CEVİZ PAZARI AÇILIYOR

1 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
470 defa okundu.
CEVİZ PAZARI AÇILIYOR

21707676

Kaman İlçesinde Ceviz Pazarı ve Yöresel Ürünler Sergisi açılacak.

 

Kaman Belediyesi tarafından her yıl Ekim ayının ilk haftasında düzenlenen Geleneksel Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivali’nin 24’nücüsü bu yıl Şehitlere saygı amacıyla iptal edilmişti. 3 Ekim Cumartesi günü ilçe merkezinde kurulacak ceviz pazarı ve yöresel ürünler sergisi ile geçiştirilecek.
Kaman Belediyesi tarafından alınan kararla, geleneksel 24. Kaman Ceviz Kültür ve Sanat Festivalinin eğlence ve protokol bölümlerinin iptal edildiğini belirten Belediye Başkanı Erhan Talu, ceviz üreticilerinin desteklenmesi amacıyla sadece ceviz ve yöresel ürünlerin satışının yapılacağı stant kurulmasına karar verdiklerini söyledi.
3 Ekim Cumartesi günü 25 Aralık Caddesi’nde kurulacak sergi alanında sadece Kaman Cevizi satışına izin verileceğini belirten Başkan Erkan Talu, buraya Kaman’daki tüm ceviz yetiştiricilerinin katılmasını istedi.

Başkan Erhan Talu, Kırşehir il genelinde iki yıldır yaşanan don nedeniyle ceviz üreticilerinin büyük zarar gördüğünü de belirterek, “Dünyaca ünlü Kaman cevizimiz, ilklim değişikliği nedeniyle geçtiğimiz yıl ve bu yıl ilkbahar geç donlarından büyük zarar görürken, Mayıs ve Haziran ayında bölgesel zarara yol açan dolu yağışlarından da zarar gördü.Geçtiğimiz yıl festivalde satmayı bırak evinde yiyecek cevizi kalmayan üreticiler, bu yıl don ve dolu zararına karşın bir miktar ceviz hasadı gerçekleştirirlerken, zarara uğramayan bazı bölgelerimizde ve köylerimizdeki ceviz üreticilerimizin ise yüzleri gülmekte” dedi.
Öte yandan geçen yıllarda yaşanan don nedeniyle zarar eden Kaman’daki çiftçiler bu konuda bu yıl az da olsa bir gelir beklediklerini söyledi. Don zararı nedeniyle bu yıl düşük rekolte beklenen Kaman cevizinde hasat başladı.
Olgunlaşan cevizin daha kolay hasat edilmesi için yağmur yağmasını bekleyen Kırşehir ve Kaman’daki üreticiler, yağmur ile hasada başladı. Yeni mahsul Kaman cevizinin kabuklusu 20 ila 30 lira arasında, iç ceviz ise 80 liradan alıcı buluyor.
Ahi Evran Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Yrd. Doç. Dr. Sebahattin Yılmaz, yaptığı açıklamada, yerli ceviz türlerinde olgunlaşmanın eylül ayının 15’inden itibaren başladığını, 15 Ekim’e kadar hasadın devam edeceğini söyledi.
Geçen yıla göre bu sene biraz daha az olsa da don zararının üretimi düşürdüğünü belirten Yılmaz, çok verimli geçtiği bilinen 2013 yılına göre bu sene yüzde 70-80 oranında rekolte düşüşü beklendiğini ifade etti.
Üreticilerin, ceviz kabuğunun çatlaması için yağmur yağmasını beklediğini dile getiren Yılmaz, şöyle konuştu:
“Yerli ceviz türlerinde hasat başladı. İç olgunlaşması tamamlandı. Burada üreticiler geleneksel hasat için yeşil kabuğun çatlamasını bekler. Bu dönemlerde yağan yağmur cevizin kabuğunu çatlatarak daha kolay hasat edilmesini sağlar. Ancak, bilimsel olarak hasat kriteri, cevizin içi ile kabuğu arasındaki zarın odunsu hale gelmesi ve kahverengi renge dönüşmesi ile dış zarın soyulabilir olmasıdır. Kaman’da hasat eylül ayının ikinci yarısından itibaren başlar, ekim ayının 15’ine kadar sürer. Yüksekliğe göre bu değişir. 15 Ekim’e kadar yerli çeşitlerin hasadı tamamlanır. Yabancılarda ise hasat yerliden bir iki hafta sonra yapılıyor.”

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN