Bölükbaşı Konağı ilgi bekliyor!

27 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
584 defa okundu.
Bölükbaşı Konağı ilgi bekliyor!

Mahalle sakinleri, 125 yıllık konağın tinercilerin mekânı haline geldiğini ileri sürdüler.

Bölükbaşı Konağı ilgi bekliyor!Mahalle sakinleri, 125 yıllık konağın tinercilerin mekânı haline geldiğini ileri sürdüler.

KAYABAŞI Mahallesi 335. Sokak’ta bulunan iki katlı Bölükbaşı Konağı, koruma altına alınmayınca tinercilerin uğrak yeri haline geldi.

Millet Partisi Genel Başkanı olan merhum Osman Bölükbaşı’nın kardeşi Hacı Bölükbaşı’na ait “Bölükbaşı Konağı”, yıllardır bakımsızlıktan viraneye döndü.

Kırşehir merkez Kayabaşı Mahallesi’nde bulunan ve 1890 yılında yapıldığı tahmin edilen 125 yıllık tarihi Bölükbaşı Konağı satışa çıkarıldı.

Satış işleminin gerçekleşmemesi üzerine kaderine terk edilen konağın durumu yakınlarını endişeye sürüklerken, Bölükbaşı Konağı, tinercilerin uğrak yeri haline geldi.

Kayabaşı Mahallesi’nde bulunan Bölükbaşı Konağı’nın Kırşehir Belediyesi tarafından satın alınacağını duyduklarını belirten Hacı Bölükbaşı’nın çocukları, konağın geleceği ile ilgili sorumuza, “İnanın, biz de bilmiyoruz.

Nevşehir koruma Kurulu tarafından koruma altına alındığını biliyoruz.

Şu anda ne satabiliyoruz, ne de tadilattan geçirebiliyoruz.

Konak, kaderiyle baş başa kalmış durumda. Türk siyasetinin önde gelen isimlerinden olan amcamız merhum Osman Bölükbaşı da kardeşi Hacı Bölükbaşı’na ait olan konağımızda kalıyordu.

Birçok siyaset ve devlet adamının hizmetinde kullanıldığını biliyoruz.

Kültür varlığı olarak koruma altına alınmış Bölükbaşı Konağı’nın satışa çıkartıldı.

Bu şekliyle kimse almaya yanaşmamaktadır. Konağı, Kırşehir’de görev yapmış ‘Tüysüz Hekim’ lakabı ile bilinen doktor tarafından 1890 yılında yapıldığı tahmin ediyoruz.

Bölükbaşı Konağı, Kurtuluş Savaşı yıllarında sağlık hizmetinde kullanıldı.

Konak, sonradan sahibi olan Kırşehirli Vali Turgut Başkaya’dan 1958 yılında babamız Hacı Bölükbaşı tarafından satın alındı. Nevşehir Koruma Kurulu’nun 09.11.2007 tarih ve 1374 sayılı kararı ile tescil edilen tarihi Bölükbaşı Konağı’nın ne olacağını merak ediyoruz” dediler.

Kayabaşı Mahallesi sakinleri de, tarihi konağın mevcut halinin içler acısı olduğunu belirterek, “Kırşehir’in Hacı Bey Konağı, Ağalar Konağı ve Bekir Ağa Konağı’ndan sonra Bölükbaşı Konağı var. Diğer üç konakla ilgili tadilat yapılırken, Bölükbaşı Konağı’nın ilgisizliği bizleri üzmektedir.

Gecenin geç saatlerinde tinercilerin uğrak yeri haline gelen konağa Kırşehir Belediyesi’nin sahip çıkmasını bekliyoruz.

Bunun için yasal prosedürün uygulanması gerekir. Yıkılmayla yüz yüze kalan konağın mevcut hali bizleri üzmektedir. Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin konuya el atmasını bekliyoruz” dediler.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN