“Banka Faizleri Geri Adım Attırıyor”

7 Kasım 2018
0 Yorum Yapıldı Yorum Yaz
195 defa okundu.
“Banka Faizleri Geri Adım Attırıyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın otomobillerdeki Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi sonrası sıfır otomobil piyasasında azda olsa hareketlilik başladı.

“Banka Faizleri Geri Adım Attırıyor”

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ‘Vergi Denetim Kurulu Strateji Değerlendirme’ toplantısında konuşmuş ve beyaz eşyadan mobilyaya, otomobilden diğer birçok alana kadar ÖTV indirim kararının alındığını açıklamıştı. Açıklanan bu indirimlere ise en çok sevinen sektörlerden biri de otomobil sektörü olmuştu. Bakan Albayrak, otomobildeki indirimlerle alakalı, “1600 CC altı motorlu araçlarda ÖTV uygulamasında 15’er puanlık indirime gidiyoruz.  Ticari araçlarda KDV’yi yüzde 18’den yüzde 1’e indiriyoruz.  Çok önemli adımlar ekonomimizin daha hızlı ilerlemesi için yılsonuna kadar bu adımları işleyeceğiz. Bire bir ben takip ediyorum” ifadelerini kullanmıştı. Tüm bu gelişmelerin üzerine bizde 40 Arena Gazetesi olarak İlimizde hizmet veren otomobil markalarının temsilcileriyle ÖTV indirimi ile ilgili görüşlerini aldık.

İlimizde bulunan Otomobil markalarının temsilcileri, indirimin oldukça güzel bir fırsat olduğunu dile getirerek, aylardır durgun olan piyasanın bir nebze de olsa canlılık katabileceğini belirtti.

“İLAÇ GİBİ BİR İNDİRİM”

Otomobil Markaları Temsilcileri, “Otomotiv sektörü adına çok sevindirici bir haber. Beklediğimiz bir indirimdi. Bu kadar çabuk yansıtmaları bizim için daha iyi oldu. Çünkü aylardır çok ölü sezon yaşıyorduk. Satışlarımız yüzde 80 oranında düşmüştü. O nedenle yapılan bu indirim, doğal olarak satışlarımıza pozitif olarak yansıdı. Bu 2 ayı yılsonuna kadar otomobillerde 15 puan geri çekildi. Buda tabi hem müşterilerimize hem de otomotiv sektörüne çok büyük bir avantaj sağladı”

OTOMOBİLLERDEKİ ÖTV İNDİRİMİ SONRASI PİYASA HAREKETLENDİ

Bizim umudumuz aynı şartlarda en azından daha iyileştiremiyorlarsa bile aynı koşullarda 2019 yılında da devam ettirilmesi çok iyi olacak diyen Kırşehir Otomobil Temsilcileri,

“Eğer devam etmezse son 3 ayda yaşadığımız bu sıkıntıyı 2019 yılı boyunca yaşarız. Ocak ayı itibariyle ne olacağını hep beraber göreceğiz. Fiyat artışlarını müşteriler bir noktadan sonra kabulleniyor. Ama faiz oranları yüksek olduğu için artı bir maliyet daha yükleniyor. Sıfır aracın fiyatında anlaşıyoruz. Takas fiyatında anlaşıyoruz ama iş faiz oranına geldiğinde ticaret bozuluyor”

“ÖTV İNDİRİMİ ÇOK GEÇİCİ BİR ÇÖZÜM “

Netice itibariyle durma noktasına gelen piyasa ÖTV indirimiyle birlikte biraz da olsa hareketlendi diyen Otomobil Temsilcileri,

“Hâlihazırdaki durum, ekonomik şartlar itibariyle insanların alım gücü olsa dahi insanlar bir şey alırken çekiniyor. Tabii bunu da etkileyen birçok husus var. Bu son yapılan ÖTV indirimi ile birazda olsa hareketlilik kazanacağını düşünüyoruz. ÖTV indirimi çok geçici bir çözüm. Türkiye’de her şey çok çabuk gelişiyor. Biz her konuyla ilgili çok hızlı reaksiyon alabilen bir milletiz. Böyle çok anormal bir değişiklik olmadığı müddetçe sıkıntının etkileri otomobil piyasasında uzun süre devam eder diye düşünüyorum”

“KREDİ ÇIKACAK BİLE OLSA BANKA BUNU ÇOK DAHA ZOR HALE GETİRİYOR”

“KDV’nin de düşmesi piyasayı muhakkak etkiler fakat ne düzeyde bir hareketlilik oluşturur bunu kestirmek mümkün değil. Hiç işin olmadığı bir durumda kesinlikle bir hareketlilik katacak. Banka kredi faizleri bu işin zaten en önemli unsurlarından bir tanesi. Hem oranların yüksek olması beraberinde de oranların yüksek olmasına rağmen kredi kullanacak olan müşterilerle ilgili risk miktarı inanılmaz caydırıcı oluyor. Kredi çıkacak bile olsa banka bunu çok daha zor bir hale getirdiği için kredilendirmede de büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Neredeyse müşteriyle krediyi önermekle ilgili yapmaması konusunda telkinde bulunuyoruz. Çünkü aldığınız rakamın yüzde 45 oranında bir geri ödemeyle karşı karşıya kalıyorsunuz”

HABER: SÜMEYYE ŞAHİN

YORUMLAR Bu Yazıya Henüz Yorum Yapılmadı.. Belki İlk Yorumu Sen Yapmalısın..

SOSYAL MEDYA BİZİ TAKİP EDİN