BOZTEPE ‘DEN İNCE DAVRANIŞ

14 Ocak 2016
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
718 defa okundu.
BOZTEPE ‘DEN  İNCE DAVRANIŞ

fghjKırşehir’in Boztepe  İlçesi Gazi Osman Öztürk Orta Okulun!Da  Sarıkamış Şehitlerini Anma Programı Düzenlendi.

Anma programı Gazi Osman Öztürk Orta Okulu Konferans Salonu ‘nda gerçekleştirildi.Anma programına Boztepe İlçe Kaymakamı Cihan Kayaalp, İlçe Jandarma Bölük  Komutanı Savaş Tekeli, Boztepe Belediye Başkan Vekili Ahmet Dalgalı, Boztepe ilçesi daire amirleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmen,öğrenciler ve ilçe halkı  katıldı.

Anma programı bu çetin savaşta donarak şehitlik makamına ulaşmış askerleri, Büyük Önder Atatürk ve tüm şehitleri için bir dakikalık  saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı ‘nın okunmasıyla başlandı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı  Boztepe Çok Programlı  Anadolu  Lisesi Okul Müdürü Türker Çetin yaptı.

Okul Müdürü Çetin, konuşmasında “O günkü yokluklarda yaşanan zorlu bir sürecin ve vatan uğruna gözünü kırpmadan ölüme giden doksan bin yiğit  vatan evladının,  Allahuekber  Dağları’nın karlı tepelerinde donarak şehit oldular. Kar onlara kefen, buz mezar taşı oldu ve o gün Allahuekber dağların’da yankılanan sesler bu gün hala yüreklerde yükselerek gözlerimizi yaşartıyor . doksan bin yiğit kalbimizin en derin köşesinde yerini korumaktadır” dedi.

Programda ayrıca şu şiir okundu:

“Üçüncü ordunun seçilmiş doksan bin eri, Cennetlik bir ordunun bu son seferi,  Geriye dönmeyecekti tek bir neferi, Mahşere kaldı düğünleri, tüm ümitleri , Doksan bin yiğidin kanıyla çiçekler açtı , allahuekber dağlarının karlı tepelerinde … Ağaçlar ağladı, rüzgarlar ağladı. Analar ağladı dönmeyen evlatlarına. Dinmedi yağan kar,Dinmedi yüreklerdeki sızı, Zaman bile donmuştu, Sarıkamış dağlarında. Ölümün adı oldu kara kışta uyumak, Kiminiz ayrı ayrı , kiminiz yumak yumak , Sizi yanına aldı sevince, belli ki hak, Dağlarından kopup gelen Sarıkamış, Yıl 1914  kader örünce ağları , Körpecik  kuzulara pazardı Sarıkamış , İnim inim inleyen Allahuekber dağı , Binlerce gencimize mezardı Sarıkamış.”

Günün anlam ve önemini anlatıldığı konuşmadan  sonra  program  Sarıkamış özel  slayt gösterisi ile devam edildi. 12\A  sınıfı öğrencisi  Ali Yıldırım’ın  Sarıkamış Şehitleri adlı şiirin okunmasının ardından  Boztepe Çok Programlı Anadolu Lisesi Edebiyat  Öğretmeni Gülseren Sarı tarafından slayt eşliğinde  şiirlerin okunmasından sonra  Kırşehirli mahalli sanatçı İdris Altuner ve ekibi  tarafından Sarıkamış Şehitleri için  hazırlanan bir birinden güzel  türkülerin ve ağıtların dinlenmesiyle anma programı sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN