BİR DAHA GELSEN SAMSUN’A

20 Mayıs 2022
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
449 defa okundu.
BİR DAHA GELSEN SAMSUN’A

Osman Bölükbaşı Dara

19 Mayıs 1919, Türk milletinin tam bağımsızlık ve özgürlük umutlarını inanca dönüştürecek kurtuluş ateşinin yakılıp, Milli Mücadele’nin başlatıldığı gündür.
Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Samsun’a çıktığı günü “Ben, 1919 senesi Mayıs’ı içinde Samsun’a çıktığım gün elimde, maddi hiçbir kuvvet yoktu. Yalnız büyük Türk milletinin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek ve manevi bir kuvvet vardı. İşte ben bu ulusal kuvvete, bu Türk milletine güvenerek işe başladım. Ben Türk ufuklarından birgün kesinlikle bir güneş doğacağına, bunun hararet ve kuvvetinin bizi ısıtacağına, bundan bize bir güç çıkacağına o kadar emindim ki bunu âdeta gözlerimle görüyordum.” diyerek büyük özverilerle yürütülen Millî Mücadele sonrasında kurulan cumhuriyeti hürriyetin, bağımsızlığın, egemenliğin yılmaz bekçileri olarak gördüğü Türk gençliğine emanet etmiştir.
Peki ,İzmir’in kurtuluş savaşındaki önemi nedir?
Kurtuluş Savaşı’nın simgesi olan ilk kurşun Gazeteci Hasan Tahsin tarafından İzmir’de atılmıştır. Ayrıca o dönemde İzmir işgal altından kurtularak Cumhuriyet’e geçisin kapılarının açılması sağlanmıştır.
Vatanın kurtuluşuna kendilerini adayan Ege’li kadın efeler, kaçmak yerine erkeklerle omuz omuza çarpışmıştır. Anneliklerini, kadınlıklarını ikinci plana atıp ülkenin kurtuluşuna katkı sağladılamışlardır…
ÇETE AYSE LAKAPLI EMİRE AYŞE ALİYE; AYSE HANIM; ERKEKLERİN TAKTIGI İSİMLE MEHMET ÇAVUS; AYDINLI AYŞE ÇAVUŞ; SELANİKLİ BİNBASI AYŞE HANIM; ŞERİFE ALİ KÜBRA DİGER ADI İLE ÇİFTLİKLİ KÜBRA ve isimlerini sayamadığımız pek çok kadınlarımız bu onurlu savaşta erkeklerle omuz omuza cephede savaştılar…
26 Ağustos 1922’de TBMM’nin Başkomutanı Mustafa Kemal önderliğinde giriştiği Büyük Taarruz sonucunda 9 Eylül 1922’de yani üç yıl dört ay sonra İzmir, emperyalist işgalden kurtuldu. Milli Mücadele’nin sona bulması Türk milletinin kurtuluşu ve bağımsızlığını elde edişinin simgesi olmuştur. İzmir hem kurtuluşun hem de kuruluşun simge kenti oldu.
Atatürk Modern Türkiye’yi kurarken bütün önemli mesajlarını İzmir’den verdi.
Bizler İzmir Aşkı Platformu olarak bu önemli mücadeleyi unutmamak ve gelecek nesillere de aktarmak için Filiz Güleç’in senaryasonu yazdığı “İZMİR AŞKINA” Müzikal’ini , İzmirli’lere gösterime sunduk. Kurtuluş Savaşında sadece bizlerin değil aynı toprakları paylaştığımız diğer insanların yaşadıkları acıları ,hüzünleri anlattık.Çok güzel ve bir o kadar anlamlı olan bu projede tamamı amatör olan farklı iş insanlarından oluşan kişilerle yola çıktık.
Konusuna gelince; Mübadelede İzmir’i terk etmek zorunda kalan Niko, 30 yıl sonra yeniden vatanına dönüyor ve Raşel ile bir tavernada buluşup kaybettikleri yılları yad ediyorlar. Murat Can Canbay’ın anlatımıyla o dönem İzmir’de yaşananlar, İzmir’in ticaret, sanat, eğlence ve sosyal hayatı gün yüzüne çıkıyor.
Proje, İzmir’e katmadeğer sağlamayı amaçlayan, İzmir’den beslenen ve İzmir kent kültürünü gelecek nesillere aktarmayı hedefleyen 3. Nesil İzmirli gönüllü bir kadrodan oluşuyor:
OKGİL
AliKâya, Ayşegül Demiray Dirik, BarışKınav, Berrin Akar, Burak Pelit, Ceren Bağbozan, DilekKöktaşGündoğdu, Fabio Fantasia, Fadime Bilir, Filiz Güleç, Gökmen Küçüktaşdemir, HakanYılmaz, lgi Oğuzbayır,, MehmetIrmak,, ÖzlemÇağlayan,, PelinUğur,, RanaÖzkan,, Selin Ece Özgen,, Tarkan Ayhan, Yağız Kaan Kazançoglu ile yine bir sosyal sorumluluk projesi ile dansa kazandırılan İzmirimizin göç alan dezavantajlı bölgelerindeki gençlerinin dansettiği “Ottoman Dans Akademi” dansçılarından oluşan kadroya; Süleyman Alasulu ses eğitmeni, Levent Yılmayan ise sanat yönetmeni olarak destek verdi.
16 ve 17 Mayıs’ta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sergilediğimiz bu müzikalin davetiyeleri, yok satmış ve kapalı gişe izlenmiştir. Davetiyeler bağış karşılığında izleyiciye sunulmuş ve elde edilen bağışlar her gösterimde İzmir’e ve İzmirliye hizmet eden farklı hayır kurumlarına yönlendirilmiştir. Müzikalimiz 2 Haziranda Karşıyaka’da, 14 ve 15 Hazairan’da Bornovada, 1Temmuz’da Seferihisar’da gösterime sunulacaktır.
İzmir sevdalısı olarak bu anlamlı günün yıl dönümünde başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Milli Mücadele’nin tüm kahramanlarını saygıyla, minnetle anıyoruz.
Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız Kutlu olsun.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN