Bilgisayar kullanırken sağlığımıza ne kadar dikkat ediyoruz?

30 Ağustos 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
377 defa okundu.
Bilgisayar kullanırken sağlığımıza ne kadar dikkat ediyoruz?

Bilgisayar kullanırken sağlığımıza ne kadar dikkat ediyoruz?Merhaba değerli okuyucularım bu gün sizlere başımızın hem tatlı hemde baş belası bilgisayardan bahsetmek istiyoruz.

Bu konu sannedersem en çok bilgisayar başında mecburen çalışmak zorunda kalan işçi ve memur arkadaşları ilgilendiriyor.

Bildiğim kadarıyla sabah sekizde bilgisayarın başına oturuyor akşam altıya kadar başından kalkmıyorlar.

Peki bu teknoloji karşısında kendimizi gözlerimizi ve ruhen kendimizi nasıl koruyoruz bilen varmı bence gözlerimizide ruhen beynimizide korumuyoruz.

İçine düşecek gibi sabahtan akşama kadar bu illetin karşısında kalkmadan çalışıyoruz tabi bu arada çalıştığımız sürece gözlerimiz artık ya sulanmaya başlıyor yada gözlerimiz puslanıyo ve ellerimizle gözlerimizi üfeliyoruz.

Ha bu arada bu illeti kullanmak için harcadığımız çabada beynimizdeki bir hücre daha yok oluyoar çünkü bütün konsantremizi bilgisayarın ekranına yoğunlaştırıyoruz.

Tabi bilgisayar ekranının yaydığı ultra viole diye yaydığı ışını saymıyom oda sağolsun bedenimize radyosyon olarak iliklerimize kadar yayılıyor.

Peki bilgisayarın karşısında otururken nelere dikkat edeceğinizi biliyormusunuz?

1) Bilgisayar karşısında dik oturmalıyız seçmiş olduğunuz koltuğun yüksekliğinin ayarlanabilir olması, belimiz için desteğinin olması ve yumuşak olması önemlidir.

2) Monitör hemen gözümüzün biraz aşağısında ve tam karşısında olmalı ve monitörümüz pencereden ve diğer ışık kaynaklarından uzak olmalıdır.

3) Klavyemiz, kollarımız 90 derece dirsekten kıvrıkken ellerimizle aynı hizada ve karşıda olmalıdır.

4) Yazı yazarken klavyedeki tuşlara sert olmayacak şekilde dokunmalıyız yazı yazarken kollarımızı ve ellerimizi bir yere dokundurmamalıyız ellerimizi gerekirse yazmaya ara vererek dinlendirmeliyiz.

5) Fareyi yumuşak bir şekilde kullanmalıyız.

6) Gözlerimiz ekrandan 50-70 cm uzak olmalı.

7) Özellikle göz sağlığımız için çalışma sırasında sık sık ara vermeliyiz ve gözlerimizi dinlendirmeliyiz.

Bu maddeler görüldüğü üzere hepimiz için önemli bir yere sahip ama biliyoruz ki bu maddeleri harfiyen yerine getirmek biraz zaman alacaktır. Ne dersiniz, denemeye değmez mi?

Her şey ama her şey gönlünüzce olsun.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN