Cacabey Silueti, Kurulan İftar Çadırıyla Kapatıldı

16 Mayıs 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
551 defa okundu.
Cacabey Silueti, Kurulan İftar Çadırıyla Kapatıldı

Beş Bin yıllık tarihi geçmişi olan ilimizin, Dünyanın ilk Astronomi Okulu olma özelliğini taşıyan Cacabey Camii ve Medresesi, Cacabey Meydanına kurulan İftar Çadırıyla gölgelendi.

Cacabey Silueti, Kurulan İftar Çadırıyla Kapatıldı

UNESCO Geçici Listesi’ne giren Cacabey Camii ve Medresesi, Cacabey Meydanına kurulan İftar Çadırıyla, Dünyanın ilk Astronomi Okulu olma özelliğini taşıyan Cacabey Camii’nin Siluetini kapatıyor. 11 Ayın Sultanı Ramazan Ayında, duruma göre 10 ayrı noktada kurulacak mahalle iftarlarında vatandaşlara hizmet ederlerken, 800 yıllık tarihi görünümü ile herkesi şaşırtan, Cacabey Gökbilim Medresesi, Meydana Kurulan İftar Çadırıyla siluetine gölge düşürüldü.

“UNESCO GEÇİCİ LİSTESİ’NE GİREN CACABEY CAMİİ VE MEDRESESİNİN SİLUETİ KAYBOLDU”

Vatandaşlara iyilik yapalım derken Silueti kapatılan Cacebey Gökbilim Medresesi, bazı vatandaşların eleştirine neden oldu.

“KURULAN İFTAR ÇADIRIYLA GÖLGELENDİ”

Kırşehir için Önemli bir yere sahip olan, UNESCO Geçici Listesi’ne giren Cacabey Camii ve Medresesi görünümünün kapatılmasından yakınan Kırşehir halkı, “Selçuklu döneminde Kırşehir Emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından Astronomi ve Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi olarak yaptırılan ve görünümü ile hepimizi şaşırtan Gökbilim Medresesi, kurulan İftar çadırıyla gölge düşürüldü. Kurulan İftar Çadırı meydanda daha uygun bir alana yerleştirilse hem amaca uygun olurdu hem de tarihimiz ve bizim için bu denli öneme sahip olan Cacabey camiye Gölge düşürülmüş olmazdı” diyerek eleştirilerini dile getirdiler.

“DAHA MANTIKLI BİR YER OLABİLİRDİ”

İftar Çadırıyla Gölgelenen Gökbilim Medresesinin Siluetinin kapatılmasına yakınan vatandaşlar, “sonradan camiye çevrilen Gökbilim Medresesi, minaresindeki mavi çiniler nedeniyle “ cıncıklı” camii adı ile  anılıyor. Bizler için önemli bir yere sahip olan ve camiye çevrilen Cacabey Camimizin Önünde bulunan iftar çadırının daha uygun yeri yok muydu sorusu kafamızda oluştu. Camimize gölge düşmemesi ve kapatmaması için iftar çadırı daha kenara çekilebilirdi ve daha Mantıklı bir alana konuşlandırılabileceğini düşündüklerini” söylediler.

Birçok vatandaşlar tarafından da ziyaretlerin edildiği, ilimize gelen Misafirlerin akınına uğrayan Cacabey Medresesi, 800 yıllık tarihe dayanıyor. Medrese kesme taştan yapılmış olup kare planlıdır. İki eyvanlı kapalı avlulu medreseler gurubuna girmektedir. Döneminde astronomi yüksek okulu olarak hizmet vermiştir.

Mukarnas kavsaralı  iki renkli taş işçiliğinin uygulandığı taç kapısı bulunmaktadır. Kuzeyindeki giriş kapısı işlemelidir, yapıdan ayrı olan tuğladan yapılmış çinili ve tek şerefeli minaresi ilk önce gözlem yeri  olarak kullanıldığını göstermektedir. Ana eyvanda yer alan karşılıklı iki sütun  koni ve küre biçimlerinin üst üste bindirilmesiyle oluşturulmuştur. Bu sütun düzenlemesinin Anadolu Türk sanatında başka bir örneği bulunmamaktadır.  Cacabey camiinin sol bitişiğinde Cacabey’e ait bir türbe bulunmaktadır.

CACABEY KİMDİR?

Ceceli aşiretinin beyi olan Emir Bahaddin Caca’nın oğlu olan Cacaoğlu Nureddin Cebrail, 1240’ta Kırşehir’de doğdu. Kırşehir’e büyük hizmetlerde bulunmuş, büyük ve tarihi şahsiyettir. Adı edebileşmiş bu devlet adamı “ Cacabey” adıyla ün kazanmıştır.

Selçukluların son yıllarında düzen bozulduğu için iller valiler ile yönetiliyordu. Eskişehir Emiri olarak görülen Caca Bey, bir süre Tokat’ta kaldıktan sonra Kırşehir’e bey olmuştur.

Kırşehir Beyi iken, Emirhor olan Eseddedin İsyanı’nı bastırdı. Elbistan Savaşı’na katıldı. Orada Mısır Memlük Sultanı Baybars’a esir düştü. Baybars bütün esirleri serbest bırakınca Caca Bey Şam’dan Kırşehir’e döndü. Bir hükümdar gibi Kırşehir’de hüküm süren Caca Bey’in ünü, kısa sürede her tarafa yayıldı.

Genç yaşında zekasını göstererek üstün hizmetlerde bulunan Caca Bey, kısa zamanda büyükler arasına karıştı. Mevlana, yazdığı mektupta onu övmüş, başarısını tescil etmiştir. Aralarındaki birçok görüşmede de bu konuyu dile getirmiştir. Özel Türkçe konuşan, emirleri ve devlet yazışmalarında Türkçe yazan Caca Bey, kendi idaresinde olan Hacı Bektaş ile de ilgilenmiş, onu himaye etmiştir.

Anadolu’da bir çok hayır kurumu yaptırmıştır. Bu arada Eskişehir’de bir cami ve bir han yaptırmış, 17 cami ve zaviyeyi de onarıma almıştır. Kırşehir’de bu gün bir mimari anıt olarak yükselen Caca Bey Medresesi’ni de yaptırmıştır. Devrin fakültesi gözüyle bakılan bu binada Türkçe eğitimi veriyordu. Arapça ve Acem dili ile de eserleri vardır. Ayrıca İslam Hukuku ile felsefe ve tasavvuf dersleri de öğretiliyordu. Kubbesi açık ve altında bir kuyunun bulunduğu Cacabey Medresesi’nde kuyuya yansıyan yıldızlar incelenir, bunlar üzerinde araştırmalar yapılırdı. Bundan anlaşıldığına göre, bu medrese o dönemlerde astronomi araştırmaları yapılıyor, matematik, fizik, kimya gibi konularda eğitim veriyordu. Caca Bey, 1301 yılında Rum tekvurları ile savaşırken şehit düştü. Naaşı Kırşehir’e getirilerek 1272’de yaptırdığı medresenin yanındaki türbeye defnedildi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

 

 

 

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN