Bankada En Çok Döviz Bulunduran İl Borç Batağında

14 Kasım 2015
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
777 defa okundu.
Bankada En Çok Döviz Bulunduran İl Borç Batağında

bayram_oncesi_sahte_para_uyarisi13451105120_h915386Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun verilerine göre, Türkiye‘deki mudilerin bankalarda 630 milyar 593 milyon liralık tasarruf mevduatı bulunuyor. Tasarruf hesaplarında TL’den daha çok döviz bulunduran şehir Kırşehir olarak belirtilmesine rağmen borç batağında olan il olarakta Kırşehir birinci sırada yer alıyor.

KIRŞEHİR BORÇ BATAĞINDA BİRİNCİ SIRADA YER ALIYOR
Kırşehir en çok döviz bulunduran şehir ama aynı zamanda da borç batağında birinci sırada.Toplam Nakdi Krediler (Bin TL): 2.461.932 tl ,Takipteki Alacaklar (Bin TL): 39.223 olarak belirtilirken
Takipteki Alacaklar/Toplam Nakdi Krediler (%): 1,59 olarak açıklandı.

KENTLERİN BÜYÜK KISMINDA TL MEVDUATI DÖVİZE GÖRE DAHA FAZLA

Bu rakamın 382 milyar 932 milyonunu TL cinsi mevduat oluştururken, 247 milyar 661 milyon liraya karşılık gelen diğer kısmını da döviz mevduatı oluşturuyor. Tasarruf mevduatının TL ve döviz dağılımına kent bazında bakıldığında, kentlerin büyük kısmında Türk lirası mevduatın dövizinkine göre daha fazla olduğu görülüyor. Örneğin; İstanbul‘da 292 milyar 39 milyon lira olan toplam tasarruf mevduatının 157 milyar 540 milyon lirası TL cinsi, 134 milyar 498 milyon liraya karşılık gelen bölümü ise döviz cinsi mevduattan oluşuyor. Bu rakam Ankara‘da 41 milyar 735 milyon liralık TL, 23 milyar 261 milyon liralık da döviz mevduatı şeklinde gerçekleşirken, Bursa‘da 13 milyar 407 milyon liralık TL, 6 milyar 813 milyon liralık döviz, İzmir‘de ise 32 milyar 369 milyon liralık TL, 14 milyar 312 milyon liralık da döviz mevduatı bulunuyor.

Ancak Türkiye‘deki 81 ilin 76’sında TL cinsi tasarruf mevduatı dövizi geçerken, 5 kentte bunun tam tersi bir durum yaşanıyor. Buna göre Kırşehir de yaşayan mudilerin tasarruf mevduatı hesaplarında TL’den daha fazla döviz yer alıyor. Söz konusu 5 kentin de İç Anadolu Bölgesi‘nde yer alması dikkati çekiyor.

DAHA FAZLA GELİR ELDE ETMEK İÇİN

“TL’den faiz getirisi elde etmek yerine dövizde değerlendirmek daha çok tercih edilebiliyor” İstanbul Üniversitesi Bankacılık Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Kadir Tuna, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, tasarrufların iller bazında döviz ya da TL dağılımının ağırlığındaki değişimin nedenlerini ortaya koyan net bir çalışmanın olmadığını, alışkanlıkların, bölgesel faktörlerin, ticari faaliyetlerin, eğitim düzeyinin ve daha birçok faktörün burada etkili olmuş olabileceğini söyledi.

MARK BİRİKTİRME ALIŞKANLIĞI

Bugün Kayseri‘de ev ve dükkan kiraları ya da satışlarının geçmişte mark bugün ise avro ile yapıldığını anımsatan Tuna, sözlerine şöyle devam etti: “Kırşehir,  mark ile tasarrufları değerlendirmeye başlanan süreçte alışkanlıklar neticesinde avro tasarruf aracı haline gelmiş olabilir. Türkiye‘de genel tabloya baktığımızda tasarrufların TL ya da döviz olarak tutulmasında net bir yargıyı ortaya koymak oldukça zor. Kayseri‘de döviz ile ticaret yapmanın getirdiği katı kurallar, döviz varlıklarının daha yüksek olmasına neden olmuş olabilir.

“ALTIN FİYATLARINDAKİ ARTIŞ DÖVİZ CİNSİNDEN TASARRUFLARI ARTIRDI”

Döviz mevduatlarındaki artışın önemli bir nedeni de küçük yatırımcının genellikle altını temel yatırım aracı olarak görmesi ve son yıllarda altındaki yükselişin sınırlı olmasının döviz cinsinden tasarrufların artışında büyük rol oynaması. Nüfusun çok önemli bölümünün faiz getirisi olan finansal araçlara karşı çok önemli hassasiyeti var. TL’den faiz getirisi elde etmek yerine dövizde değerlendirmek daha çok tercih edilebiliyor.

“ALTIN TEKRAR YÜKSELİRSE…”

Altının tekrar yükselişe geçtiği dönemlerde tasarruflar da yön değiştirecektir. Öte yandan kur yükseliyor, TL mevduat faizleri de yükseliyor. Tasarruflarını halen TL ağırlıklı tutmaya devam edenler ise vadeli mevduatlarda aylık bazda yüzde 12’lere varan oldukça yüksek getiriler elde edebiliyor. 100 bin lira tasarrufu olan bir mudi aylık bazda bin liraya yakın getiri elde ediyor. Kurdaki artışa rağmen TL faizleri cazibesini koruyor. Bazı yorumcuların ifade ettiği gibi ekonomide bir dolarizasyon yok, TL’ye olan güven devam ediyor.”

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN