Berberler ve Kuaförler ‘Aşı Önceliği’ İstiyor

Serhat Erdoğan
31 Mayıs 2021
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
9848 defa okundu.
Berberler ve Kuaförler ‘Aşı Önceliği’ İstiyor

Koronavirüs salgını sürecinden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen Berber ve kuaförler aşı önceliği için hükümete çağrıda bulundu.

Koronavirüsle mücadele kapsamında aşılanma süreci devam ederken, müşterileri ile tıraş esnasında en yakın fiziksel temas kuran berber ve kuaför esnafından aşılanma talebi geldi.

Çağrı Erkek Kuaförü Sahibi Serkan Köysüren, ‘ vatandaşlarla en yakın teması biz kuruyoruz’ diyerek aşıda öncelikli olmaları gerektiğini belirtti.

 ‘Sağlık Çalışanları Kadar Yüksek Risk Altındayız ’

Sektörü adına böyle bir talebin haklılığını Gazetemiz 40 Arena Sayfa Editörü Serhat Erdoğan’a anlatan Köysüren, berberlerin neden aşılanması gerektiğini şu sözlerle açıkladı;

“Berber ve kuaförler olarak müşterilerimizin saç, sakal tıraşı ve cilt bakımlarını yaparken maske takmamıza rağmen en yakın temas bizde. Müşterimiz bazı durumlarda maske takarken, bazı durumlarda ise örneğin cilt bakımı ve sakal tıraşında maske takamıyor. Üstelik fiziksel temas 50 santime kadar iniyor. Sosyal mesafenin bile en az 1,5 metre olduğunu hatırlamak gerekirse, 50 cm mesafeden üstelik müşterimizin maskesiz olması ciddi bir risk. Diğer tıraşlar çeşitlerinde maske taksa bile müşteri, virüsün bulunduğu ağız, burun, göz gibi organlar ile temasımız oldukça yoğun. Bu nedenle özverili sağlık çalışanlarımız kadar yüksek risk altında görevimizi icra ediyoruz. Sayın Sağlık Bakanımızdan sektörümüzü öncelikli aşı programına alınmasını rica ediyoruz”

“Her Kesimden Müşterilerimiz Var”

Her kesimden müşterilerinin olduğunu söyleyen Köysüren, konuşmasını şu cümlelerle sonlandırdı:

“Müşteri kitlesi olarak erkek, çocuk yaşlı her risk grubundan insan işletmemize geliyor. Çünkü insanlar kendini iyi hissetmek için tıraş oluyor. Bizler her ne kadar kurallara uysak da, gelen müşterimizin covid olup olmadığını bilmiyoruz. Covid-19’lu bir müşterimizin bize hastalığı istemeyerek bulaştırması sonucunda biz risk gurubuna girerken, akşama kadar tıraş ettiğimiz diğer kişiler de risk altında tıraşlarını oluyor. Şöyle bir örnek vereyim Öğretmenler bizim kadar yakın temas halinde değilken aşı önceliği veriliyorsa, sektörümüzün de aşı önceliği olmasını yetkililerden talep ediyorum. Bizler elimizden geldiğince maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyuyoruz, uyumaya da devam edeceğiz. Çünkü önce sağlık. Toplum olarak pandemi sürecinde bu kurallara uymak zorundayız Bizler müşterilerimizin sağlığını düşünüyoruz. Ama kendi sağlığımız da önemlidir. Eski normal hayatımıza dönmemiz için elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret ediyoruz. Gelen müşterilerimizin çekincesi var. İnsanlara güvenli hizmet vermemiz için devletimizin imkanları dâhilinde sektörümüzün de aşağı önceliğine dahil edilmesi bizleri ve müşterilerimizi de rahatlatacaktır. Şahsım adına Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanımı Fahrettin Koca’nın, sektörümüzü öncelikli aşılama kapsamına alacağına inanıyorum’’ dedi.

Haber Serhat Erdoğan

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN