ÇANKAYA PARKININ ADI, ARTIK UĞUR MUMCU

26 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
610 defa okundu.
ÇANKAYA PARKININ ADI, ARTIK UĞUR MUMCU

Doğum Yeri Kırşehir Olan ve Ankara’da ki Evinin Önünde Bombalı Suikast Sonucu Hayatını Kaybeden, Türkiye de Araştırmacı Gazeteciliğin Duayeni, Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Adı Çankayada da Yaşayacak. ,

 ÇANKAYA PARKININ ADI, ARTIK UĞUR MUMCU…

22 Ağustos 1942’de Kırşehir’de dünyaya gelen ve 51 yıllık kısa yaşantısına onlarca kitap ve yüzlerce makale sığdıran Gazeteci-Yazar Uğur Mumcu, Çankaya’nın en büyük parklarından olan Çankaya Parkı adını “Uğur Mumcu Parkı” olarak değiştirildi. 1993 yılında Ankara Karlı Sokak’taki evinin önünde arabasına yerleştirilen bomba ile katledilen Gazeteci- Yazar, Uğur Mumcu, Çankaya Parkına adının verilmesiyle ölüm yıl dönümünde, ölümsüzleştirildi.

UĞURLAR OLSUN

Atatürk’e ve Atatürkçü aydınlara sahip çıkmaya devam eden ve Bu uğurda hayatını kaybetmiş aydınlarımızın en başında gelen Hemşerimiz, Uğur Mumcu, Çankaya’nın Çukurambar semtinde Öğretmenler Caddesi üzerinde bulunan 60 bin metrekarelik Çankaya Park’ı artık Uğur Mumcu adıyla halka hizmet veriyor. Parkın girişine heykeltıraş, üç aylık çalışmanın ardından tamamlanan Uğur Mumcu Anıtı kaidesine yerleştirildi. 3 metre 40 santimetre yüksekliğinde ve 200 kilo ağırlığındaki anıtın ön tarafına “Uğurlar olsun” ifadeleri kazındı. Ayrıca anıtta Mumcu, sağ ve sol yanında ellerinden tuttuğu bir kız ve bir erkek çocuk ile betimlendi.

ONURLU GAZETECİLİĞİN SİMGESİ OLAN “UĞUR MUMCU”

22 Ağustos 1942’de Kırşehir’de dünyaya geldi. 51 yıllık kısa yaşantısına onlarca kitap ve yüzlerce makale sığdıran Uğur Mumcu, ilkokulu Ankara Devrim İlkokulunda ve ortaokulu Ankara Bahçelievler Deneme Lisesi’nde okudu. 1961’de başladığı üniversite eğitimini avukat olmak üzere başladığı Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinde 1965’te tamamladı.

1965’te tamamlayan Mumcu, henüz öğrenciyken 26 Ağustos 1962’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlanan “Türk Sosyalizmi” başlıklı makalesiyle Yunus Nadi Ödülü’nü aldı. 1963’te fakültede öğrenci derneği başkanı seçilen Uğur Mumcu, 1969-1972 yılları arasında Hukuk Profesörü Tahsin Bekir Balta’nın asistanı olarak çalıştı.

1977’den sonra sadece Cumhuriyet için yazmaya başlayan Uğur Mumcu, “Gözlem” başlıklı köşesinde 1991’in Kasım ayına kadar aralıksız olarak yazdı. Sakıncalı Piyade ve Bir Pulsuz Dilekçe kitapları 1977’de yayınlanan Uğur Mumcu’nun Sakıncalı Piyade adlı eseri tiyatroya uyarlandı ve Ankara Sanat Tiyatrosunda tam 700 kere sahnelendi.

Uğur Mumcu, 1981’de terörün silah kaçaklığıyla ilgisini ortaya koymak ve kamuoyunu bu konuda uyarmak için “Silah Kaçakçılığı ve Terör” kitabını yazdı. Uğur Mumcu, aynı yıl, Mehmet Ali Ağca’nın Papa’yı öldürme girişiminden sonra Ağca üzerine inceleme ve araştırmalar da yaptı.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On