Bizdeki Üstad Sevdası Bitmez

25 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
388 defa okundu.
Bizdeki Üstad Sevdası Bitmez

Bizdeki Üstad Sevdası Bitmez

Neşet Ertaş 81 İlde herkesin gönlüne taht kurmuş halk ozanı anılmakla bitmiyor.

Kapadokya’da bir grup Neşet Ertaş sevdalısı ölümünün 6. yılında Bozkır’ın Tezenesi Büyük Üstadı anmak için Sıcak hava balonuna pankart açtılar.

Büyük üstadın sevgisini ve yerini anlatmaya kelimeler yetmez. Türküleriyle Kırşehir’den Türkiye’nin her köşesinde yüreklere dokunan Neşet Ertaş, 6. ölüm yıldönümünde geride miras bıraktığı sazları ve sözleriyle anılıyor. Abdal müziğinin son temsilcisi olarak anılan Neşet Ertaş, yaşamı boyunca çıkardığı 400 plak, kaset ve kayıtlarla bozlak türkülerini koruma altına almıştır. Müzisyen bir babanın oğlu olan Neşet Ertaş, UNESCO tarafından yaşayan insan hazinesi olarak kabul edilmiştir.

Sadece sanatı değil alçak gönüllülüğüyle de tanınan Neşet Ertaş, kendisine takdim edilen ‘Devlet Sanatçılığı’ ünvanını “Hepimiz bu devletin sanatçısıyız, ayrıca bir devlet sanatçısı sıfatı bana ayrımcılık gibi geliyor” diyerek teklifi kabul etmez ve halkın sanatçısı olarak kalmasının kendisi için en büyük mutluluk olacağını ifade eder.

“Büyük üstad Neşet Ertaş’ın bendeki yeri bambaşka” diyen Öznur Akbulut gazetemiz muhabirine Neşet Ertaş ile ilgili hissettiklerini şu şekilde anlattı; ” Hayatım boyunca kendime hep iyi insanları örnek almaya çalıştım gerek hayatıyla gerek yazdığı ya da söyledikleriyle. Üstadın ibretlik bir hayatı var, yaşadıklarını tecrübelerini gelecek nesillere doğallığıyla samimiyetiyle dile getirmesi, sevdayı bu kadar güzel anlatması beni daha çok bağladı. Kendimi bildim bileli onunla büyüdüm hayatımın her köşesinde o var. Rabbim ömür verdikçe unutturmamaya yeminliyim.

25 Eylül 2012 yılında aramızdan ayrılan ve tüm Türkiye’yi büyük bir yasa boğan ustanın bıraktığı türküler insanların derdine ya da acısına ortak oldu. Tıpkı babası Muharrem Ertaş gibi.” (Haber: Didem CEYLAN)

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com