BİZLERİN KONUŞAMAYAN DOSTLARI

6 Ocak 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
417 defa okundu.

Çetin Kış Şartları İnsanları Olduğu Kadar Hayvanları Da Etkiliyor

BİZLERİN KONUŞAMAYAN DOSTLARI

Soğuk kış günlerinde aç kalan başta serçe, kedi, köpek gibi sokak hayvanlarının yaşam mücadelesine sizde yardımcı olabilirisiniz. Artan yemeklerinizi çöpe dökmek yerine sokak hayvanlarına ikram edebilirsiniz. O minik canların yaşaması için yapacağınız çok küçük şeyler olduğunu unutmayın.

“İNSANLARIMIZ BAZEN SOKAKLARDA BÜYÜYEN CANLILARIN OLDUĞUNU UNUTUYOR”

En kötü şartlarda hayata tutunan, yaşama tutunan canlılardır sokak hayvanları diyen Derya Eroğlu, “Havalar gün geçtikçe soğuyor, malum kış aylarındayız. Kar, fırtına, sıcak hariç her şey var. Bizler sıcak evlerimizde rahatça oturuyoruz, Uyuyoruz, uyanıyoruz. Kısaca barınıyoruz. Fakat bu durum sokaktaki hayvanlar için geçerli değil. İnsanlarımız sokaklarda yaşayan, büyüyen canlıların olduğunu unutuyor bazen. En kötü şartlarda hayata tutunan, yaşama tutunan canlılardır sokak hayvanları. Bazen içecek su bulamazlar, bazen karınlarını doyuracak yiyecek bulamazlar ve tabi ki de sıcak bir yer bulmaları onlar için bu soğuk kış aylarında gerçekten zorlaştı. Bu yüzden biz insanlar olarak bu canlılara yardım etmemiz gerek”

“SOKAK HAYVANLARINA SAHİP ÇIKALIM”

Evinizden artan yemekleri bir kâseye koyup kapınızın önüne koyabilirsiniz diyen Eroğlu, “Mutlaka bir kedi veya köpek bu kâsede ki yemeği görüp yiyecektir. Hem böylelikle yenmeyen yemekleri çöpe atmayarak israf etmemiş olursunuz. Sizin bu ince düşünceniz sayesinde belki o kedi yavruları ölmekten kurtulacaktır. Belki de sizin sayenizde hayata tutunmaya başlayacaklardır. Kendilerini bir kez bile olsun değerli hissedeceklerdir. Bizi birisi düşünüyor diye düşüneceklerdir.  Bazı kediler vardır apartmana girip ısınmaya çalışırlar. Ama bazı insanlardan gördüğüm kadarıyla onları kovuyorlar. Resmen ölüme terk ediyorlar. Oysaki o kedi sadece soğuktan korunmak istemişti. Canıyla uğraşıyordu. Yaşamak için çabalıyordu hayvan cağız. Onları kovmak yerine apartmanın içine bir paspas bıraksanız onlar için yeterli. Kışı geçirseler zaten gidecekler. Size bir zararı yok. Lütfen elinizden geldiğince onlara yardım edin. Onlarında bir can taşıdığını asla ama asla unutmayın. Onlarında bakacakları bir aileleri var, Yavruları var. Aç, susuz bırakmayalım, Üşütmeyelim. Sokak hayvanlarına sahip çıkalım”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN