“Çalışma Hayatında Milli Seferberlik”

10 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
348 defa okundu.

Adsız

 

İŞKUR İl Müdürü Metin Ülgen Kaya Teşviklerden Yararlanmak İsteyen İşverenleri İŞKUR İl Müdürlüğüne Beklediğini İfade Etti

 

 

“Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” ile İlgili İŞKUR İl Müdürü Metin Ülgen Kaya açıklamada bulundu.Metin Ülgen Kaya yaptığı açıklamada:

* Her Yeni Alınan İşçi İçin;

* Sgk Primi Ve Vergiler Devletten, Maaş İşverenden.

* İşverenlerimize Aylık 773 Tl Devlet Desteği

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın çağrıları sonrasında işsizliğin azaltılması ve istihdamın artırılmasına hedeflerine yönelik olarak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Müezzinoğlu 6 Ocak 2017 Cuma günü Konya’da “Çalışma Hayatında Milli Seferberlik” programını başlatmıştır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan 7 Şubat 2017 Salı günü Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası’nda özel sektörde faaliyet gösteren işverenlerimizin oluşturacakları ilave istihdam için destekleneceklerini açıklamıştır. 09/02/2017 tarih ve 687 Sayılı Resmi Gazete’de söz konusu istihdam teşviki yayımlanmıştır. Yeni teşvik kapsamında uygulamaya ilişkin temel noktalar:

* Teşvik uygulamasından özel sektör işverenleri yararlanacaklardır.

* İşverenler, 31/12/2017 tarihine kadar 2016/Aralık ayına ilişkin aylık prim ve hizmet belgelerindeki sigortalı sayısına ilave aldıkları her bir sigortalı için dolayı bu teşvikten yararlanacaklardır.

* İşverenlerin 01/02/2017 tarihinden itibaren mevcut çalışanlarına ilave alacakları sigortalıların; İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmaları ve işe alındıkları tarihten önceki üç aya ilişkin Sosyal Güvenlik Kurumuna verilen aylık prim ve hizmet belgelerinde veya muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinde kayıtlı sigortalılar dışında olmaları gerekmektedir.

* Bugün için bir çalışanın işverene maliyeti 2.177 TL’dir. (SGK tarafından uygulanan 5 puanlık prim indirimi sonrasında işveren maliyeti 2.088,56 TL olmaktadır.)

* Uygulanacak teşvikle işverenler, mevcut çalışanlarına ilave olarak işe alacakları her 1 sigortalı için sadece 1.404 TL ödeyecek olup, geriye kalan 773 TL tutarındaki prim ve vergi yükümlülükleri devlet tarafından karşılanacaktır.

* Başka bir deyişle, ilave istihdam edilen her 1 kişi için işverenlerin maliyeti 773 TL azalacaktır.

* Teşvik uygulaması 31/12/2017 tarihine kadar geçerli olacaktır.

* Bu teşvikten yararlanacak işverenler; aynı sigortalı için aynı dönemde diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacaklardır.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Ekonomi Şurası’nda yeni istihdam teşvikine yönelik olarak açıklamalarında; teşvik kapsamındaki çalışmalara vakit kaybetmeden başlanması, Mart ayına gelindiğinde işsizlik oranında düşüşün sağlanması ve yapılacak çalışmalar neticesinde işsizlik konusunda Türkiye’nin ciddi bir dönüşümü yakalaması gerektiğini ve bu kapsamda yürütülecek çalışmalara tüm illerin katkı vermesi gerektiğini belirtmişlerdir. Bu çerçevede, 81 İl Müdürlüğümüz işverenlerimiz başta olmak üzere tüm sosyal taraflar ile hızlı bir şekilde bir araya gelerek yeni teşvik konusunda bilgilendirmede bulunmalıdır. .” ifadelerini kullandı.

İŞKUR İl Müdürü Metin Ülgen Kaya bu teşviklerden yararlanmak isteyen İşverenleri İŞKUR İl Müdürlüğüne beklediğini ifade etti.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN