Başkan Bahçeci’den İzlanda’da Teknik İnceleme

15 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2246 defa okundu.

Türkiye Belediyeler Birliği ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği’nce İzlanda’da da jeotermal enerjinin kullanım alanlarını görmek amacı ile 8-12 Ekim tarihlerinde düzenlenen “İzlanda Teknik İnceleme Gezi Programı” sona erdi. Programa birliğe üye belediye başkanları, Türkiye Belediyeler Birliği Encümen üyeleri ve JKBB Danışma Kurulu üyeleri katıldı.
“BAHÇECİ; Ülkemiz jeotermal enerji konusunda çok verimli kaynaklara sahip ve biz bunları yeterince verimli bir şekilde kullanabilmek için birlik üyelerimiz ile el ele vererek çalışmalar gerçekleştireceğiz.”

Türkiye Belediyeler Birliği ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği işbirliğinde 8 – 12 Ekim 2014 tarihleri arasında jeotermal enerji kaynaklarının etkin kullanımı konusunda incelemelerde bulunmak için İzlanda’ya giden Kırşehir Belediye Başkanı ve Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı Bahçeci; “Jeotermal enerji kaynaklarını doğru kullanma açısından dünya öncüsü İzlanda’dan çok olumlu izlenimlerle döndük. Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği üyesi belediye başkanlarımızla İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te bu kapsamda düzenlenen çeşitli toplantı ve konferanslara katıldık. Jeotermal enerjinin elektrik üretiminde, kent ısıtmasında, seracılık ve balık kurutmacılığın da nasıl kullanıldığını yerinde inceledik. Ülkemiz jeotermal enerji konusunda çok verimli kaynaklara sahip ve biz bunları yeterince verimli bir şekilde kullanabilmek için birlik üyelerimiz ile el ele vererek çalışmalar gerçekleştireceğiz. Türkiye Belediyeler Birliği her programımızda olduğu gibi bu gezimizde de desteğini bizlerden esirgemedi. Programa katılım sağlayan belediye başkanlarımız adına Türkiye Belediyeler Birliği ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’a ve Birlik Genel Sekreteri Hayrettin Güngör’e teşekkür ediyorum.” dedi.

ırşehir Belediye Başkanı, Jeotermal Kaynaklı Belediyeler Birliği Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Encümen Üyesi Yaşar Bahçeci’nin başkanlık ettiği heyet 4 gün boyunca İzlanda’da jeotermal alanlarda teknik incelemelerde bulundular.

Jeotermal kaynaklara sahip belediyelerin yurt dışındaki uygulamaları yerinde görmeleri, bilgi ve deneyim paylaşımlarında bulunmaları için düzenlenen İzlanda Teknik İnceleme Programı’nın ilk gününde Reykjavik Enerji Merkezi’ne gidilerek jeotermal enerji çalışmaları üzerine bir konferans alındı. Daha sonra Kent Isıtma Sistemi ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu. Öğleden sonra devam eden program kapsamında sırasıyla Reykjavik İçme Suyu Tesisi, Hellisheidi Enerji Santrali ve Hveragerdi Serası gezildi.

Teknik İnceleme Gezi Programının 2. Günü Birleşmiş Milletler Üniversitesi/İzlanda Jeolojik Araştırma Merkezi yetkilileri tarafından İzlanda jeolojik araştırmaları ve jeotermal çalışmalar programı konulu bir konferans verildi. Konferans sonrası Svartsengi ve Reykjanes Enerji Santralleri gezilerek teknik bilgiler alındı. Programın öğleden sonraki kısmında Haustak Kurutulmuş Balık Ürünleri Şirketi ziyaret edilerek, kurutma sistemleri incelendi. Daha sonra Blue Lagoon Kaplıcaları gezilerek doğal oluşum hakkında bilgiler alındı.

Son gün gerçekleştirilen kültürel ve turistik gezide Golden Circle hattı üzerinde yer alan Gullfoss Şelalesi ve Gayzerler gezilerek program sona erdi.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN