CHP Kırşehir İl Başkanı Şeref Baran Genç İle Dobra Dobra

26 Haziran 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1581 defa okundu.
CHP Kırşehir İl Başkanı Şeref Baran Genç İle Dobra Dobra

         Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir İl Başkanı Şeref Baran Genç Gazetemiz 40 Arena’ya önemli açıklamalarda bulundu. Gazetemiz Yönetim Kurulu Başkanı Sait Yanık’a özel röportaj veren genç gündeme dair önemli soruları yanıtladı. İşte röportajımız 

SAİT YANIK: İLK OLARAK KENDİNİZİ TANITIR MISINIZ?

         Şeref Baran GENÇ:  “1978 Kırşehir doğuluyum il ve orta öğrenimi Kırşehir’de tamamladım Üniversite eğitimim için Eskişehir’e gittim Eczacılık Fakültesi mezunuyum 2002 yılında serbest Eczacılığa başladım. O günden bu güne Kırşehir’de mesleğimi devam ettiriyorum. 2014 2019 31 Mart yılları arası belediye meclis üyesiydim. 2018 yılın son ayalarında parti genel merkezimiz tarafından il başkanı olarak görevlendirildim. Ondan sonra yapılan kongrede il başkanı olarak seçildim ve hala devam etmekteyim.”

SAİT YANIK: KIRŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE SİZLERİN ÇOK BÜYÜK KATKINIZ OLDU NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

         Şeref Baran GENÇ:  “Böyle düşünülüyorsa çok memnun oldu. bir kere partimizin bir sloganı vardı. Sandıklara sahip çıkalım diye il başkanı olmadan önce son 4-5 seçimdir hep bir okulun okul sorumluluğunu yerine getirdim. O dönemde de görevimi hakkıyla yerine getirmeye çalışıştım fakat eksiklileri görüyordum. Üniversite yıllarımda bile CHP’nin sandık görevlisiydim o eksiklikleri de görerek sağlam bir ekip oluşturarak seçim güvenliğini almış olduk kabul ederler yada etmezler seçim günü sandıkları dolaşan insanalar fark etmişlerdir CHP’nin bir çoğunluğu vardı. Seçim bittikten sonra partinin önüne gelen kalabalığı sandıklara geri yolladım. Şimdi yıpranmamış bir il başkanı olarak yıpranmamış bir belediye başkanı adayı yıpranmamış bir ekiple ortaya çıkarsanız ve idealleri olan insanlar hiç birinin bir beklentisi yoktu. Dolayısıyla başarı geldi yani şöyle insanlar cebinin doldurmak için gelmedi. Bilindiği üzere Belediye Başkanı maaş bile almıyor şuan kendisi için yatırılan maaşı öğrencilere dağıtıyor. Vatan sever insanalar bir araya geldi diye düşünüyorum. Benim siyaset anlayışım şunu gerektiriyor. Ben hiçbir zaman karşı taraf üzerinden siyaset yapmadım eleştirilecek tabi ki yönleri çok. Ama önce kendimden başlamak isterim. Önce kendi yaptığımız hatalardan başlamak isteriz. Tabi ki karşı tarafın hataları çok hata yapmasalar zaten seçilirlerdi. Demek ki halkında bildiği şeyler var. Ama bizde ideallerimizle ortaya çıktık. Yani insanlar bizden şunu beledi belki Ak Parti döneminde yapılacak kaldırımlar kaldıracak daha farklı şeyler yapacak bunlarda taş döşeyecek diye ben bu sözleri duydum ama biz seçim çalışmalarında bile şunu söyledik. Yapılan işin kötüsü olmaz yapılmış artık para harcanmaz günahtır halkın parasıdır dedik yapılan şeyler tekrar bozulmayacak yenileri yapılacak dedik ve o şekilde de devam ediyor bir seneyi geçti. Gördüğünüz üzere ne Anakara ne Terme nede Lise caddelerinde hiçbir yeri bozmadık. Belli ölçüde eksik ama bir alt yapı yapılmış bunları bozmak vicdana sığmaz. O yüzden ben doğru bildiğimi yaparım. Selahattin Başkan ve Metin beyde öyle ben doğru bildiğim şeyi yaptığım sürece doğru yoldan gideceğimi düşünüyorum.”

SAİT YANIK: CHP’İNİ ÜZERİNDE KILIÇ GİBİ DURAN YARGI KARARLARINI NASIL DEĞERLENDİRİYORSUNUZ BUNDAN 7 YIL ÖNCE İSTANBUL İL BAŞKANI CANAN KAFTANCIOĞLU’NA BİR TWEET ATILIYOR EVE ACIMASIZCA BİR CEZA VERİLİYOR BU KONU HAKKINDA NELER SÖYLEYECEKSİNİZ?

