“BÖLGEDE DENGELER YENİDEN DEĞİŞİYOR”

14 Ekim 2019
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
59 defa okundu.
“BÖLGEDE DENGELER YENİDEN DEĞİŞİYOR”

“BÖLGEDE DENGELER YENİDEN DEĞİŞİYOR”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

Kırşehirli Mesut Kavas, Barış Pınarı Harekâtı ile ilgili şu değerlendirmelerde bulundu. Kavas, “Türkiye’nin Suriye’nin Doğusunda gerçekleştirdiği Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin, “Operasyonla beraber sınır güvenliğini sağlanacak, terör ihracının önüne geçilecek, terör koridorunun oluşmasına engel olunacak, bu bölgede yaşayan mazlum insanların güvenliği sağlanacak, Türkiye’de yurtlarından edilen Suriyelilerin bir kısmı vatanlarına dönebilecek ve Suriye’nin geleceği konusunda sürecinde söz sahibi olunacak” dedi.

“SINIR GÜVENLİĞİ SAĞLANACAK, TERÖR İHRACININ ÖNÜNE GEÇİLECEK”

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Türkiye’nin sınır güvenliğini korumak ve bölgede oluşabilecek herhangi bir terör koridoruna müsaade etmemek amacıyla Suriye’nin Doğusunda başlattığı ‘Barış Pınarı Harekatı’ kararlılıkla sürüyor. Kahraman ordumuz kontrollü bir şekilde ilerlemeye devam ediyor, bölgede dengeler yeniden değişiyor. Jetlerimiz havadan obüslerimiz ise karadan terör hedeflerini bir bir imha ederken, eli kanlı teröristler korkudan saklanacak delik arıyor. Türkiye Barış Pınarı operasyonuyla birlikte Ortadoğu’daki varlığını tüm dünyaya net bir biçimde gösterirken köşeye sıkışan PKK/YPG/YPJ, kirli ittifaktaki müttefiklerinden yardım bekliyor. Kırşehirli Kavas, gelişen tüm bu olaylar sonrası bölgede değişen veya değişebilecek dengeleri anlattı.

“TERÖR KORİDORUNUN ÖNÜNE GEÇİLMEK İSTENİYOR”

Türkiye’nin uzun zamandan beridir dile getirmekte olduğu “Doğu Fırat” operasyonu başladı. Türkiye’nin birçok nedenle bu operasyonu yapma gerekliliği bulunmaktadır. Bu operasyon en başta Türkiye’nin güneyinde oluşturulmaya başlanan terör devletçiği ve terör koridorunun engellenmesine yönelik olarak yapılmaktadır. Bu minvalde konuyu küresel, bölgesel ve ülkemiz için ele almamız gerekmektedir.

  1. DÜNYA SAVAŞI VE SONRASI…
  2. Dünya savaşından sonra oluşturulan soğuk savaş dönemi ve bunun 1990’larda sona ermesi ve 1980’lerle birlikte neo-liberal politikaların başta ekonomi ve siyaset kurumları tarafından uygulanması dünyada yeni bir düzen arayışına/arayışlarına girme ihtiyacı doğurmuştur. Yenidünya düzeni/düzensizliği dediğimiz bu evre tüm ülkeler için bir yörünge arayışına neden olmuştur. Ama başta büyük güçlerin bu yörüngeizlikte güç devşirmek için çabaları ve yeni düzene karşı diğer dünya ülkelerinin itirazlarının sancılarını şimdilerde tüm dünya çekmektedir. Dünyadaki gelir adaletsizliğinin artması, neo- liberal özgürlüklerle tanışan dünyadaki birçok halkı, mevcut kurulu eşitsiz ve sömürgeci düzene karşı isyana ve itiraza yönlendirmeye başlamıştır.

“BARIŞ PINARI ÇOK ÖNEMLİ AŞAMAYA TAŞINMIŞTIR”

Bu kurulu ama yörüngesiz ve eşitsiz dünya düzeninde adına “Arap Baharı” denilen süreçle birlikte başlayan itiraz ve isyan dalgası tüm Ortadoğu’yu etkilemiştir. Birçok Arap ülkesinde uzun yıllardır değişmeyen darbeci iktidarlar değişmiş ama bu coğrafyaya huzur gelmemiştir. Bu süreçte büyük güçler birçok Ortadoğu ülkesinde pozisyonlarını almışlardır. Belki de en önemli pozisyon savaşı Suriye özelinde verilmektedir. Bir tarafta Rusya, İran ve Çin varken öteki tarafta ABD ve diğer tarafta ise cılızda olsa Avrupa Birliği ülkeleri bulunmaktadır. Böyle bir ortamda Suriye ile 900 küsur kilometrekare sınırı olan ve sürekli terör tehdidi altında olan Türkiye’nin stratejik kararlar alabilmesi gerekmektedir.  Türkiye daha önce “Zeytin Dalı” ve “Fırat Kalkanı” operasyonlarıyla yapmış olduğu stratejik adımları yeni ve daha kapsamlı bir operasyon olan “Barış Pınarı” ile çok önemli aşamaya taşımıştır. “Barış Pınarı” ile hedeflenen 30 kilometrelik derinlik ile Türkiye öncelikle; Sınır Güvenliğini Sağlayacak, Terör İhracının Önüne Geçilecek, Terör Koridorunun Oluşmasına Engel Olunacak, Bu Bölgede Yaşayan Mazlum İnsanların Güvenliği Sağlanacak, Türkiye’de Yurtlarından Edilen Suriyelilerin Bir Kısmı Vatanlarına Dönebilecek Suriye’nin Geleceği Konusunda Sürecinde Söz Sahibi Olunacak.

“TÜRKİYE OPERASYONA KİLİTLENMELİDİR”

Genel olarak hedeflenenlerin bunlar olduğu görülmektedir. Tabiki bu operasyonun yapılıyor ve bu duruma bazı itirazların gelmesinde oldukça normaldir. Türkiye operasyona kilitlenmelidir. Başta Donald Trump’ın söyledikleri olmak üzere uluslararası kamuoyunun söylediklerine ve tepkilerine sükunetle yaklaşılmalı ve sabırlı olunmalıdır. Trump’ın iç siyasete ve yaklaşmakta olan seçimlere, Ukrayna devlet başkanı Vladimir Zelensky ile yaptığı görüşmenin yansımaları ve de Suriye’den çekiliyoruz demesinin içerdeki yansımalarını çerçevesinde Türkiye’ye tepki Gösterdiği unutulmamalı ve çok abartılmamalıdır. Çünkü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinde “Türkiye’nin Kınanmasına” yönelik metne Rusya ile birlikte ABD’de veto etti. Bu açıdan operasyona yoğunlaşmalıdır. Sonuçta ABD’nin operasyondan haberi bulunmaktadır.

“BARIŞ PINARI OPERASYONU İLE TÜRKİYE BÖLGENİN ŞEKİLLENMESİNDE SÖZ SAHİBİ OLACAK”

“Barış Pınarı” operasyonu ile Türkiye, bölgenin şekillenmesinde söz sahibi olacağı unutulmamalıdır. Bu açıdan operasyonun çok uzun sürmemesi, sivillere gösterilen hassasiyetlerin devam ettirilmesi gerekmektedir. Çünkü teröristlerin sivillerin arasına karıştığını bilinmekte, operasyonun çok uzun sürememesi, dünyada sürdürülmekte olan kara propagandanın da önüne geçecektir. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin zaman konusundaki hassasiyetlerinin oldukça fazla olduğu yapılan açıklamalardan da ortaya çıkmaktadır. Barış Pınarı Operasyonu Suriye’deki mazlum ve mağdur insanların güvenliği için yapıldığının tüm platformlarda anlatılması ve gösterilmesi gerekmektedir. Yani diplomasi yanı unutulmamalıdır” denildi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On