“Bir Kahvenin Kırk Yıllık Hatırı Vardır”

14 Şubat 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
“Bir Kahvenin Kırk Yıllık Hatırı Vardır”

“Bir Kahvenin Kırk Yıllık Hatırı Vardır”

Türk kültürünün önemli parçalarından biri olan Türk kahvesi, Türk kültüründe önemli bir yere sahip. Osmanlı İmparatorluğu’ndan günümüze kadar gelmiş en eski kahve hazırlama ve pişirme metotlarından olan Türk kahvesi, günümüzde halen keyifle tüketiliyor.

Mehmet Şahin, Kahve dükkânının işletmeciliğinde mesleği devam ettiren isimlerden birisi. Kahvecilik mesleğinde yarım asrı dolduran Şahin, 40 Arena Gazetesi okurları için küçük esnafın sorunlarını konuştuk ve 2019 yılı kahve satışlarına ilişkin bilgiler verdi.

Uzun yıllardır kahvecilik sektöründe olan Şahin, 2019 yılı için şu değerlendirme de bulundu: “Kahve satışlarımızda bir düşüş yaşanmadı ancak çevremizdeki küçük esnafın satışları düşüktü. Çünkü bizim müşterilerimiz kemikleşti. Bizim kahvemizi tadan kişiler, bizi sürekli tercih ediyorlar. Bu yüzden bizim satışlarımızda genel olarak düşüş olmadı ama genel olarak piyasada sıkıntı söz konusu.  Bunun sebebi ise vatandaşın alım gücünün düşük olması.  Bu yüzden kahveci esnafı ve diğer küçük esnaflar bu durumdan olumsuz etkilendiğini söyleyebiliriz. Kapanan dükkânları düşündüğünüz zaman özellikle ve kuruyemişçi esnafı kepenk indiriyor.  Esnaf kar edemediği için en son çare dükkânı kapatıyor.

Zincir marketler esnafın ekmeğini bölüyor 

Kahvecilik mesleğini icra eden insanların en büyük probleminin haksız rekabet olduğundan da söz eden Şahin, şunları kaydetti: “Zincir marketler küçük esnafı zor durumda bırakıyor, esnafın satışlarını etkiliyor. Vatandaşların, hipermarketlerden kahve satın alması kahveci esnafını kötü etkiliyor çünkü zincir marketler ürünleri daha ucuza satıyor. Vatandaşta alım gücü düşük olduğu için kesesine uygun yerlerden alışveriş yapmayı tercih ediyor. Ama vergisini ödeyen, yükümlülük altına giren küçük esnaf ise bu durumdan en çok mağdur olan kesim. Zincir marketler küçük esnafın ekmeğini bölüyor.  Büyük marketlerin şehir içinde yer alması esnafı kötü etkileyen önemli nedenlerden birisi olduğunu söyleyebiliriz. Dolar bazında kahveyi satın aldığımız için geçtiğimiz yıllarda cüzi miktarlarda zam yapmıştık. Şu an için kahvenin fiyatı bizde değişmedi.  Kahvenin kilosu 60 TL’den satışa sunuyoruz. Çok mecbur kalmadıkça kahveye zam yapmayı şu an için düşünmüyoruz.  Bunun yanı sıra biz Brezilya kahvesi ve Arabica cinsi kahve kullanıyoruz. Kahve çekirdeğinin kaliteli olması,   kahvenin kavurma aşaması,   kahvenin çekim aşaması ve son olarak kahvenin pişirme aşaması çok önemli. İyi bir kahvede iyi bir cins kahve çekirdeği kullanılmalı. Tabi kahvenin kavurma aşaması çok önemli… Kahve çok fazla kavrulur ise kahve yanar,  kahve yandığı zaman da o kahveyi başka bir kahveye karıştırma imkânınız yok.   Kahveyi az kavurursanız açık renkli olur, o yüzden kahve orta derece de kavrulmalı, kahve de orta renk en idealidir. Bunun yanı sıra kahve ince çekilmesi gerekiyor. Son olarak pişirme aşaması ise en önemli teknik. Bunların yanı sıra iyi bir kahve için kaliteli bir tür kahve kullanan kahveci bulmak gerekiyor. Kahveyi pişiren kişi, özen göstererek kahveyi pişirse gayet güzel bir kahve ortaya çıkacaktır.’’

Türk kahvesi tarifi 

Soğuk suya şeker arzuya göre katılacak. Şeker eriyene kadar soğuk suda karıştırılacak, sonraki aşama ise fincan başına en az 6 gr kahve konulması gerekiyor yani tepeleme 1 tatlı kaşığı diyebiliriz.  Kahvenin, kısık ateşe yavaş yavaş pişmesi gerekiyor. O işlem sırasında kahvenin özü suya geçiyor. Isınan kahve sıcak fincanlara alınır, servis edilir. Şimdiden afiyet olsun.

Haber Didem Ceylan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com