Başbakan Ahmet Davutoğlu ”Kırşehir’i hızlı trenle buluşturacağız”

1 Ekim 2014
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
2390 defa okundu.

TRENBaşbakan Davutoğlu, Kırşehir’de Kırşehirlilerin yüreğine soğuk su serpti:

27’inci Ahilik Haftası ve 50’inci Esnaf Bayramı kutlamaları kapsamında Kırşehir’e gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, yaptığı ziyaretlerde ve konuşmalarda, Kırşehir’e büyük değer verdiklerini söyledi,  “Kırşehir’i hızlı trenle buluşturacağız. Kuzey-güney, doğu-batı Kırşehir’de buluşacak” sözünü vererek, Kırşehirlilerin yüreğine su serpti.

Ahilik Haftası kutlamaları nedeni ile cumartesi günü Kırşehir’e gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu, önce Ahi Evran-ı Anma Şölenleri’ne katıldı.

Ardından Davutoğlu, Musul’da rehin alınan ve operasyonla kurtarılan 46 rehineden biri olan Mesut Taşkıran’ın düğün törenine katıldı.

Daha sonra Vali Konağı alanında bulunan Gönül Dostları Müzesi’ni açtı. Başbakan Davutoğlu, açılışın ardından Kırşehir Valiliği, Kırşehir Belediyesi ve AK Parti İl Teşkilatını ziyaret etti.

Davutoğlu, çeşitli yerlerde konuşmalar yaparken, Kırşehir’i ilgilendiren konularla ilgili şunları söyledi: “Kırşehir’ sahip çıkacağız.

Bu size taahhüdümdür.

Çünkü biz Ahi Evran’a borçluyuz, Kırşehir’e borçluyuz.

Ebediyen Kırşehir’e hizmet etsek Ahi Evran’ın bir nasihatinin karşılığını veremeyiz.

Biraz önce belediye başkanımızı, valimizi, milletvekillerimizi dinledik. Kırşehir’i bir açık hava müzesi haline getirmek için her türlü tedbiri alacağız.

Açık Hava Müzesi ile Kırşehirliler ilmi öğrenecek.

Gelecekler Cacabey’den ilmi öğrenecekler, Aşık Paşa Hazretlerinden edebiyatımızı, dilimizi öğrenecekler. Ahi Evran’dan kültürümüzü, Neşet Ertaş’tan o derin irfanla bezenmiş türkülerimizi öğrenecekler.

Kırşehir’i inşallah bir açık hava müzesi haline getireceğiz.

Yeni Kırşehir’e gelişecekse dışarıya doğru gelişecek ama bu Ahi Evran’ın çevresi vakfiye olarak da korunacak bir Ahi Evran Vakfı da kurulacak.

Kültür ve Turizm Bakanımız ile onun için burada birlikteyiz.

Kültürel anlamda Kırşehir’e ne yapmak gerekiyorsa Ahi Evran kültürünü yaşatmak için ne yapmak gerekiyorsa onu yapacağız.

Kırşehir’e Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile geldim.

Bakanımız Elvan, Kırşehir’in rüyasını bildiğini ve Kırşehir-Aksaray-Ulukışla hattıyla hızlı trenle buluşmak olduğunu ifade etti.

Hızlı tren ile ilgili proje çalışması tamamladı.

Uygulama aşamasına geldi.

Kırşehir, bu hızlı trenle bütün Anadolu’yu kuzeyden, güneyden, doğudan, batıdan kesişim hatlarıyla birbirine bağlayacak.

Bu hızlı trenin diğer bir yapılma sebebi de Anadolu’yu ne yönden olursa olsun kat edenlerin, Ahi Evran’ın huzuruna gelebilmeleri içindir.

Gelsinler, Ahi Evran-ı Veli’den feyz alsınlar. Kırşehir’in toprağından, taşından bizim medeniyetimizin tohumunun kokusunu alsınlar.

Bunu inşallah en kısa zamanda gerçekleştirmek için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN