ÇALIŞTAY SONA ERDİ

9 Eylül 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
522 defa okundu.
ÇALIŞTAY SONA ERDİ

üniversite-çalıştay-4-copy

“Türk-İslam Dünyası Özgün (Tevhidi) Sosyal İlimler Çalıştayı” Ahi Evran Üniversitesi’nde yapıldı.
İlmi ve Metodolojik Araştırmalar Merkezi’nin (İLMAR) katkılarıyla düzenlenen ve Ahi Evran Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı “Türk-İslam Dünyası Özgün (Tevhidi) Sosyal İlimler Çalıştayı” 4-5 Eylül 2015 tarihlerinde gerçekleştirildi.
Çalıştay 4 Eylül 2015 tarihinde verilen akşam yemeği ve tanışma toplantısı ile başladı. Yemeğe Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İLMAR Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Osman Şimşek, Ahi Evran Üniversitesi öğretim elemanları ve Türkiye’nin 20’ye yakın farklı üniversitelerinden gelen çok sayıda akademisyen katıldı.
5 Eylül 2015 tarihinde Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans Salonu ile Merkez Kantin ve Yemekhane Kompleksi Balo Salonunda dört oturumda gerçekleşen çalıştayın açılış konuşmasını Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya yaptı. Ahi Evran Üniversitesi’nin temel misyonunun bilgi üretmek ve üretilen bilgiye kapı açmak olduğunu belirten Karakaya, özgün bilgi üreten ve yayan kurumların hayati bir zorunluluk olduğunun altını çizdi. Karakaya şu açıklamalarda bulundu; “Üniversitelerin üretecekleri bilgiyle toplumun en temel faktörü olan insanı değiştirmeye ve daha sonra ortaya koyacakları özgün bilginin kültüre dönüşmesini sağlamaya katkı sunmaları gerekiyor. Her toplumun kendi kültüründen doğan sosyal çalışmalarını yeniden inşa etmesi lazım. Fen ve teknolojide ilerleyebilmek için özgün bir sosyal bakış geliştirmemiz gerekiyor. İnsan yetiştiren kurumlar olan üniversitelerdeki akademisyenlerin yeni bir tarz geliştirerek sürekli gelişmeleri, özgün çalışmalar yapmalıdırlar ve kaynaklar üzerinde önemle durmalıdırlar.”

Rektör Karakaya konuşmasını, bilginin ürüne dönüşmesi sürecinden bahsederek bu süreci iyi insan ve faydalı vatandaş inşa etmek ve iyi insanı üretime dahil etmek olduğu vurgusunu yaparak tamamladı.
Çalıştayın ikinci oturumunda İLMAR Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Osman Şimşek, “Özgün (Tevhidi) Sosyal Düşünce ve Sosyal İlimlerin Türkiye ve Türk-İslam Dünyası Açısından Önemi” konulu bir konuşma yaptı.

Doç. Dr. Osman Şimşek, sosyal bilimlerin yaklaşık 200 yıldır modernleşme, Türk modernleşmesi ve batılılaşma ekseninde yaşanan gelişmelerle ele alındığını dile getirdi.

Türk-İslam Dünyası’nın ilim adamlarının bu iki yüzyıllık süreçte pozitivizm yönelimli materyalist bir bakış açısıyla çalışma yapar hale geldiklerini ifade eden Şimşek, “Yeni bir medeniyet inşasına bütün dünya ihtiyaç duyuyor. Medeniyet inşasının tevhidi sosyal düşünceyle gerçekleşebilir. Bunun üç basamağı da düşünce, üniversite ve ideal insandır. Bu ideale ulaşmak için yapmamız gereken batıdan alacağımız reçeteler yerine medeniyetimizin kadim değerlerini yeniden hatırlamak olacaktır.” dedi.

Doç. Dr. Osman Şimşek, konuşmasını, Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’ya ev sahipliğinden ötürü teşekkür ederek bitirdi.
Çalıştay, “Özgün Sosyal Düşünce İnşasına Yönelik ‘Uzmanlık Alan Esaslı’ Çalışmaların Yapılması” konulu 3. oturum ve “Uzmanlık Alan Esaslı Çalışmaların Değerlendirilmesi” konulu 4. oturumun ardından Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya’nın İLMAR Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Osman Şimşek’e plaket vermesiyle sona erdi.

 

 

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN