Ceviz bahçeleri kuraklık tehlikesi sinyali veriyor!

18 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
466 defa okundu.
Ceviz bahçeleri kuraklık tehlikesi sinyali veriyor!

Kırşehir Kaman İlçesi’nde bulunan ceviz bahçeleri kuraklıkla karşı karşıya.

Ceviz bahçeleri kuraklık tehlikesi sinyali veriyor!İlimizin Kaman ilçesi Ceviz Bahçelerinin kuraklık tehlikesi altında olduğunu belirten Uzmanlar, taşıma suyla dahi olsa en az iki haftaya bir ağaçlara su verilmesi ve çapa yapılması uyarısında bulunuyorlar.

Yurt genelinde yağışların dengesiz ve az olması nedeniyle yeraltı sularının azaldığını ve birçok çeşmenin kuramaya başladığını belirten Kaman ve Köyleri Ceviz Üreticileri Derneği Kurucu Üyesi Eczacı Deniz İkizoğlu, ceviz ağaçların gelecek yılki meyve gözlerinin olgunlaşması ve zarar görmemesi için iki haftaya bir sulanarak çapalanması gerektiğini söyledi.

Susuzluk ve kuralık nedeniyle ekili alanlarda ve ceviz bahçelerinde verim kayıpları yaşanacağı uyarısında bulunan İkizoğlu, gazetemize yaptığı açıklamada; “2013 sonbaharı ve 2014 ilkbaharında soğuk hasarı yaşayan cevizlerimizde yüzde 90’a yakın ürün kaybı yaşanmıştır.

Derneğimize müracaat eden çok sayıda bahçe sahibi sularının azaldığını ve düzenli sulama yapamadıklarını belirtmekteler. İlçemizdeki bahçeler karasal iklim özelliğinden dolayı 10-15 günde bir sulanmalı ve her iki sulamaya bir çapa yapılması uygun olacaktır. Bunun içinde suyu azalan yâda hiç kalmayan üreticilerimiz tankerlerle sağlayacakları taşıma suyla ağaçların yaşına göre 50 ila 100 litre su vermelidirler,” dedi.

Dernek üyelerini ve üreticileri uyarmak için cep telefonlarına SMS olarak uyarılarda gönderen İkizoğlu, ticari ceviz bahçeleri oluşturmak için büyük alanlara, sulama sistemlerine ve elektriğe ihtiyaç olduğunu belirttiği açıklamasında; “Bahçe büyüklükleri 30-40 dönümden aşağı olmamalı, Kaman1 ve Chandler gibi tescilli ve kaliteli ağaçlar dikilmeli, suyu olan ve hafif eğimli arazilere tesis kurulmalı, basınçlı ve damla sulama sistemi yapılmalı, büyük araziler için birleştirme ve veraset durumları düzeltilmeli ki ilçemizde şuan 400’ye yaklaşan bahçe sayısı 5 Binlere ulaşsın, ticari bir markamız ve ürünümüz olsun,” dedi.

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN