Çay Ocakları Cafelere Yeniliyor

9 Temmuz 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
Çay Ocakları Cafelere Yeniliyor

Çay Ocakları Cafelere Yeniliyor

Çay ocaklarında işlerin her geçen gün azaldığına dikkati çeken Kırşehirli çay ocağı işletmecileri, “İnsanların alım gücünde yaşanan düşüş, her yerde açılan kafe ve alışveriş merkezleri çay ocaklarının işlerini azalttı” dedi.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜN OLMAZSA OLMAZI HALİNE GELDİ

Tarihi 5 bin yıl öncesine dayanan çay, Türklerde her ne kadar geç yer etse de, zaman içerisinde Türk kültürünün olmazsa olmazı haline geldi. Türkler, tarih içerisinde kazandıkları çay kültürü ile kendilerine özgü demleme usulleri benimsedi, ince belli bardaklarla çayın keyfini yaşadı. Günümüzde, Türk kültürünün vazgeçilmezi haline gelen çay, eş-dost sohbetlerinin, toplantıların vazgeçilmezi.

YUDUMLANAN SICACIK ÇAYLARA EV SAHİPLİĞİ YAPTI

Türklerde çay kültürünün geç, ama kısa sürede yer bulması, ‘çay ocağı’ kavramı ve kültürünü de insan hayatına soktu. İnsanların bir araya gelerek sohbet ettiği çay ocakları, uzun yıllar dost sohbetlerine,  soğuk havalarda ısınmak için yudumlanan sıcacık çaylara ev sahipliği yaptı.

ÇAY OCAKLARI, VARLIĞINI SÜRDÜRMEYE DEVAM EDİYOR

Anadolu kültürünün vazgeçilmezi çay ocakları, uzun yıllardır Anadolu’nun birçok yerinde esnafa, bürokrata, vatandaşa hizmet etti. Günümüzde de Anadolu kültürünün en önemli yansımasını sunan çay ocakları, varlığını sürdürmeye devam ediyor. Ancak, değişen toplumda insanların sosyalleşme çeşitliliğinin artması, cafe kültürünün insan hayatına hızla girmesi ve özellikle son yıllarda hem esnafın hem de vatandaşın alım gücünde yaşanan düşüş, çay ocaklarının da birer birer azalmasına, var olan çay ocaklarının ise iş yapamamasına sebep oldu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com