         Şeref Baran GENÇ:  “Bu kararı İstanbul seçimlerinin kazanılmasının birinci yıl dönümüne denk getirildi. Bu tesadüf olamaz. Bu bir ceza gibi Canan hanıma yapıştırıldı. Canan Kaftancıoğlu Doktor Adli Tıp uzamanı son derece idealist bir hanım efendi kendisini iyi tanıyorum. Canan hanımı 7 yıl önce bir tvit yüzünde 9 yıl gibi bir cezayı reva görüyorlar ve bunun insanalar tarafından saygıyla yada olumlu karşılanması bekeleniyor.  Ben size tek bir örnek vereceğim Cumhurbaşkanı dedi ki FETÖ davaları için hukuki Milat 17-25 Aralık 2013’tür dedi.  17-25 Aralık 2013’den önce atılan twitleri söylememe gerek yok. Biz Fetullah Gülen’e vatan haini derken Fetullah Gülen’e saygı değer hoca efendi dememe gerek gerek yok. Bir kişinin çıkıp hukuki milat 17-25 Aralık demesiyle hukuki Milat gerçekleşiyor. Nasıl oluyor burası hukuk devleti? Bunları insanlar yutmuyor artık. Milletin bunlara karnı tok bakın biz eğer hukuku adaleti sağlayamazsak hiçbir zaman 3. Dünya ülkesi olmaktan ileri gidemeyiz. Avrupa hayallerimiz her zaman suya düşer. Yabancı firmalar Türkiye’deki yatırımlarını erteliyorlar. Onlar açısından gayet ucuz bir ülke niye Euro 7 TL buraya yatırım yapacak onların 1 lirası burada 8 lira yapıyor. iş gücüde ucuz neden yatırım yapılmıyor. Çünkü adalete inanmıyor. Türkiye’deki her an başıma bir iş gelebilir diyor. Bir örnek vereyim Wolsvogen firması Manisa’ya bir yatırım yapım fabrika kuracaktı. Ne oldu askıya aldı yatırımını gerçekleştirmedi. Sebep adalet. Çünkü bir gün benimde başıma bir iş gelebilir diyor. Avrupa’nın bize bakış açısı bu. Bir kişi çıkıyor hukuki Milat şu gündür diye çıkıyor  ondan sonra işlenen suçlar ceza alıyor. Ondan önce ilenen suçlar için ceza alınmıyor. Dünyanın hiçbir yerinde olmayan uygulama yüzden ben canan Kaftancıoğlu’nun hakkında verilen kararı siyasi öc alma olarak görüyorum. Canan hanıma verilen cezanın hem çok fazla olduğunu hem de yersiz olduğunu düşünüyorum ve Canan Başkanımızın arakasında tüm Cumhuriyet Halk Partisi olarak duracağımıza söz veriyorum.”

SAİT YANIK: BARO BAŞKANLARININ ANKARA’YA GİREMEMESİ HAKKINDA NE DÜŞÜNÜYORSUNUZ?

         Şeref Baran GENÇ:  “Baktı ki barolar kendisini destelemiyor alternatif barolar oluşturmaya çalışıyor. Bu mantıklı bir şey değil ki zamanında FETÖ’nun Ticaret ve Sanayi Odalarının yerine alternatif odalar esnaf odalarının yerine Alternatif esnaf odaları yapamaya çalışmasına benziyor avukatların on bin parçaya bölünmesi bugün hükümetin işine gelebilir ama yarın bir gün ayağına dolanabilir. Meslek örgütü dene şey o mesleğe mensup olan insanların haklarını savunmak için vardır. Burada mantık şu ben kendime göre barolar oluşturayım demek bu o anlama geliyor. Kendi fikrime göre barolar oluşturayım kendi fikrimden olanları oraya aktarayım. Peki sonunda ne olacak böyle ayrışa ayrışa nereye varacağız. Zaten bütün sıkıntımız ayrışamadan kaynaklanıyor. Bizim bütün problemimiz ayrıştırma ve ötekileştirmedir. Biz bunu millet olarak bırakmamız gerekiyor. daha önceki bir röportajımda da aynı şeyi söyledim bu üç belediyeyi cumhuriyet halk partisi kazandığında bizden ne bekliyorlardı? İnsanların oradan oraya sürülmesini çöpe verilmesini diye düşünüyorlardı ve ben bunları duyuyordum. Ama biz hep dedik ki biz böyle bir şey yapamayacağız. İnsanların hayatlarıyla yada işleriyle oynamak istemiyoruz. Bizim için önemli olan bir insan işini düzgün yapıyorsa orada kalmalı yapmıyorsa yeri değiştirilmelidir. Yada uygun bir yere verilmelidir diye düşünüyorum ki Selahattin Başkanda Böyle düşünüyordur. Hayatın her alanına siyaseti taşımanın sen ben mevzusunun taşımanın bir anlamı yok. Bu git gide bizi daha da kötüye götürüyor. Bu anlayış doğru bir anlayış değil. Ben buradan başka bir gazeteye de gidip demeç vermekleyim. Veya her türlü siyasi türeden gazeteciyle konuşabilmeliyim. Duyuyorum şimdi AKP döneminde gazetelerin bir çoğunu Belediye finanse etmiş. Bunlar mantıklı işler değil ki bir gazete halk tarafından okunmuyorsa sadece hayatta kalsın diye belediye tarafından finanse ediliyorsa dünyanın en yanlış işidir. Okunacaksa eğer biz destek olalım.  Yâda hepimiz destek olalım halk olarak okunmayıp çöpe atılacaksa bir manası yok.

 SAİT YANIK: ŞİMDİ BAKIYORUM AKP DÖNEMİNDE FİNANSE EDİLEN GAZETELER BİR BİR SATILIYOR. DEMEK Kİ GERÇEKTEN GAZETECİLİK YAPMAMIŞLAR SİZ NEDEN BATMIYORSUNUZ ?

         Sait Yanık “ bugün 7 tane Resmi İlan alan gazete var bunları altı tanesi biraz önce sizin söylediğiniz gibi Belediye tarafından finanse ediliyordu. Seçimden bir yıl önce bizim yıllık aboneliğimizi iptal ettiler. Onlar beklediler ki Arena Gazetesi gelir bizden özür diler biz ettik sen etme ama Arena Gazetesi dim dik durarak sizin üç bin liranıza ihtiyacımız yoktur. üç bin lira için gidip senin kapında kul köle olmaz veya gidip de senden ihale ilan almaz”

SAİT YANIK: DANIŞTAY CHP’NİN YARDIM TOPLAMASIYLA İLGİLİ BİR KARAR VERDİ BU KARAR SADECE CUMHURİYET HALK PARTİSİNE VERİLMİŞ BİR KARAR MI?

         Şeref Baran GENÇ:  “Şimdi Yılmaz Büyükerşen’den önce kurulmuş bir aş evi düşünün Eskişehir’de 1999 seçimlerinde geldi. Şimdi bu aş evinin hesabına bloke koyuyorsunuz elinize ne geçiyor. Günde 1500 gariban insan yemek yiyor ve siz onu kesiyorsunuz elinize ne geçiyor biliyor musunuz? Cumhuriyet Halk Partisinin adının duyulmasını engelliyorsunuz. Popilist bir yaklaşım. Ama engelleyemiyorlar çünkü niyet kötü Allah ellerine ayaklarına dolaştırıyor. Şimdi maske diyorlar pazara gelecek adamlar maskeyle gelecek. Kim verecek o maskeyi belediye verdi. Kırşehir Belediyesi maskeyi verdi ne oldu kötü mü yaptı? Uyuşturucu verdi ya maske vermiş.  Bunda nasıl kötü bir şey olabilir. Beş maskeyi dağıtamadı. Ben eczacıyım sizlere söylüyorum. Benim gözümde hala sistemi bozuk. Şimdi Kırşehir Belediyesi 230 bin maske dağıtmış kötümü etmiş. Bunda nasıl bir art niyet olabilir ben Danıştay’ın aldığı bu kararı anlayamıyorum. Bunda nasıl bir kötülük olabilir. Belediye birine yardım ediyorsa bunda nasıl bir kötülük olabilir ki AK parti döneminde Belediye’nin Hayır Evi gıda dağıtmıyormuydu? O zaman neden yasaklamadınız. Bunu tek bir açıklaması var poplist bir yaklaşımla CHP dağıtmadı AKP dağıttı desinler diye uğraşıyorlar ama herkes görüyor artık. Mansur Başkan’ın oyu %73 gözüküyor. Mansur başkan inanılmaz şeyler yapıyor. Avukatların eyleminde avukatlara yağmurluk göndermiş ve çorba ikramında bulunmuş. Emin olun orada avukatları engellemeye çalışan polislerde çok rahatsız. Polislerde bıktı bu işten atık bu kadar ötekileştirme olmaz ki bana karşı gelen herkesi ben susturayım böyle bir mantık olabilir mi? Bir paket açıklandı içinde iban numarası çıktı başka bir şey çıkmadı. Devlet yardım etmesi gerekirken yardım topladı. Orada açıklanan pakette biliyorsunuz sadece Rıfat Hisarcıklıoğlu güldü. Çünkü patronların hoşuna giden bir paket açıklandı. Vatandaşa yönelik hiçbir şey yoktu. Çiftçiye alakalı bir madde görmedim. Esnafla alakalı bir madde dar gelirli ile ilgili bir paket görmedim. Esnaf sigortasını nasıl ödeyecek? Kasıma kadar ödemeye bilirsin Kasımda ne olacak hepsi birlikte ödenecek. Benim Nisan ayında param yoksa kasım ayında parayı nereden bulup da yatıracağım. Eğer sen Devlet olarak bir şey yapmak isterse Pandemi döneminde işçilerin sigortasını ben yatırıyorum dersin.”

(HABER: DİDEM CEYLAN)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN