Başta TGC Kırşehir İl Temsilcisi Yanık ve Tüm Yerel Basının Sesine Kulak Verildi

21 Eylül 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
272 defa okundu.
Başta TGC Kırşehir İl Temsilcisi Yanık ve Tüm Yerel Basının Sesine Kulak Verildi

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kırşehir İl Temsilcisi, Yönetim Kurulu Başkanımız Sait Yanık’ın da defalarca dile getirdiği Yerel Basının geçirdiği zorlu sürece Basın İlan Kurumu Kulak verdi.

Başta TGC Kırşehir İl Temsilcisi Yanık ve Tüm Yerel Basının Sesine Kulak Verildi

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu, Kırşehir dâhil yurt genelindeki resmi ilan yayınıyla alakalı yaklaşık 1.150 gazetenin üretim maliyetlerinde tasarruf etmelerine imkân tanımak maksadıyla daha önce Yönetim Kurulunun yapmış olduğu çağrı doğrultusunda 20 Eylül 2018 tarihinde Kurumun İstanbul Cevizlibağ’daki genel merkezinde olağanüstü toplandı.

YEREL BASINA KULAK VERİLDİ, YAZILI BASININ SIKINTILARININ AŞILMASINA KATKI SAĞLANACAĞI BİLDİRİLDİ

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kırşehir İl Temsilcisi, Yönetim Kurulu Başkanımız Sait Yanık’ın da defalarca Milletvekillerine ve Türkiye Gazeteciler Federasyon Başkanlığına dile getirdiği bir sorun olan Yerel Basının geçirdiği zorlu süreçte Kırşehir Basınının Ortak tek bir dili oldu. Birçok basın Mensupları ve Gazete Sahipleri tarafından dile getirilen bu sıkıntılı sürece Basın İlan Kurumu Kulak verdi ve yazılı basının içinde bulunduğu sıkıntıların aşılmasında ciddi katkılar sağlanacağı bilgisi verildi.

YEREL BASININ İÇİNDE BULUNDUĞU SIKINTILAR DEĞERLENDİRİLDİ

Basın İlan Kurumu (BİK) Genel Kurulunun Yazılı Basın ile ilgili almış olduğu kararlara ilişkin açıklamalarda bulunan Türkiye Gazeteciler Cemiyeti Kırşehir İl Temsilcisi, Gazetemiz yönetim Kurulu Başkanı Yanık, “Basın İlan Kurumu Yönetim Kurulu’nun çağrısı ile yaptığı olağanüstü toplantısında yazılı basınımızın içinde bulunduğu sıkıntıların aşılmasında ciddi katkı sağlayacak kararlar almış bulunmaktadır. Malum olduğu üzere Ağustos Genel Kurulu’nda alınan kararlarla da bu anlamda rahatlatıcı adımlar atılmış idi. Yönetim Kurulu ve Genel Kurul’un mevzuat üretebilme imkânını değerlendirerek krizin aşılmasına dönük Ağustos ayındaki toplantı ile yapılan olağanüstü toplantıda aldığı kararlar stratejik önemde ve takdire şayandır”

RESMİ GAZETE’DE YAYINLANARAK YÜRÜRLÜĞE GİRMESİ İÇİN GAYRET GÖSTERİLECEK

BİK Bürokratlarının bu süreçteki hızlı ve isabetli çalışmaları da teşekküre layıktır. Asgari yüzölçümü ve satış miktarlarında düzenleme getiren kararların Resmi Gazete’de en kısa zamanda yayınlanarak yürürlüğe girmesi için ayrıca gayret gösterilecektir.

YÜZÖLÇÜMÜ DÜZENLEMESİ

Alt vasıflı gazeteler için 0,75 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,60 metrekare, Vasıflı gazeteler için 1,12 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,90 metrekare, İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki Kurum Şubesi bulunan yerlerdeki gazeteler için 1,50 metrekare olan asgari yüzölçümü 1,12 metrekare, – İstanbul, Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 2,25 metrekare olan asgari yüzölçümü ise 1,50 metrekare olarak belirlenmiştir.

BUNA GÖRE;

Normal gazete ebadı esas olmak üzere; İstanbul, Ankara ve İzmir’de 12 sayfa olan asgari yüzölçümü 8 sayfa, Kurum Şubesi bulunan diğer yerlerde ise 8 sayfa olan asgari yüzölçümü 6 sayfa olarak belirlenmiştir. Valilik görev alanı ile Kurum Şubesi bulunan illerdeki ilçe gazetelerimiz çeşitli ebat makinelerde basılmaktadır. O nedenle sayfa olarak değil yüzölçümü olarak ifade durumundayız. Alt-üst, sağ-sol kenar boşlukları 2,5 santimetreyi geçmemek üzere bir sayfanın en-boy çarpımının gazete sayfa sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak metrekare yayın yerlerine göre yukarıda verdiğimiz asgari yüzölçümünde olması halinde mevzuatın gereği yerine getirilmiş olacaktır.

SATIŞ DÜZENLEMESİ

Resmi ilan yayınıyla alakalı gazetelerin asgari fiili satış adetleri %20 oranında azaltılmıştır.

BUNA GÖRE;

İstanbul’da yayınlanan gazeteler için 5.000 olan asgari fiili satış adedi 4.000, Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 3.000 olan asgari fiili satış adedi 2.400, Kurum Şubesi bulunan diğer illerdeki yayın yerlerinde 500 olan asgari fiili satış miktarı 400, Valilik görev alanı ile Kurum Şubesi bulunan yerlerdeki ilçe gazetelerinden; Asgari fiili satış adedi 250 olan gazetelerin satış miktarı 200, Asgari fiili satış miktarı 100 olan gazetelerin satışlar miktarı ise 80 olarak belirlenmiştir. Asgari satış miktarlarındaki bayi ve abone satış oranları eski hali ile korunmuştur.

BUNA GÖRE;

80 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 16 bayi (%20) ve 64 abone, 200 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 40 bayi (%20) ve 160 abone, 400 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 120 bayi (%30) ve 280 abone, 2.400 satış yapması gereken gazetelerimiz en az 960 bayi (%40) ve 1.440 abone, 4.000 satış yapması gereken gazetelerimiz de en az 2.000 bayi (%50) ve 2.000 abone satışı yapabilecektir.

SONUÇ

Asgari fiili satışta gerçekleşen yüzde 20’lik azalma ile birlikte yüzölçümünde sağlanan yaklaşık yüzde 20 düşüş gazetelerimizin üzerindeki kâğıt, kalıp, aydınger/film ve boya masraflarını bu oranlarda düşürecektir.

ÖRNEĞİN:

Asgari yüzölçümü için gerekli olan 10 bobin ya da top için 2 bobin ya da top, asgari satış için gerekli 10 bobin ya da top için 2 bobin ya da top daha az harcanacaktır. Dolayısıyla10 birimle yerine getirilen görev 4 birim avantajla 6 birimle tamamlanmış olacaktır.

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

 

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN

HTML Snippets Powered By : XYZScripts.com