Cep telefonunda tercihler değişiyor

14 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2203 defa okundu.
Cep telefonunda tercihler değişiyor

Cep telefonları internet, görüntülü konuşma ve ofis işlerinde de kullanılmaya başlandı.

 Cep telefonunda tercihler değişiyorİlk çıktığı zamanlarda insanların sadece konuşmak ve mesajlaşmak amacıyla kullanılan cep telefonları, gelişen teknolojiyle birlikte konuşma ve mesajlaşmanın dışında internet, görüntülü konuşma ve ofis işlerinde de kullanılmaya başlandı.

Kırşehir’de sıfır ve ikinci el cep telefonu alım satımı yapan Kızılötesi İletişim’in İşletmecisi Mustafa Kızıl, insanların her geçen yıl cep telefonlarından beklentilerinin değiştiğini belirterek, “İlk cep telefonları çıktığında insanlar sadece konuşmak için bu telefonları alıp kullanıyordu. Daha sonra SMS’in hizmete girmesiyle beklentiler bir basamak daha arttı. Kamera ve videoların cep telefonlarına girmesiyle birlikte ise insanlar cep telefonu alırken kamerasının kaç megapiksel olduğunu göz önüne alarak alım yapmaya başladı. Cepten internet ve 3G’nin hayata geçmesiyle ise cep telefonları sadece telefon olmaktan çıkıp adeta birer küçük kişisel bilgisayar haline geldi. Tabi bu da müşterilerin taleplerine yansıdı” dedi.

Son yıllarda cep telefonu tercihlerinde dokunmatik ekran ve iletişim sisteminin ön plana çıktığını da dile getiren Mustafa Kızıl, “Dükkanımıza gelen müşteriler cep telefonu alırken dokunmatik ekranlı olup olmadığına dikkat ediyor. Diğer dikkate aldıkları unsur ise cep telefonlarındaki işletim sistemleri. Son yıllarda piyasaya sürülen Symbian, Android ve Windows tabanlı telefonlar, insanlara sundukları özellik ve kullanım kolaylığıyla en çok tercih edilen ürünler oldu. Tablet PC’lerin piyasaya sunulmasıyla birlikte ise cep telefonlarında internetin yanı sıra ofis işletim programları, mail programları ve buna benzer programlar müşteriye sunulmaya başlandı. Yani her telefon adeta birer cep bilgisayarı haline geldi.

Artık insanlar cep telefonu alırken bataryasının ömrünü ve iyi çekip çekmediği yerine bu özelliklerin olup olmadığını soruyor” şeklinde konuştu.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN