Biz Seni Unutmak İçin Sevmedik

9 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
378 defa okundu.
Biz Seni Unutmak İçin Sevmedik

10 Kasım’da Hayat İki Dakika Duracak.

Biz Seni Unutmak İçin Sevmedik

Bugün 10 KasımTürkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikalinin 80’inci yılında tüm yurtta anılıyor. Atatürk’ün hayata gözlerini yumduğu saat 09.05’te sirenler çalarken, vatandaşlar saygı duruşunda bulunacak. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla 10 Kasım’da Cacabey Meydanı’nda tören düzenlenecek, törende Meydanı’ndaki Atatürk büstüne çelenk sunumu yapılacak. Ölüm saatinde çalacak. Bugün Hayat iki dakika duracak.

80 YILLIK HASRET

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü dolayısıyla 10 Kasım’da Cacabey Meydanı’nda tören düzenlenecek, törende Kent Meydanı’ndaki Atatürk büstüne çelenk sunumu yapılacak. Ölüm saatinde çalacak olan siren sesinden sonra 2 dakika saygı duruşunda bulunulup ardından İstiklal Marşı okunarak bayraklar yarıya çekilecek.

HAYAT İKİ DAKİKALIĞINA DURACAK

Cacabey Meydanı’nda başlayan anma programı Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezinde devam edecek, Kültür Merkezi’nde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayacak olan anma etkinleri kapsamında günün anlam ve önemini belirten konuşmalar gerçekleşecek. Atatürk’ü anma haftası içerisinde Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı tüm okullarda ve kurumlarda haftanın anlam ve önemine uygun çeşitli etkinlikler düzenlenecek. 1. Eğitim bölgesi okullarınca Anıtkabir’e gezi düzenlenecek. Okullar arası Atatürk konulu şiir, resim ve kompozisyon yarışmaları düzenlenecek.

ÖZLÜYORUZ

Ulu Önder Atatürk’ün 10 Kasım 1938’de ebediyete intikal edişi şüphesiz ki Türk milletini derin bir üzüntüye boğmuştur. O’nun ani ve apansız ayrılışı bütün Türk halklarını da derinden etkilemiş, dünya üzerinde geniş bir yankı uyandırmıştır. Atatürk’ün vefatının hemen ardından dünya liderleri tarafından yapılan bütün açıklamaların ortak noktası, O’nun dünya üzerinde yetişmiş çok nadir bir dahi oluşu, büyük devlet adamlığı ve dünya milletlerine örnek olabilecek çalışmaları olmuştur.

“YA İSTİKLAL YA ÖLÜM”

Atatürk, yenilikçi ve ileriyi görebilen özellikleri yanında büyük bir komutandır aynı zamanda. Türk Kurtuluş savaşına yön vermiş, milleti ile birlikte “ya istiklal ya ölüm” parolası ile hareket ederek, zaferin kazanılmasında en büyük pay sahibi olmuştur. Büyük Önder Atatürk, Kurtuluş Savaşı sonrası elde edilen başarının yeterli olmadığını düşünerek yapılması çok zor olan birçok devrimler gerçekleştirmiştir. O’nun Türk milletine en büyük armağanı Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmak olmuştur. Gerçekleştirdiği devrimler ile Türk milletine çağ atlatmış, Türkiye Cumhuriyeti’nin dünya ülkeleri arasında saygın bir hale gelmesini sağlamıştır.

TÜRKİYE CUMHURİYETİ’Nİ TÜRK MİLLETİNE ARMAĞAN ETTİ

Hayatının en son anına kadar ülkesine hizmet etmiş olan bu büyük insan; “Benden sonra beni benimsemek isteyenler bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse, manevi mirasçılarım olurlar” demek suretiyle kurduğu cumhuriyete sahip olunmasını ve çok çalışılarak bilimde ileri bir seviyeye çıkılmasını arzu ve temenni etmiştir.

10 KASIM 09:05

Atatürk’ün sağlık durumu 1937 yılından itibaren bozulmaya başladı. Kendisine 1938 yılı başlarında siroz teşhisi konuldu. Avrupa’dan doktorlar getirildi. Türk ve yabancı doktorların tedavileri sonuç vermedi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu ve ilk Cumhurbaşkanı Atatürk, 10 Kasım 1938 Perşembe sabahı saat 09:05’te İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda hayatını kaybetti. Cenazesi büyük bir törenle Ankara’ya uğurlandı ve Atatürk 21 Kasım 1938 günü Ankara’da yapılan büyük bir törenle Ankara Etnografya Müzesi’ndeki geçici kabrine konuldu. Bundan 15 yıl sonra da 10 Kasım 1953’te kendisi için yaptırılan Anıtkabir’deki ebedi istirahatgahında toprağa verildi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN