Büyüker’den Dünya Engelliler Günü Mesajı

2 Aralık 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
219 defa okundu.

163434“Engelliliğe Yol Açan Pek Çok Faktör Bulunmaktadır.”

 

Kırşehir Sağlık Müdürü Şelçuk Büyüker 3 Aralık Dünya Engelliler Günü  münasebetiyle bir mesaj yayınladı. Selçuk Büyüker mesajında: “3 Aralık, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu aldığı bir kararla “Dünya Engelliler Günü” olarak ilan etmiştir. Bu doğrultuda tüm dünyada özürlülerin aynı gün hatırlanması, toplumun konuya daha duyarlı olması amaçlanmaktadır.

Engelliliğe yol açan pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar arasında; akraba evliliklerine bağlı olarak daha sık görülen genetik hastalıklar (kalıtsal hastalıklar), annenin sahip olduğu kronik hastalıklar (diabet, hipertansiyon, epilepsi, kalp hastalıkları), gebelikte geçirilen enfeksiyon hastalıkları (kızamıkçık, toksoplazma, Hepatit B, suçiçeği, cinsel yolla bulaşan hastalıklar, vb), annenin yaşı, annenin hamilelik döneminde karşılaştığı sorunlar (doktor kontrolünde kullanılmayan ilaçlar, tehlikeli kimyasal maddeler sonucu annenin zehirlenmesi, röntgen ışınlarına maruz kalma, annenin kötü ve yetersiz beslenmesi, stres), doğum esnasında karşılaşılan sorunlar (uzun süren doğum süreci sonucu bebeğin oksijensiz kalması, Erb paralizisi gibi doğum esnasındaki yanlış uygulamalara bağlı sakatlıklar, erken veya geç doğum), doğum sonrasında karşılaşılan sorunlar (bebekte yüksek ateş ve havale görülmesi, kafa travmaları, kazalar),uzun süren yeni doğan sarılığı, zehirlenmeler, yanlış antibiyotik veya diğer ilaçların kullanılması, metabolik sorunlar, çocuk ve erişkin dönemde ortaya çıkan çeşitli sebepler (psikososyal örselenmeler, iş kazaları ve meslek hastalıkları, ev kazaları, trafik kazaları, çevresel faktörler, yaşlılık, doğal afetler) sayılabilir.

Engellilere yönelik olarak geliştirilen politikalarda; engellileri ve ailelerini bilinçlendirmeye yönelik bilgi paylaşımı için gerekli olanakların ilgili kurumlarca sağlanması, etkin bir tıbbi bakım şartının devlet tarafından güvence altına alınması, engellilerin kendi kendine yeterlilik ve işlevsellik konusunda olabilecek en iyi düzeye çıkarılması ve bu düzeyin korunması için rehabilitasyon programlarının uygulanması, yardım servislerinin geliştirilmesi öncelikli konulardır. Bu kapsamda geliştirilen sağlık, rehabilitasyon, eğitim sosyal güvenlik ve istihdam konularındaki politikalar engellilerin topluma başarılı bir şekilde entegre olmasını sağlayacaktır.

Dünya Engelliler Gününün engelli vatandaşlarımızın yaşadığı sıkıntıların farkındalığının arttırılması sıkıntılarının çözüme kavuşturulması ve engelsiz bir yaşama vesile olması dileğiyle kutluyorum.” ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN