BORSA ÖNCÜLÜĞÜNDE ET BİRLİĞİ KURULDU…

28 Aralık 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
408 defa okundu.
BORSA ÖNCÜLÜĞÜNDE ET BİRLİĞİ KURULDU…

 

 

1_IMG_6416Kırşehir Ticaret Borsası Öncülüğünde Kırşehir  Kırmızı Et Üreticileri Birliği kuruldu.

Ticaret Borsası Başkanı Neşet Yavuz’un yoğun gayretleri neticesinde Et Birliği geçtiğimiz günlerde kurularak faaliyetlerine başladı. Kırşehir Merkez ilçeyi kapsayan üretici birliği Kuruluş aşamasındaki tüm prosedürleri yoğun bir çalışma neticesinde Borsaca yapılarak gerçekleştirildi.

Birlik Kurulması için tüm evraklar  hazırlandıktan sonra genel kurul yapılarak faaliyete başladı.

Borsa Başkanı Neşet Yavuz yaptığı açıklamada şunları söyledi; Bu güne kadar kurulmamış olan Kırmızı Et Üreticileri Birliğini İlimize kazandırmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. İlimiz Hayvancılık sektöründe son yıllarda çok büyük gelişmeler kaydetmiştir. Bu nedenle Et birliğinin kurulması şart olmuştu. Borsamız olarak  yönetimimizden karar aldık ve iki Meclis üyemizi ve iki personel görevlendirerek kuruluş aşamasını gerçekleştirdik. İlimize kazandırdığımız birliğin şuanda bir gelirinin olmaması sebebi ile kuruluş ile ilgili tüm masraflarını borsamızca karşıladık. Bundan sonrada gereken ne varsa yapılacaktır. Hayvancılık sektörü ile ilgilenen gerek üyelerimizin ve gerekse de bu sektörde faaliyet gösteren çiftçimizin birliğimize kayıt olması hem kendilerine hem de ilimize katkı sağlayacaktır.”

Ticaret Borsası toplantı salonunda yapılan genel kurul sonucunda Yönetim ve Denetim Kurulu şu şekilde oluştu.

Yönetim Kurulu Başkanlığına ; Ömer Güzel, Başkan Yardımcılığına Hayri Akyol, Yönetim Kurulu Üyeleri Kemal Bektaş, Ramazan Uzun ve Mustafa Durdu’dan oluştu. Yedek üyeliklere ise ; Tahsin Çelik,Bekir Durdu,Yalçın Aydın,Mustafa Gök ve Cumhur Torun oluştu. Denetim Kurulu; Çağatayhan Torun, Kenan Saçak, Enver Yavuz,’dan oluşurken,  yedek üyelikler ise; Kemal Yavuz,Hüseyin Güzel,Akile Yavuz.’dan oluştu.Üst Kurul Temsilcisi Ömer Güzel olurken  yedek temsilci ise Hayri Akyol oldu.

Yeni seçilen Başkan Ömer Güzel; “Birliğin Kırşehir’e ve Ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz. İnanıyorum ki İlimiz hayvancılığına aynen Ticaret Borsamızda olduğu gibi büyük katkı sağlayacağı düşüncesindeyiz. Bu konuda kuruluş aşamasından önce ve kuruluşumuz sırasında ve halen bizlere maddi manevi desteklerini esirgemeyen Ticaret Borsamızın Değerli yöneticilerine şükranlarımızı sunuyoruz. Bilindiği gibi Et birlikleri 06.7.2004 tarihli ve 25514 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5200 sayılı yasaya göre kurulmaktadır.

Bu kanunun amacı;  üretimi talebe göre plânlamak, ürün kalitesini iyileştirmek, kendi mülkiyetine almamak kaydıyla pazara geçerli norm ve standartlara uygun ürün sevk etmek ve ürünlerin ulusal ve uluslararası ölçekte pazarlama gücünü artırıcı tedbirler almak üzere tarım üreticilerinin, ürün veya ürün grubu bazında bir araya gelerek, tüzel kişiliği haiz tarımsal üretici birlikleri kurmalarını sağlamaktır.

Yurt dışından İthal hayvan getirmekten Yurt içindeki bir çok desteklerden faydalanmak için birliğe üye olmanın faydalı olduğu kanısındayız.”dedi.

Birliğe kayıt için; Ziraat Odasına Kayıt olmak , en az 6 hayvan sahibi olmak,Tarım İl müdürlüğünden işletme tescil belgesi,3 ad.vesikalık  resim ,Kimlik fotokopisi, Ziraat bankasından  desteklemeye ait olan hesap numarası ve  130 TL. Kayıt ücreti olduğu belirtildi.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN