Binlerce Öğrencinin, “Bir Puan” İçin “Bir Yılı” Heba Oldu

17 Ağustos 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
1375 defa okundu.
Binlerce Öğrencinin, “Bir Puan” İçin “Bir Yılı” Heba Oldu

Türkiye’de olduğu gibi Kırşehir’de de Binlerce öğrencinin, ÖSYM’nin DGS’de 0,5 Puan Şartından Dolayı Puanı Hesaplanmadı.

Binlerce Öğrencinin, “Bir Puan” İçin “Bir Yılı” Heba Oldu

Kırşehir başta olmak üzere 81 ilde Binlerce öğrenci ÖSYM’nin DGS sonuçlarını açıklamasının ardından mağduriyet yaşadı. ÖSYM’nin DGS’de 0.5 Puan Şartından Dolayı Binlerce Adayın Puanı Hesaplanmadı. Geçtiğimiz günlerde ÖSYM, 2018 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) Sonuçlarını açıklamasının ardından Sonuçların açıklanmasının ardından daha önceden kaldırılması yönünde talep oluşturulan 0.5 puan kuralı nedeniyle Kırşehir başta olmak üzere 81 ilde sınava giren ve 2 yıllık okudukları bölümleri tamamlamanın hayalini kuran çok sayıda adayın puanı hesaplanmadı.

“YOĞUN İŞİMDEN DOLAYI TAKİP EDEMEDİĞİM KURAL YÜZÜNDEN MUTLUMUSUNUZ?”

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yayımlanan Dikey Geçiş Sınavı sonuçları açıklanmıştı. 21 Temmuz 2018 tarihinde yapılan 2018 DGS sonuçlarının açıklandığının ilan edilmesi ile birlikte binlerce aday sınav sonuçlarını sorguladı. Fakat 0.5 kuralı nedeniyle de çok sayıda öğrencinin puanları hesaplanmadı birçok aday sıfır puan alarak hayal kırıklığı yaşadı. ÖSYM sayfasına girip baktıklarında büyük bir şok yaşayan Kırşehirli Öğrenciler başta olmak üzere 81 ilde bulunan ÖSYM mağduru öğrenci yaşadıkları mağduriyetin şaşkınlığını üzerinden atamadı.

BİR PUANA BİR YILLARI HEBA OLDU

Bir kural yüzünden 1 yılının heba olmasına mı yanayım, o kadar çalışıp yaptığım doğrularımın da bir kural yüzünden heba olmasına mı şeklinde sitemlerini dile getiren Kırşehirli ÖSYM mağdurları, “ilahiyat ile sağlıkta sınavsız lisans tamamla getirin sınava giren adayın puanını hesaplamayın. Bizi mahvettiler gözetmen bile söylemedi birçok kişinin haberi bile yok. Bizi Böyle saçmalıklarla İntihar eşiğine getirdiler. Sonra bunca psikolojisi bozuk insan nerden çıkıyor diyorlar. Hakkımızı hiç bir zaman ödeyemeyin inşallah. Bir puan için bir yılımız boşa gitti” şeklinde mağduriyetlerini dile getirdiler.

“ÇOK SAYIDA ÖĞRENCİNİN PUANLARI HESAPLANMADI”

ÖSYM yayımladığı bir duyuru ile 21 Temmuz tarihinde gerçekleştirilen 2018 DGS sonuçlarının açıklandığını ilan etti. Sonuçların açıklandığının duyurulmasından sonra binlerce aday sınav sonuçlarına ulaştı. Ancak 0.5 kuralı nedeniyle de çok sayıda öğrencinin puanları hesaplanmadı.

ÖSYM DGS’DE 0.5 PUAN ŞARTINI KALDIRMADI

ÖSYM DGS sınav kılavuzunda yer alan şartlara göre 2018 DGS’de 0.5 puan şartı uygulandı. Bu şarta göre sınava giren her adayın sınav puanlarının hesaplanması için sözel ve sayısal alanlardan en az 0.5 ham puan almış olması gerekiyor. DGS başvuru kılavuzunun 38 sayfalık Genel Bilgiler bölümünün 19. sayfasında iki cümle olarak belirtilen ayrıntı pek çok aday tarafından görülmedi. 2018 DGS’ye giren adaylar bu kuralın yeterince duyurulmadığını savundular. ÖSYM’nin bu kuralı yeterince duyurmadığını vurgulayan binlerce öğrenci bu kuralın bu yıl uygulanmamasını talep etmişti.

ADAYLAR SESİNİ DUYURAMADI

ÖSYM adaylar tarafından yapılan talepleri dikkate almadı ve 0.5 puan şartına takılan adayların puanlarını hesaplamadı. Bu konuda sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulunan 8.5 puan şartı mağduru adaylar ise seslerini duyurmaya çalıştılar.

ADAYLAR SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN SESLERİNİ DUYURMAYA ÇALIŞTILAR

2018 DGS sonuçlarının ÖSYM tarafından açıklanmasının ardından ise binlerce aday sosyal medya üzerinden paylaşımlarda bulundular. Sınav sonuçlarının ekran görüntülerini paylaşan adaylar tek bir bölümden çok yüksek oranda doğru yapmış olmalarına rağmen diğer bölümden soru çözmedikleri için puanları hesaplanmadı. Puanları hesaplanmayan adaylar ise tercihlerde bulunamayacak ve 2019 DGS’yi bekleyecekler. Sonuç ise bir puan yüzünden binlerce öğrencinin bir yılı heba oldu.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN