Biçerdöver kontrolleri devam ediyor

15 Temmuz 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2686 defa okundu.
Biçerdöver kontrolleri devam ediyor

Biçerdöver kontrolleri devam ediyorKırşehir İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, yaptığı yazılı açıklamada üreticilerimizin büyük emek, zaman ve masrafla üretmiş oldukları buğday, arpa, mısır,  ayçiçeği, yulaf, çavdar, mercimek vb. gibi tarla bitkilerinin zamanında, en az dane ve sap kaybı ile tekniğine uygun olarak biçilmesini sağlamak ve bu sayede milli servet kaybını önlemek, biçerdöverlerle yapılan hasatta meydan gelen dane kayıpları ile dane hasarlarını en alt seviyede tutmak amacıyla hazırlanan 2014/1 sayılı “BİÇERDÖVER KONTROLLERİ VALİLİK TEBLİĞİ” yayımlanarak  biçerdöverlerin kontrollerine başlanmıştı dedi.

Bu amaçla ilimiz genelinde Merkez ve 6 ilçemizde görev yapmak üzere 32 teknik elemanın yer aldığı 7 ekip kurularak hafta sonları dahil her gün biçerdöver kontrolleri yapılmaktadır.

Hasat sonuna kadar devam edecek bu kontrollerde; ilimizde biçerdöverlerin çalışmaları sırasındaki biçerdöverlerin dökecekleri dane kaybını en aza indirmek, ilimizde yılda ortalama  700.000 ton üretimin olduğunu ve bunun % 1 dane kaybı ile karşılığı olan 7.000 ton mahsulün toprağa dökülerek heba olmasını önlemek, dane kaybını % 3 seviyelerinin  altında tutmak amaçlanmaktadır.

Tebliğde belirlenen kurallara uymayan biçerdöver operatörlerine 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 32.maddesi uyarınca 189 TL İdari Para Cezası kesilebilmesi yanında  diğer idari ve cezai yaptırımlar uygulanacaktır.

İl Müdürü Şahin, İlimizin kaba yem ihtiyacını karşılayacak sap ve saman temini konusunda biçerdöverle hasatta biçim derinliğinde ve anız yangınlarının önlenmesi konusunda hassas davranılması gerektiğini önemle vurguladı.

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN