Bu senede Kırşehir’de elma yok

1 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
975 defa okundu.

Kırşehir Ziraat odası tarafından 40 Arena Gazetemize yaptığı basın açıklamasında Kırşehir’de mevsimsel olarak havaların değişmesinden dolayı yeteri kadar elmanın olmadığını dile getirdi.

Kırşehir Ziraat Odası Ülkemizde ve Kırşehir’de  “Mart ayı sonunda meydana gelen don felaketi elma üretimini çok olumsuz etkiledi” “Geçen yıl 3,1 milyon ton dolaylarında olan elma üretiminin, bu yıl iyimser tahminlere göre bile 2,5 milyon ton civarına gerilemesi bekleniyor.

elmeEn önemli meyvelerden elmada Türkiye’nin dünyanın büyük üreticilerinden biri olduğunu ama ürünü yeterince iyi değerlendiremediğini belirtti.

“Üretime göre ihracat yetersiz”

“Dondan en fazla zarar gören Isparta, Karaman, Niğde, Konya, Osmaniye, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir, Yozgat, Kayseri, Elazığ, Sakarya ve Çorum’da 2013 yılı toplam elma üretiminin yüzde 59’unun üretildi.

Elma ülkemizde sevilen bir meyve.

Yurtiçi tüketimi 2 milyon tonu geçiyor.

Böyle olunca, rekoltenin de düşük kalacağını dikkate aldığımızda elma ihracatının olumsuz etkilenmesinden endişeleniyoruz.

Üretimi bizden az olan birçok ülke, bizden çok daha fazla elma ihracatı yapıyor.

2012 yılında 68 bin 774, 2013 yılında 125 bin 682 ton elma ihracatı yapıldı.

Bu meyvenin ihracatından 2013 yılında 49 milyon dolar döviz girdisi sağlandı.

2011 yılında elma ihracatından ABD, 952 milyon dolar ihracat geliri sağladı.

Aynı yıl bizim yarımız kadar elma üreten Fransa’nın ihracatı 737 milyon doları bulurken, bizim ihracatımız 36,6 milyon dolarda kaldı.” Dedi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN