Bu Dünyada Sadece Batı Yok!.. 

3 Temmuz 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
3313 defa okundu.
 Bu Dünyada Sadece Batı Yok!.. 

Batı’da/Avrupa’da bulunmak güzel de, bir de bunun görünmeyen perde arkası var. Geçen hafta, burada yüzyıllardır sürdürülen ve gelenekselleştirilen bir katliam yaşandı.
Hani derler ya; gözleri var görmezler, kulakları var duymazlar, dilleri var söylemezler diye…
Tıpkı onun gibi.
Danimarka’nın özerk eyaleti Faroe Adaları, korkunç bir geleneğe evsahipliği yaptı geçen hafta. Geleneksel Grindadrap Festivali’nde adalı balıkçılar yüzlerce balinayı katletti.
Denizin maviliği kan rengine dönüştü.
Festival(!) her yıl olduğu gibi bu yıl da, ürkütücü görüntülere sahne oldu. 16. yüzyıla değin uzanan ve grindadrap adı verilen festivalde yüzlerce Faroe’li balıkçı, balinaları öldürerek atalarını anmış oldular.
Bu da güya bir gelenek, bir inanış!..
Batı dünyasından kimsenin sesi çıkmadı bu katliama…
Demek ki, gerçekten gözleri görmüyor, vicdanları yok, hissetmiyorlar.
Örneğin, böyle bir gelenek bizde olsa; Batı dünyası birleşip üzerimize “Haçlı seferleri” düzenlemezler mi? Ne dersiniz?
***
Yarım yüzyıl önce Karadeniz’de her tür balık üreyebiliyor, yaşam alanı bulabiliyordu kendine… Hem de; avlayıp soframıza getirdiğimiz tüm balıkların en büyük tüketicisi yunus balıklarının varlığına rağmen…
O yıllarda denizdeki balık türünün varlığını korumak için devlet, balıkçılara yaz aylarında Mauser tüfek ve mermi verip -belli miktarda- Yunus balığı avcılığı yaptırıyordu. Avlanan yunuslardan balıkyağı çıkarılıyor ve etrafa yayılan pis koku nedeniyle sahildeki balıkçı köylerinden geçilemiyordu.
O derece pis kokuyordu.
Devletin, o günlerde Karadeniz’deki balık türü dengesini korumak için böyle bir yöntem uygulaması doğru mu idi?
Tabii ki tartışılır…
Ama Batı dünyası, Türk Devletinin böyle bir yunus avcılığı yapmasını kınayınca bu uygulamaya son verildi. Karadeniz’deki yunus balıkları koruma altına alındı böylece…
Nice yıl var, yunus avı yasak artık. Yunus avı yasak ama; Karadeniz’de önceleri 20 olan balık türü, son yıllarda bu tür 3-5 sayısına düştü.
Karadenizli artık balık bulup tüketemiyor.
Tabii ki, Batılının umuruna bile değil…
Karadenizli aç kalırsa kalsın, beslenemiyorsa beslenmesin!.. Yunus-balina avlansın-avlanmasın…
Karar vicdanın sesi olmalı…
***
İnsanoğlu, doğanın kendi yasalarını yaşamasına izin vermiyor/tanımıyor. Ormanları tahrip ederken, oksijen dengesini, iklim özelliklerini değiştirken kendi türünü de tehlikeye atıyor.
Bu yüzden, dünyadaki canlı türleri, bitkilerin zengin dünyası giderek azalıyor.
Faroe Adaları İngiltere’nin kuzeyinde, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda, Norveç Denizinde küçücük bir sömürge ülkesi. Oradaki insanların balinalara uyguladıkları vahşeti “geleneksel festival” kılıfına sokup böyle bir değerlendirmeye alabiliyor Batı…
Ama aynı Batı dünyası; Ortadoğu’da insanlara katliamcı yaklaşımıyla dünya tarihine vahşet örnekleri yazdırıyor ne yazık ki…

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN