BUNUDA GÖRDÜK SİMİT 5 LİRA!

29 Eylül 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
626 defa okundu.
BUNUDA GÖRDÜK SİMİT 5 LİRA!

Kırşehir’de denetim yok, herkes kafasına göre fiyat belirleyip satış yapıyor!

SİMİT 5 LİRA!

El vicdan! Cafelerde bir bardak çay 8-10, bir fincan kahve 30-40 liradan satılıyor!

Son aylarda enflasyondaki yükseliş, elektrik, doğalgaz, işçilik ve diğer girdilerdeki anormal yükselişi fırsat bilen pek çok sektördeki esnaflar sattıkları ürüne herhangi bir kurumdan rayiç almadan dilediği fiyattan satması halkın yoğun tepkilerine neden oluyor.

Şehrimizdeki faaliyet gösteren ulusal düzeydeki pek çok firma imal ettikleri ekmek, simit, pasta, börek gibi ürünlerinin fiyatlarını kendileri belirliyor. Bu da Kırşehir’deki yerel esnafı olumsuz yönde etkileyince onlar da fiyatları yükseltme yoluna gidiyor.

İşte bunun son örneği simit fiyatlarında yaşandı. Kırşehir’deki esnaflar bağlı bulundukları odalardan zam talebi almadan 4 liraya sattıkları simidin fiyatını 5 liraya çıkardılar.

Aynı simidin ulusal firmalarda 6-7 liradan satıldığını gerekçe gösteren Kırşehirli yerli simit üreticileri, artan maliyetlere yetişemedikleri için fiyatları artırmak durumunda kaldıklarını, Kırşehir Ticaret İl Müdürlüğü ile diğer denetim yapan kuruluşların, Kırşehir’deki yerel esnafı denetleyip istedikleri cezayı keserken, ulusal firmalara hiçbir şeye yapamadıklarını iddia ettiler.

Kırşehir’de denetim başıboşluğunu değerlendiren pek çok sektörde faaliyet gösteren esnafların da fiyatlarını keyfi alarak artırdıkları gözlemleniyor. Bir bardak çay, ya da bir kahvenin 3-5 kat yüksek fiyattan satıldığını belirten Kırşehirliler, “Pastada böreğe, tatlıdan çaya, suya, kahveye kadar fiyatlar geçen yıla göre 4-5 kat arttı. Bunların fahiş fiyatına dur diyecek hiçbir yetkili kuruluş yok mu? Asıl görevi denetim olan kuruluşlar neden bu konuda hiçbir şey yapmıyor ya da yapamıyor. Bunu bilen esnaf da fiyatlarını keyfine göre artırıyor. Herkes biraz vicdanlı olmalı. Şehrimizde faaliyet gösteren cafelerde bir bardak çay 8-10, bir fincan kahve 30-40 liradan satılıyor! Bu fiyatları kim, nasıl belirliyor. Bizlerin hakkını kim koruyacak? Bu konuda Sayın Valimiz Mete Buhara başta olmak üzere herkesi göreve ve denetime çağırıyoruz” diyerek tepkilerini diledi getirdiler. (Çiğdem Gazetesi)

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN