CANINIZ BU KADAR KIYMETSİZ Mİ?

17 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
432 defa okundu.
CANINIZ BU KADAR KIYMETSİZ Mİ?

aslıHayat insanı bazen öyle bir noktaya getiriyor ki insan canının kıymetini bilmeyerek kendilerine zarar veriyorlar. Bu yazımda sizlerle sigara ve alkolün vücudumuza verdiği zararları bizi bu noktaya getiren sebepleri anlatmak istedim.

Artık her adım attığız yerde sigara içen insanlarla karşılaşır olduk. Kendimizde onlardan farksız değiliz aslında. Kırşehir’de sigara içmeyenlerin sayısı o kadara az ki. Hani derler ya 10 parmağımı geçmez diye.  Sigarada genellikle arkadaş çevresi suçlanır fakat içimizde varsa arkadaş bahane olur aslında.

Sigara ve alkolde her zaman büyük etkeni sıkıntı olarak gösterirler. Ben şöyle düşünüyorum da sigara içen arkadaşların sıkıntıları geçmiyor. Alkolde sadece sarhoşluğun etkisi geçene kadar diyelim ki o zaman bile aslında unutmuyorlar.  Ev geçindiremiyoruz diyenlere biraz dikkat edin hepsinin cebinde iki paket sigara vardır. Biri biterse yedek hesabı kurarlar. Alkol de aynı şekilde aslında.

Size göre masum olan sigara, derdinize derman olan sigara aslında ne masum ne de derdinize derman oluyor. Size çok basit bir örnek olarak gırtlak kanseri yapar. Nerede bu sigaranın masumluğu nerede size dostluğu? Sıkıntınızı azaltmak yerine daha çok sıkıntı çıkarıyor başınıza. S ize bir örnek daha vermek istiyorum.  Çok büyük sıkıntınız var diyelim ki herkesin vardır büyük sıkıntıları hemen ardarada yaktınız sigarayı. İçtiniz de içtiniz fazla değil yarım saat sonra başınızda bir ağrı oluştu hemen bir de ağrı kesici aldınız. Sabah kalktığınızda ağzınızın tadı değişmiş olacak ciğerleriniz mahvolmuş olacak artı birde ağrı kesiciler de masum değiller bildiğiniz üzere. Karaciğeriniz zarar görmüş olacak. Sürekli bir öksürme durumu olacak. Sıkıntınız belki 1 hafta sonra geçecek ama o sigaranın yaptığı zararlar geçmeyecek. Hepimizin çevresinde vardır bir ameliyat olan. Sorunca aldığınız cevap sigaradan oluyor. Ben çok az denk geldim sigara dolayısıyla ameliyat olup ta sigarayı bırakanı. Hayat koşulları hiçbir zaman sigara veya alkole itmemeli. Bir gün gelir hayat koşulları düzelir ama sağlığınız tekrar düzelmez. Vücudunuzdaki yorgunluğu, uykunuzu alamamanızı, stresli olmanızı, sürekli bir gerginlik hali içerisinde olmanızı, yavaş yavaş reflekslerinizde azalma olduğunuz farkettiğinizde suçu sigaraya bulmazsınız. Ancak tamda suçlu odur. Derler ya dumanını yel alır parasını el alır diye. Hem sağlığınız kaybedersiniz hem de maddi sıkıntı içine düşersiniz.

 

Alkolde şişedeki kadar masum değil. Sürekli alkol içenlere dikkat ettiğimizde hafızalarının zayıfladığını görülür. Sadece bu yönden değil mide kanseri, ülser her türlü zararları veren alkolde size dost değildir. Kısaca anlatmak istersek aslında sigara ve alkol dost değil tam bir düşmandır.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN