Çalışkan, “Ahi Kalbi Allah’a, kapısı yetmiş iki millete açık olandır.”

24 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
393 defa okundu.

DSC_3877

Milletvekili ÇALIŞKAN; resmi kutlamaların merkezi Kırşehir’imizde gerçekleştireceğimiz 27. Ahilik Haftası kutlamalarına tüm vatandaşlarımızı davet etti.

 

Kırşehir’de 22-28 Eylül tarihleri arasında kutlanacak olan 27. Ahilik Haftası ile ilgili açıklamalarda bulunan Milletvekili ÇALIŞKAN “Ahilik, ülke kaynaklarını gerçekçi biçimde harekete geçiren, âdil bir gelir dağılımı sağlayan, sosyal dayanışma barış kardeşlik meydana getiren dengeli ve verimli ekonomik sosyal sistemdir.

 

Ahiler, esnaf, tüccar ve diğer sahalardaki meslek guruplarının örgütlenmesini sağlayarak sosyal ve ekonomik düzenin kurulmasına katkıda bulunmuşlardır.

 

Başarılı olmak için bilgiyi, başkasının esiri olmamak için doğruluğu prensip edinen Ahi, vicdanını, kendi üzerine gözcü koyan adamdır.

 

Ahi helâlinden kazanan, yerine ve yeterince harcayan, ölçü, tartı ehli olan, yararlı şeyler üreten ve yardım edendir.

 

Kalbi Allah’a, kapısı yetmiş iki millete açık olan; mürüvvet ve merhamet sahibi, cömertliği esas alan; ahlâkı ana sermaye edinip akıl yolundan yürüyen; ilim isteyen ve ilmiyle amel edip yararlı çalışmayı elden bırakmayan kişiler Ahilerdendir.

 

Bu temel felsefeye sahip olan Ahiliğin, topluma tanıtılmasında, düşünce ve eylemlerin benimsetilmesini amaç edinen, resmi törenlerinin yanında halkımız ve esnafımız ile birlikte gerçekleştireceğimiz bir Ahilik Haftasına daha beraber kutlamanın mutluluğunu paylaşıyoruz.”

 

Milletvekili ÇALIŞKAN, Osmanlı Devleti’nin kuruluşunda ve gelişmesinde önemli rol oynayan Ahiler, imalat ve ticarete verdikleri önemle ekonominin büyümesine, eğitime verdikleri önemle de bilimin gelişmesine büyük katkı sağladığını belirterek sözlerine şöyle devam etti.

 

“Ahilik sisteminde eğitim, Farâbî, Kutadgu Bilig, İbnî Sina, Fahrettin Râzî ve Ahi Evran çizgisinde gelişmiştir.

 

Ahilik tespit ettiği hedefe, sağlam bir teşkilatlanma modeli yanında, köklü bir eğitim sistemi ile ulaşmaya çalışmıştır.

 

Esnaf ve sanatkarlara iş yerlerinde yamak, çırak, kalfa ve usta hiyerarşisine göre mesleğin incelikleri öğretilmiş, kabiliyetli çırak, kalfa ve ustaların elinden tutularak medreselerde eğitim görmeleri sağlanmış ve gerektiğinde kendilerine orta sandığından maddi destekte bulunulmuştur.

 

Bilindiği gibi 2009 yılından itibaren kutlamalar en üst düzey katılım ile gerçekleşmekte.

 

27. Ahilik Haftasını 22-28 Eylül 2014 tarihleri arasında Sayın Başbakanımız Prof.Dr. Ahmet DAVUTOĞLU’nun da katılımıyla kutlayacağız. Tüm vatandaşlarımızın büyük bir heyecan ve istek ile kutlamalara bekliyoruz.” dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN