Bir Yastıkta 62 Yıllık Mutluluğun Sırrı

24 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1607 defa okundu.

 62 Yıl Bir Yastığa Baş Koyan, 83’lük Müjgân Nine İle 88’lik Celalettin Dede’nin; 

Bir Yastıkta 62 Yıllık Mutluluğun Sırrı

62 Yıl gibi uzun bir süre aynı yastığa baş koymalarını karşılıklı “sevgi, saygı ve sabırlarına” bağlayan Uzunboy Çiftinden Müjgân Uzunboy, eşinin asabi olduğunu söylese de sevgi dolu günlerini işte şöyle anlatıyor;

 GÖRÜCÜ USULÜYLE TANIŞTIK.

Görücü Usulüyle evlendiklerini söyleyen Müjgân Uzunboy;

“1935 Kırşehir Doğumluyum. Biz 5 kardeştik. 1956 yılında evlendim. Eşimle Görücü usulüyle tanıştık. Eşimin evi bize çok yakındı. Bahçemiz vardı. Kayın validemle bir gün konuştuk. Nakış kurusuna gidiyordum. Teyzesinin kızı benim iyi arkadaşımdı.  O bana teyzemin oğlu var evlenecek sizi görüştüreyim dedi. Onun aracılığıyla tanışmamız oldu. Zaten ailem de tanıdığı için beğenirdi, iyi çocuk derdi. Amcama da sorduğumuz da çok iyi bir aile görüşün deyince biz görüşmeye başladık. 1 Ağustos’ta nişanlandık 1956 yılında da evlendik. O gün bugündür evliliğimiz devam ediyor”

“EVİNE BAĞLI BİR ADAMDI”

“Evlendikten sonra 2 erkek evladım oldu. Biri, Kırşehir Aşıkpaşa Hastanesinde Görev yapan Doktor Cahit Uzunboy diğeri ise küçük evladım elektrik mühendisliğinden emekli. Onların da iki çocukları var ve okuyorlar. Eşimle 62 yıllık evliyiz. Benim beyim biraz asabi bir insandı ama babamda asabi olduğu için çok fazla yadırgamadım. Babamdan daha iyidir diye kimseye ses çıkarmadım. Bizim zamanımızda kızlar çok değerli bir varlık değildi. O yüzden aramız da tartışma da çıksa ses çıkarmazdık. Ama en önemlisi Beyim evine bağlı malına parasına sahip çıkan bir eşti. Eşime çocuklarım ile birlikte çok şey borçluyuz. İki yavrusunu topluma karıştırayım, okutayım diye elinden gelen her şeyi yaptı. Allah selamet versin onlarda bize saygılı sevgili bir evlat oldu. Gelinim fizik mühendisi torunum Vehbi koç üniversitesi elektronik elektrik mühendisi oldu. Hayatımızdan çok memnunuz çok şükür”

“ŞİMDİKİ GENÇLER ÇOK SABIRSIZ.”

1930 Kırşehir Bağbaşı doğumlu Celalettin Uzunboy  anlatıyor:

“Sağlık okulunu Ankara’da okuduktan sonra sağlık bakanlığında görev aldık tekrar bizi kursa tabi tutup eczacı teknisyeni yaptılar. Oradan da Bolu’da Kastamonu’da çalıştık. Eşimle de ben Kastamonu’da görev yaptığım sıralarda tanıştık. Hayat çalışmaya bağlı çalışmazsan başarı sağlayamazsınız. Eşimle yaşamımız da hep belirli kurallar vardır. Yemek saatimiz, gezme saatimiz bellidir. Hiç birimiz kafasına göre bir şey yapmaz. İleriyi görerek hareket etmeliyiz eğer yapmazsanız pişman olursunuz. Biz asla evliliğimize zarar verecek bir şey yapmadık. Gençlere buradan tavsiyem ileriye bakarak hareket etmeleri ailesine evlerine sahip çıkmaları gerekmektedir. Şimdiki gençler çok sabırsız bu konu da biraz daha sabırlı olmaları gerekir” diyerek Mutlu birlikteliklerinden gençlere tavsiyelerde bulunmayı da ihmal etmedi.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN