Başbakan Ahmet Davutoğlu Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi Açtı

29 Eylül 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
549 defa okundu.

kültürBaşbakan Ahmet Davutoğlu, büyük usta Neşet Ertaş’ın ölüm yıldönümünde Kırşehir’de düzenlenen ‘Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi’nin açılış töreninde duygusal anlar yaşadı.

Ertaş’ın annesi için yazdığı ‘Neredesin Sen’ türküsüyle geçmişe gittiğini belirten Davutoğlu, kendisinin de annesini çok küçük yaşta kaybettiğini söyledi.
27. Ahilik kutlamaları nedeniyle Kırşehir’de kutlamalara katılan Başbakanımız Ahmet Davutoğlu

Saat 15.30’da Yenice Mahallesinde bulunan eski vali konağı olarak bilinen ve Neşet Ertaş’ın anısı için restore edilerek Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi’nin açılışını Valimiz Özdemir Çakacak, Belediye Başkanımız Yaşar Bahçeci ve şehir dışından gelen Oda temsilcileri ve halkımızın büyük bir katılımıyla açılışı yaptı.

Kırşehir Valiliği tarafından yaptırılan, Dede Korkut’tan Neşet Ertaş’a ozanlık geleneğinin tanıtıldığı “Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi”nin açılışını Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptı.
Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak, yaptığı açıklamada,  ülkemizin en önemli saz ve söz üstatlarından merhum Neşet Ertaş’ın anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen ‘Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi’nin restoresi tamamlanarak Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından açılışı gerçekleştirildi dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada

Kırşehir’in, ilim ve irfan önderleri, yetiştirdiği halk ozanlarıyla önemli kültür kaynaklarından birisi olduğunu belirten “Bozkırın tezenesi Neşet Ertaş, Dede Korkut’tan günümüze kadar uzanan ozanlık geleneğinin en önemli halkalarından birisidir.

Halkımız tarafından çok sevilen sanatçımızın hatırasına sahip çıkmak amacıyla önceki yıllarda Vali konağı olarak kullanılan bina restore edilerek Neşet Ertaş ve gönül sultanlarının yer aldığı temalı bir kültür evi haline getirilmiştir.
Neşet Ertaş Gönül Sultanları Kültür Evi’nde, Dede Korkut’tan günümüze kadar uzanan ozanlar ve Türk insanının gönlünde yer edinmiş ulu şahsiyetlerin belli bir kronoloji içinde tanıtıldığını ifade eden Başbakanımız Ahmet Davutoğlu  şunları kaydetti:
“Ayrıca, Kültür Evi’nde ilk çağlardan günümüze kadar kullanılan enstrümanlardan örnekler sergileniyor. Ayrıca Kültür Evi’nde merhum Neşet Ertaş’ın saz çalarak, türkü söyleyen android heykeli de bulunuyor.

Tanıtım bilgileri dijital ortamda dinleme imkanı sağlanıyor.

Açılışta Başak Senfoni Orkestrası ile Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu’nun ilk defa birlikte konser verdiler.

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN