Cevabı Olmayan Sorular

12 Ocak 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
236 defa okundu.

 

chp-il-baskani-yilmaz-zengin-8396980_x_o“Yüce Milletimiz Bu Anayasa Değişikliğine HAYIR Diyecektir”

 

Cumhuriyet Halk Partisi Kırşehir İl Başkanı Yılmaz Zengin anayasa değişikliği hakkında açıklama yaptı. Yılmaz Zengin cevabı olmayan sorular şeklinde yaptığı açıklamada:” 1.Bu Anayasa değişikliği kabul edilirse, demokratik parlamenter rejimden, tek adam rejimine, otoriter rejime geçeceğiz.140 yıllık parlamento geleneğinden niçin vazgeçiyoruz?

2.Başbakan Binali Yıldırım 30 Ekim 2016 tarihinde yaptığı konuşmada “Başkanlık gelmezse Türkiye’nin bölünme riski var” dedi. Bugüne kadar demokratik parlamenter sistemle birliğini ve bütünlüğünü koruyan Türkiye, nasıl oldu da bölünme riskiyle karşı karşıya kaldı?

3.Bu anayasa değişiklik teklifi kabul edildiğinde Cumhurbaşkanı aynı zamanda partisinin de genel başkanı olacak.O zaman Cumhurbaşkanı, parti başkanı olarak partisini mi, yoksa Cumhurbaşkanı sıfatıyla Türk Milletini mi temsil edecek? Bu ayrım nasıl sağlanacak?

4.Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir partinin genel başkanı olacaksa, öteki siyasi parti liderleriyle eşit olabilecek mi?

5.Siyasetçileri eleştirmek, tepki göstermek, protesto etmek anayasal bir hak… Mahkemeler doz yüksek eleştirileri bile hakaret kabul etmiyor… Partili Cumhurbaşkanı protesto edilirse bu siyasetçiyi protesto etmek anlamına mı gelecek? Yoksa devletin başı protesto edilmiş mi sayılacak? Bu ayrım nasıl yapılacak?

6.Bugün yürürlükte olan yasalara göre, partilerin genel başkanları illerde o partinin il başkanı temsil ediyor.Cumhurbaşkanını da vali… Cumhurbaşkanı partili olursa illerde kendisini kim temsil edecek?Partisinin il başkanı mı? Vali mi?

7.Cumhurbaşkanı seçilen kişinin genel başkanlığını yaptığı parti sandıktan ikinci parti çıkarsa yani Meclis çoğunluğunu sağlayamazsa, Yürütmenin başı olan Cumhurbaşkanı aynı zamanda ana muhalefet partisi genel başkanı mı olacak?

8.Öngörülen değişikle yasamanın yanı Meclisin, yürütmeyi denetleme yetkisi kaldırılıyor.Bu durumda seçilecek kişiye “Beş yıl süreyle ülkeyi istediğin gibi yönet, istediğini yap” yetkisi verilmiyor mu ? 9.Değişiklikle, Cumhurbaşkanı üst düzey kamu görevlilerinin atanmasına ilişkin usul ve esasları belirlenme, kamu kurum ve kuruluşlarının kuruluş, görev, yetki ve sorumluluklarını kararnameyle düzenleme yetkisi veriliyor… bir kişinin devleti istediği gibi dizayn etmesi doğru mu? 10.Cumhurbaşkanı koltuğuna oturan her kişi, devlet yapısını istediği gibi değiştirmek isterse ne olacak?

11.Anayasa değişikliği gerçekleşirse, Cumhurbaşkanı, Türkiye’de birden fazla ili kapsayan yönetim birimleri, bölgesel yapılar, bölgesel kamu kurum ve kuruluşları oluşturabilme yetkisine kavuşacak.Bu federasyona geçiş hazırlığı değil midir?

12.Anayasa değişikliği gerçekleşirse,Cumhurbaşkanı hiçbir gerekçe göstermeden Meclisi feshedebilecektir.Atatürk’ün bile alamadığı bir yetkiyi Cumhurbaşkanına vermek doğru mudur? 13.Cumhurbaşkanı Anayasa Mahkemesi üyelerini istediği gibi atayacak. Bu üyeler Cumhurbaşkanı suç işlerse Yüce Divan sıfatıyla onu nasıl yargılayacak?

14.Evet sevgili hemşerilerimiz yapılan araştırma neticesinde Adalet ve Kalkınma Partisinin halkımızın oylamasına sunacakları Anayasa değişikliği bugün ülkesinde demokrasi olmayan Orta Doğudaki ülkelerin liderlerinin benimsediği.Daha açık söylemek gerekirse yıllardır halkına zulmeden demokrasiyi askıya alan Hafız Beşar Esad ın Anayasasının benzeridir.Bizde inanıyoruz ki yüce milletimiz bu anayasayı oylamada red verecektir.Millet olarak parlamenter demokrasi sisteminin devamı arzumuz ve talebimizdir. Yüce Milletimiz bu Anayasa değişikliğine HAYIR diyecektir.” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On