Camiler Bu Hafta da Yalnız Kaldı

27 Mart 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
4 defa okundu.
Camiler Bu Hafta da Yalnız Kaldı

Korona virüs camileri adeta sessiz bıraktı. 11 Mart 2020 tarihinde ülkemizde görülen korana virüs’ten dolayı bu hafta da camilerde Cuma namazı kılınmadı. Geçtiğimiz hafta korona virüs tedbirleri kapsamında Diyanet İşleri başkanlığı tarafından camilerde toplu namaz kılınmasına geçici süreliğine ara verildi.  Dünya genelinde tüm ülkelerde uygulanan tedbir kararlarının ülkemizde de uygulanmasıyla birlikte birçok sektörde korona virüs tedbirleri alınarak uygulanmaya başlandı.

Öldürücü etkisi olan virüse karşı henüz kanıtlanmış bir tedavisi bulunmaması nedeniyle yurt genelinde üst düzey seviyeye çıkartılan tedbirler nedeniyle cemaatle yapılan tüm etkinlikler iptal edilince camilerde namaz saatlerinde toplu halde namaz kılınması yasaklandı.

Bu süreçte alınan yasak kararının ardından Kırşehir genelinde iki haftadır Cuma namazı kılınmazken, camilerde okunan ezanların ardından müezzinler korona virüs nedeniyle namazların evlerde kılınması konusunda minarelerden uyarılarda bulundular. Ayrıca yatsı ezanından sonra camilerden korona virüs için camilerden dua sesleri yükseldi.

Cuma namazının kılınmamasının adeta büyük bir üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyen Kırşehirli vatandaşlar, dünya genelinde insan sağlığını tehdit eden korona virüsüne karşı alınan tedbirler kapsamında toplu namaz kılmanın virüs’ün bulaşıcılığını kolaylaştıracağına dikkat çekerek bu sürecin bir an önce sağlıklı bir şekilde son bulması için dua ettiklerini söylediler.

Virüse karşı topyekun mücadele gerektiğinin altını çizen Kırşehirli vatandaşlar; “bu sıradan öylesine alınmış bir karar değil. Karşımızda görünmeyen ve etkisi ile ölüm getiren bir düşman ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte sadece bireysel değil, aynı zamanda toplumsal bir mücadele gerektirmekte.

Birçok ülke bu virüs’ün ölümcül etkisi altında çok sayıda can kaybı vermekte. Karşımızda öyle top tüfekle mücadele edebileceğimiz bir düşmen yok. Masada yenebileceğimiz tarzda bir düşmanda değil, çıplak gözle görünmeyen ve bulaştığında ölümle sonuçlanan etkisi olan bir düşmanla karşı karşıyayız. 

Nasıl hareket etmemiz gerektiğini bizlere tamamen sağlık konusunda ehliyetli uzman kişiler söyleyecek. Bu nedenle bizlerde bu görünmeyen düşman ile mücadele ederken en önemli silahımız sakin olmak, panik yapmamak ve temizlik kurallarına uymanın yanı sıra toplumsal kalabalıklardan kaçınmak. Bu şekilde virüs’ün etkilerinden uzak durabiliriz.

Sadece bir temas ile bulaşabilen bu düşmana karşı ülke olarak mücadele etmek zorundayız. Bu mücadelemizde en önemli şeylerden bir tanesi de yüce Allah’a olan bağlılığımız ve bu durumu düzeltmesi için ona bol bol dua etmemiz olacaktır. Allah milletimizi ve tüm dünnayayı bu virüs illetinden muhafaza eylesin” şeklinde konuştular. 

Haber Nurten Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN