BELEDİYEMİZ YÜKSEK BİR BORÇ YÜKÜ ALTINDA.

27 Şubat 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
857 defa okundu.

İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesini açıkladı. Kırşehir Belediyesi,156 milyon borçla;   bölgesinde bulunan Sivas ve Kırıkkale’den fazla, Aksaray Niğde ve Nevşehir’in iki katı önünde. Türkiye genelinde ise İzmir, Adana’dan yüksek

BELEDİYEMİZ YÜKSEK BİR BORÇ YÜKÜ ALTINDA.

Türkiye’nin birçok büyük belediyelerini geride bırakan Kırşehir Belediyesi’nin iller bankası borçları,    92 Milyon borcu bulunan İzmir Belediyesi’nden, 149 Milyon borcu bulunan Adana Büyükşehir Belediyesinden daha fazla olması bir hayli ilginç. Nüfusuna oranla en çok borcu olan belediyeler sıralaması hesaplandığında Kırşehir nüfusunun küçüklüğü ile borç miktarının büyüklüğü orantısı bir hayli dikkat çekiyor,

 Kırşehir’in şehir merkezi nüfusu 137 bin olduğu düşünüldüğünde Kırşehir merkezde yaşayan kişi başına düşen borç miktarı 1138 Türk Lirası…

EN ÇOK BORCU OLAN; “METAL YORGUNLUĞU” KAPSAMINDA İSTİFA EDEN RECEP ALTEPE’NİN BAŞKANLIĞINI YAPTIĞI BURSA! 

İller bankası verilerine göre,  iller bankasına en çok borcu olan belediyenin “metal yorgunluğu” kapsamında istifa eden Recep Altepe’nin yıllarca başkanlığını yaptığı Bursa Büyükşehir Belediyesi olduğu görülüyor.. Bursa Büyükşehir Belediyesi borcu, 1 milyar 73 milyon tl ile “Türkiye rekoru” kırmış bulunuyor.

EN FAZLA BORÇLU BELEDİYELER, AKP’Lİ BELEDİYELER

İller Bankası, borcu olan belediyelerin listesinde dikkat çeken bir başka husus, Listenin ilk beşinde AKP‘li belediyeler yer alması.

En çok kredi borcu 1 milyar 73 milyon lira ile AKP‘li Bursa Büyükşehir Belediyesi. Bursa’nın ardından AKP’li Fatma Şahin’in başkanı olduğu Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, 821 milyon lira ile en çok borcu olan belediyeler arasında geliyor. AKP’li Zeki Toçoğlu’nun başkanı olduğu Sakarya Büyükşehir Belediyesi‘nin 805 milyon, Tahir Akyürek’in başkanı olduğu Konya Büyükşehir Belediyesi’nin 699 milyon, Menderes Türel’in başkanı olduğu Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ise 614 milyon lira kredi borcu olduğu belirlendi. AKP’li 5 belediyenin İller Bankasına toplam kredi borcu 4 milyar 12 milyon lira olarak kayda girdi.

EN DÜŞÜK İLLER

İller Bankası verilerine göre, kredi borçları en düşük 5 il arasında, Uşak (26 milyon lira), Muş (21 milyon lira), Tunceli (16 milyon lira), Artvin (15 milyon lira) ile Iğdır Belediyesi (15 milyon lira) yer aldı.

Türkiye’de 81 il belediyesinin kentsel ihtiyaçların karşılanabilmesi amacıyla uluslararası standartlarda proje üretmek ve geliştirmek için İller Bankası’ndan 2016 yılı içerisinde toplamda 15 milyar 42 milyon lira kredi kullandığı anlaşıldı.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN