Bu Cumhuriyet Senin…

28 Ekim 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1088 defa okundu.
Bu Cumhuriyet Senin…

sait-yanık12-224x300Bu gün 92 Yılını kutlayacağımız Cumhuriyet Bayramın bu günlerde  daha çok birliğe ihtiyacımız 0lduğu dönemlerdir  Ülkemiz adeta işgal altındadır.Mustafa Kemal Atatürk Gençliğe Hitabesinde ateda bu günleri görmüş durumdaydı.

Ey Türk gençliği!
Birinci vazifen, Türk istiklalini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir.

Mevcudiyetinin ve istikbalinin yegane temeli budur. Bu temel, senin, en kıymetli hazinendir. İstikbalde dahi, seni, bu hazineden mahrum etmek isteyecek, dahili ve harici, bedhahların olacaktır. Bir gün, istiklal ve cumhuriyeti müdafaa mecburiyetine düşersen, vazifeye atılmak için, içinde bulunacağın vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeyeceksin! Bu imkan ve şerait, çok namüsait bir mahiyette tezahür edebilir. İstiklal ve cumhuriyetine kastedecek düşmanlar, bütün dünyada emsali görülmemiş bir galibiyetin mümessili olabilirler. Cebren ve hile ile aziz vatanın bütün kaleleri zaptedilmiş, bütün tersanelerine girilmiş, bütün orduları dağıtılmış ve memleketin her köşesi bilfiil işgal edilmiş olabilir. Bütün bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler. Millet, fakr ü zaruret içinde harap ve bitap düşmüş olabilir.

Ey Türk istikbalinin evladı!
İşte; bu ahval ve şerait içinde dahi, vazifen, Türk istiklal ve cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur .Bu günlerde ülkemiz daha çok birliğe daha çok dayanışmaya daha çok hukuka daha çok cumhuriyetin kazanımlarına ihtiyac duyduğumuz gündür.Bir Ülkenin Hukuk sistemi Adalet duygusu çökerse faşist bir yönetim totolar iter bir rejim gelir.Cumhuriyetimizin 92 yılını en derin duygularımla kutluyorum.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN