Bayram Alışverişi Bu Sene Sönük Geçecek

9 Mayıs 2020
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
102 defa okundu.
Bayram Alışverişi Bu Sene Sönük Geçecek

24 Mayıs Pazar günü başlayacak olan ramazan bayramı öncesinde her yıl yoğunluk yaşanan Kırşehir’de çarşılardaki yoğunluk bu yıl alınan korona virüs tedbirleri kapsamında yerini daha sessiz bir alışverişe bırakacak.

Ekonomik krizin etkilerini henüz atlatamadıklarını söyleyen çarşı esnafı, korona virüs tedbirleriyle birlikte adeta eksi noktalara düştüklerini ve birçok esnafın borç içerisinde olduklarını bayram alışverişinin bir umut olduğunu dile getirdiler.

Korona virüs tedbirlerinin alındığı tarihten bu güne kadar çok az sayıda satış yaptıklarını ve bu satışların günlük gider masraflarını bile kurtarmadığını belirten esnaflar, bayram öncesinde alışveriş için sosyal mesafeli satışlar yapmak istediklerini söylediler.

Esnaflar; “Önce ekonomik kriz ardından korona. Bizlerde ne tür bir sınavın içerisinde olduğumuzu anlayamadık. Öyle kolay bir zaman dilimi içerisinde yaşamıyoruz. Sermayesi güçlü olan ayakta durabiliyor. Yâda ayakta durmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz yıllardaki bayram alışverişlerini özledik. Kırşehirliler daha mutlu bir şekilde bayram alışverişlerini yapmak için çarşının yolunu tutar esnaflar ise hizmet verebilmek için adeta birbirleriyle yarışırdı.

Fakat bu son 4 yıl içerisinde ne yazık ki alışverişinde tadı kaçtı. Hiçbir şey eskisi gibi değil. Birkaç yıl önce başlayan ekonomik kriz zaten esnafın belini büktü. Ayakta duramayan arkadaşlarımız iş bırakmak zorunda kalırken birçok arkadaşımız ise iflas etti. Birçoğu iş terki verdi ve bazı arkadaşlarımız ise işlerinden olup başka illerde ırgat olarak çalışmaya başladı.

Buna rağmen ayakta kalabilen birkaç küçük esnaf ise her zaman olduğu gibi yeni gelen yıllardan umutlu Bir şekilde satış yapmayı ve geçimlerini sağlamayı beklerken bu defada ortaya bir salgın çıktı ve esnafı ekonomik krizinde üzerinde bir zarara uğrattı.

Bu yıl Kırşehir’de ramazan bayramı alışverişi ya olmayacak yada çok sönük geçecek. Zaten bayramda sokağa çıkma yasağının uygulanacağı haberleri bizleri tedirgin ediyor. Sokağa çıkamayan vatandaşlar ise bayram alışverişi yapmak istemez.

Büyük bir gerilim filminin adeta sahneleri içerisindeyiz. Fakat bu gerilim filminin sahneleri ne yazık ki gerçek, bir taraftan vatandaşlar ne yapacağını bilemiyor, diğer taraftan ise esnaf ne olacak sonumuz diye kara kara düşünüyor.

Kırşehirli esnaflar olarak duyu organlarımızın hepsi ile yapılacak güzel bir açıklamayı bekliyoruz. Bayram alışverişlerinde biraz esnetilme payı olmalı fakat bu esneme ise tabi ki sosyal mesafe kuralları dâhilinde gerçekleşmeli.

Ramazan bayramına sayılı günler kaldı ve bizler halen bir tedirginlik içerisindeyiz. Acaba yeni ürün siparişi verelim mi yoksa vermeyelim mi diye düşünmekten adeta kafalarımız dağıldı. Bu konuyla ilgili erken bir açıklama yapılsa en azından bizlerde yol haritamızı belirler ve buna göre hareket ederiz.

Kırşehir’de umudumuz işlerin açılması ve alışverişin abartıya kaçmadan sosyal mesafe kuralları çerçevesinde yapılmasını sağlayabilecek düzenlemelerin olduğu bir açıklamanın yapılması yönünde. Umarız işler istediğimiz gibi gider ve ülke olarak bir an önce düze çıkarız.” şeklinde konuştular.

Haber Sümeyye Şahin

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

Nude straight boys with monster cocks gay Fucking the Nerd - straight, boys, Nude Nasty Gay fuck 1 - Nasty, fuck, Gay Blacks On Boys - Gay Bareback BBC Nasty Gay Fuck 08 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Hardcore Interracial Gay Fuck Video 13 - Blacks, On, Boys Blacks On Boys - Nasty Hardcore Interracial Gay Fuck 02 - Boys, Blacks, On