sayılabilir.

BİZ CHP KIRŞEHİR İL VE MERKEZ İLÇE YÖNETİMİ OLARAK;

“Çocuklara ve tabi ki kadınlara yönelik yaşanan cinsel, fiziksel, zihinsel ve duygusal tüm istismarların karşısında olduğumuzu ve olacağımızı, mağdurların yanında olacağımızı bilmenizi istiyoruz.

Bu yönde devlet hukukunun ve yargısının yetersiz olduğunun, istismarı normalleştiren, tecavüzcü ve mağduru evlendirmekle çözüm bulan, konunun doğasına aykırı olarak somut delil arayan yapısının farkındayız ve değiştirilmesi gerektiğini savunuyoruz.

Yakın zamanda ülkemizde yaşanan bu tür olaylarda istismarcıların neredeyse ödüllendirildiği, tutuksuz yargılanarak aramızda işlerinin başına döndüklerinin de şahidiyiz ve bu durumu kınıyoruz.

Yaşanan son olayla birlikte, bugün burada hepinizin huzurunda, bu konuda bundan sonra daha hassas davranacağımızın sözünü veriyoruz. Sizlerden de aynı hassasiyeti bekliyor; “Çocukları İhmal ve İstismardan Korumak” üzerine eğitimlerin gerek çocuklara, gerek öğretmenlere, gerekse ebeveynlere verilmesi konusunda talebimize ortak olmanızı bekliyoruz.

Öncelikle, buradan kentimizin yerel idari amirlerine Belediye Başkanımız ve Valimize seslenerek bu konu hakkında bir birim oluşturulması konusunda ricada bunuyor, her türlü desteğe açık olduğumuzu tüm halkımıza duyuruyoruz.

Aynı duyarlılığı, ilimizde bulunan tüm siyasi parti teşkilatlarından da bekliyoruz ve özellikle bu konuda birlikte çalışma talebimizi yeniliyoruz.

Yine, Kırşehir Millet Vekillerimiz Sayın Metin İlhan ve Sayın Mustafa Kendirli’nin, gerek parti grup toplantılarında gerekse meclis toplantılarında bu konuyu ısrarla dile getirmelerini ve çözüm bulunması konusunda öncülük etmelerini rica ediyoruz.

CHP Kırşehir İl ve Merkez İlçe Yönetimi olarak her zaman bu tür olaylarla mücadele çizgimizi çok net belirlemiş bir örgütüz, bundan sonra da bu mücadelemizde tüm halkımızla birlikte yürümek istiyoruz” dedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com