Broşür ve Afişlerle Bilgilendirme

27 Şubat 2017
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
311 defa okundu.

boztepe27

Boztepe İlçesinde Karbonmonoksit Zehirlenmesi Eğitimleri Verildi

 

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne bağlı, Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesinin Eğitim Planı doğrultusunda; Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı tarafından ‘’ Karbonmonoksit Zehirlenmeleri ‘’ konulu eğitimlerin verilmesi için Bulaşıcı Hastalıklar Çevre ve Çalışan Sağlığı Şubesinde görevli Çevre Sağlığı Teknisyenleri ; Levent Yılmaz, Nail Akkuyu, Derya Arıkan, İsmail Şahin, Ali Adıgüzel, Şener Aktan, Mustafa Elibol, Erol Karakaya, Hüseyin Bozdemir, Kamil Mert, Nazmi Özen ve Şaban Yağmur tarafından oluşan eğitim ekipleri, Akpınar ilçesinde Karbonmonoksit Zehirlenmeleri konulu eğitim çalışması gerçekleştirdi. Boztepe İlçesinin değişik mekanlarda vatandaşlara karbonmonoksitten kaynaklı soba zehirlenmelerinden korunma yolları konulu çalışma yapıldı. İlçede Kaymakamlık binası,cami kahvehane ve işyerleri gibi vatandaşların toplu bulunduğu yerlere ve mahalle başlarına broşür ve afişler asıldı, el ilanları dağıtılıp, vatandaşlar bilgilendirdi.

Korunmak için Neler Yapmalıyız?

 • Ev ve işyerlerinde doğal gaz ile kullanılan cihazların her yıl bakımlarını yaptırarak iyi durumda olduklarını kontrol edilmeli.
 • Doğalgaz cihazlarına yeterli oksijen sağlanmalıdır. Onun için pencerelerden içeriye oksijen girmesini sağlayacak açıklıklar olmalıdır. Bunlar hiçbir zaman kapatılmamalıdır. Cihazın içerisine hava girişi sağlayan kısmı bloke edilmemelidir. Soba yakılan odalar sık sık havalandırılmalıdır.
 • Baca ve soba borusu bağlantısının uygun bir biçimde yapıldığından emin olunmalıdır. Soba kurarken fazla dirsek kullanımından kaçınılmalıdır. Zorunlu olmadıkça dirsek kullanılmamalıdır.
 • Bacalar dışarıya kaçak olmayacak şekilde bağlanmalıdır. Dışarıya kadar metal bir boru ile kaçak olmayacak şekilde gitmelidir. Bacaların ve boruların temiz ve tıkanıksız olduğunu garanti altına alınmalı.
 • Sık sık baca tepmesi oluyorsa baca deliğinin uygun olup olmadığı kontrol edilmelidir. Rüzgâr yönüne göre yön değiştiren baca kapakları en uygunudur.
 • Şofbenler standartlara uygun olmalı, oksijen yetersizliği olduğunda kendiliğinden sönen tipte olanlar seçilmelidir. En iyisi banyolarda bulunmaması mümkünse balkonlara ya da havadar mekânlara konulmalıdır.
 • Şofbenle ilgili bozukluklar yeterli eğitim görmüş teknik elemanlarca yapılmalıdır.
 • Banyo uygun bir şekilde havalandırılmalıdır.
 • Kapalı veya yarı kapalı garajlarda motorlu taşıtları uzun süre çalışır durumda bırakılmamalı.
 • Özellikle Lodoslu havalarda ölüm oranlarında artış gözlendiğinden dolayı bacalar standartlara uygun değilse soba yakılmamalı, yakılması zorunlu ise gece mutlaka söndürülmelidir.
 • Karbonmonoksit sensörleri kullanılmalı, karbon içeren yakıtların kullanıldığı odalara yerleştirilen bu cihazlar karbonmonoksit gazını algılar ve alarm devreye girer. Çıkardığı kuvvetli ses sayesinde ev içerisinde yaşayan kişilerin uyarılmasını sağlar. Odada korbonmonoksit gazı bulunduğu sürece müdahale edilmedikçe alarm devreden çıkmaz. Birçok ülkede bu tip sensorların kullanılması mecburi tutulmaktadır. Ölçümleri PPM cinsinden yapıp gösterenler tercih edilebilinir. Ömrü 5–6 yıl olan bu cihazların, elektrik kesintilerinde de çalışabilmesi pilli olanları tercih edilmelidir.

HABER MERKEZİ

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN