BEDAVA YAŞIYORLAR

8 Ağustos 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
433 defa okundu.
BEDAVA YAŞIYORLAR
DSC_0448Bedava yaşıyoruz, bedava;
Hava bedava, bulut bedava;
Dere tepe bedava;
Yağmur çamur bedava;
Otomobillerin dışı,
Sinemaların kapısı,
Camekanlar bedava;
Peynir ekmek değil ama
Acı su bedava;
Kelle fiyatına hürriyet,
Esirlik bedava;
Bedava yaşıyoruz, bedava.
Orhan Veli Kanık 

Kırşehir Suriye’den gelen mültecilerle adeta Suriye ülkesinin bir şehrine döndü. Öyle ki Kırşehir Belediyesi tarafından yaptırılan Masal Park ve Kent Park Suriyelilerin akınında. Kırşehirlilerin gitmek istediği, ancak yer bulamadığı parklar Suriyelilerin işgali altında.

Ortalama gelirin asgari ücret düzeyinde olduğu ve insanlarının açlık sınırının da altında geçim yaptığı Türkiye 1 Milyon 385 bin Suriyeliye ev sahipliği yapıyor. Türkiye’nin iller bazı dağılımına bakıldığından Kırşehir’de 4-5 bin civarında Suriyeli yaşıyor. Suriyeliler devletten aldıkları gelir ve bazı hayırsever vatandaşların katkılarıyla geçimlerini sağlıyor. Kırşehir’de pek çok esnaf da yanında Suriyeli çalıştırıyor. Ancak rakamları her geçen gün artan Suriyeli nüfusu Kırşehir halkını tedirgin ediyor. Gündüz vakitlerinde parklara sıcaktan dolayı çıkmadıklarını söyleyen Kırşehirliler akşam serinlikte parklara gittiklerini, ancak Suriyeliler nedeniyle tedirgin olduklarını söyledi. Gazetemize dert yanan vatandaşlar, “Suriyeliler çekirdek çitleyip kabuğunu yere atarak, yüksek sesle konuşarak, gelenek ve göreneğimize usulsüz davranarak oturup kalkmaları, yemeleri, içmeleri, konuşmalarıyla, adap ve edebimize aykırı davranışlarıyla bizi tedirgin ediyor.” dedi.

Kırşehirli genç kızlar ise bazı mülteci gençlerin gündüz vakitlerde içki içip sarhoş vaziyette sağa sola çarparak şehrin işlek caddelerinde gezdiğini, kendilerine sarkıntılık etmelerinden korktuklarını söyledi. “Huzur içerisinde gezdiğimiz şehrimizde artık korkarak geziyoruz” diyen genç kızlar geçtiğimiz haftalarda Ankara Caddesi’nde sarhoş bir mülteci ile karşılaştıklarını, gencin sağa sola çarparak, etrafa laf atarak yürüdüğünü ifade etti. “Güpegündüz içki içilip sokaklarda fink atıldığını bunlardan görüyoruz. İçimiz hiç rahat değil.” diyen genç kızlar Kırşehir Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Büro Amirliği’nden bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını istedi.

Anahtar Kelime:
YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN