Büyükşehir, Jeotermal Turizm için harekete geçiyor

15 Kasım 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
361 defa okundu.

FOTOKırşehir Belediye Başkanı BAHÇECİ: “Bu konudaki en hızlı çalışmayı Ankara gerçekleştiriyor”

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde düzenlenen “Jeotermal Turizm Çalıştayı Ön Hazırlık Toplantısı”, Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, sektör temsilcileri ve konunun uzmanlarının katılımıyla gerçekleşti.
Toplantıda, sektörün sorunları ve hedefleri masaya yatırıldı.
Başkan Gökçek’in yanı sıra Ankara Vali Yardımcısı Nihat Nalbant, Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Yaşar Bahçeci, Ankara’daki jeotermal suları bulunan ilçe belediye başkanları, Ankara Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Jeotermal Komisyonu Başkanı Muzaffer Yalçın, Ankara Termal Turizm Yatırımcılar ve İşletmeciler Derneği Başkanı Mehmet Ali Doğan ile konunun uzmanları, akademisyenler Büyükşehir Belediyesi Gençlik Parkı Kabul Salonu’nda bir araya geldi.
Başkent Ankara’daki jeotermal turizm potansiyelinin artırılması ve bu konuda yapılması gerekenlerin masaya yatırıldığı toplantıda ilk olarak söz alan Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Jeotermal Komisyonu Başkanı Muzaffer Yalçın, yeni yasa ile birlikte jeotermal suları bulunan ilçe belediyelerinin Büyükşehir Belediyesi sınırlarına dahil olduğunu ve bu konuyla ilgili Başkan Gökçek’in talimatları doğrultusunda Belediye Meclisi’nde bir komisyon kurulduğunu anlattı.
-“MELİH GÖKÇEK, BİZİM İÇİN BÜYÜK BİR ŞANS”
Dernek Başkanı Mehmet Ali Doğan da toplantının önemi değinerek, Başkan Gökçek’e böyle bir toplantıya öncülük ettiği için teşekkür etti.
Doğan, “Başarılı çalışmalar yapmış, projeler gerçekleştirmiş Başkanımız Sayın Melih Gökçek ile birlikte çalışmak bizim için büyük şans” dedi.
-KIRŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI BAHÇECİ: “BU KONUDAKİ EN HIZLI ÇALIŞMAYI ANKARA GERÇEKLEŞTİRİYOR”
Kırşehir Belediye Başkanı ve aynı zamanda Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı olan Yaşar Bahçeci de jeotermal turizmin canlandırılması konusundaki en hızlı ve verimli çalışmayı Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin yaptığını ifade ederek, “Jeotermal Ankaramız, Başkentimiz ve ülkemiz açısından çok önemli.
Bize düşen ne varsa, taşın altına elimizi koymaya hazır olduğumuzu belirtmek isterim” diye konuştu.
Ankara Vali Yardımcısı Nihat Nalbant ise Başkent Ankara’nın termal turizmde layık olduğu yeri alması ve rekabet gücünün artması için tertip edilen toplantıdan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, konuya ilişkin yapılması gereken her türlü desteğe hazır olduklarını vurguladı.
Toplantıya başkanlık eden Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek de sözlerine,“Aslında bugün son derece önemli bir toplantı yaptığımıza inanıyorum” diyerek başladı. 6360 sayılı kanunun çıkması ile birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne dahil olan yeni ilçe ve mahallelerde yapılacak iş ve işlemlerin yanı sıra çevre ilçelerdeki jeotermal kaynakların kullanma yetkisinin de kendilerine geçtiğini hatırlatan Başkan Gökçek, “Bu sene itibariyle bu konuda planlamalar yapıyoruz ve önümüzdeki sene itibariyle de inşallah uygulamalara geçmek istiyoruz” dedi.
2015 yılında “Jeotermal Turizm Çalıştayı” adı altında sektörün sorunlarını ve hedeflerini görüşeceklerini, bu toplantının da bunun ön çalışması olduğunu kaydeden Başkan Melih Gökçek, Ankara’da toplam 14 jeotermal kaynağı bulunan ilçe belediyesi olduğunu ifade ederek, bu ilçeleri, “Ayaş, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Etimesgut, Gölbaşı, Güdül, Haymana, Kazan, Kızılcahamam, Polatlı, Pursaklar, Sincan ve Yenimahalle” diye sıraladı.

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN